בהחלטה שאושרה לפרסום לאחרונה ביטלה השופטת אפרת שהם דליות מבית המשפט למשפחה בבאר שבע מינוי של אפוטרופסית לקשיש ערירי שמאושפז בבית חולים פסיכיאטרי בעקבות דמנציה חריפה. האישה, מכרה שטיפלה בו במשך תקופה, מונתה באופן זמני לטפל בענייניו הרפואה והרכוש שלו בהמלצת רשויות הרווחה והיועץ המשפטי לממשלה אלא שאז עורך הדין שמייצג אותו בהליך האפוטרופסות גילה שבתקופת האשפוז נמשכו מחשבונו מאות אלפי שקלים.

אישה שטיפלה בקשיש ערירי ביקשה להתמנות כאפוטרופסית שלו לענייני גוף ורכוש לאחר שאושפז בבית חולים פסיכיאטרי בעקבות החמרה במחלת הדמנציה ממנה הוא סובל.

בתסקיר רשויות הרווחה שהוזמן במסגרת ההליך צוין כי המחלה במצב מתקדם והקשיש אינו מודע למתרחש סביבו וזקוק לאפוטרופוס בדחיפות. עוד נכתב כי בדיקה מעמיקה שנערכה למבקשת הותירה רושם חיובי ונראה כי בינה לבין הקשיש נרקמו יחסים חמים והיא מטפלת בו במסירות.

בעקבות המלצת העובדת הסוציאלית שערכה את התסקיר ביקש היועץ המשפטי לממשלה למנות את המבקשת לתקופה זמנית של שנה. השופטת אפרת שהם דליות אמנם נענתה לבקשה אבל עוד קודם לכן הורתה למנות לקשיש עורך דין מטעם הלשכה לסיוע משפטי שייצג את האינטרסים שלו במסגרת ההליך.

עורך הדין שמונה ביקש צו שיאפשר לו לקבל מידע על הרכוש של הקשיש וכן תצהיר מפורט מטעם המבקשת בעניין זה. המבקשת התנגדה בטענה שמדובר בפגיעה מיותרת בפרטיותו אבל השופטת שהם דליות נענתה לבקשת עורך הדין. כך התברר כי המבקשת קיבלה מהקשיש ייפוי כוח שמאפשר לה למשוך כספים מחשבונו כשבתצהיר שהגישה היא אף ציינה כי הוא הרשה לה להוציא כסף בשביל עצמה "אם היא רוצה וצריכה".

בעקבות דבריה של המבקשת בתצהיר הוציא עורך הדין צו לבדיקת חשבונות הבנק של הקשיש וגילה כי בתקופת האשפוז נמשכו מהחשבון שלו יותר מ-180,000 שקלים. הגילוי הוביל את עורך הדין להגיש בקשה לביטול המינוי של המבקשת שבה ציין כי כרגע לא ידוע מי ביצע את המשיכות אבל לנוכח ייפוי הכוח בהחלט ייתכן שמדובר במבקשת.  

בעקבות ממצאים אלה הודיע היועץ המשפטי לממשלה שהוא תומך בביטול המינוי, ואילו המבקשת כלל לא הגיבה לדברים ועורכת הדין שלה התפטרה מהייצוג.

מעורר אי נוחות

בהחלטה שהותרה לפרסום לאחרונה ציינה השופטת שהם דליות כי המידע שחשף עורך הדין "מעורר אי נוחות מרובה בלשון המעטה". השופטת קבעה כי לנוכח העובדה שאין ספק כי נמשכו מהחשבון של הקשיש מאות אלפי שקלים חוסר התגובה של המבקשת לא פועל לטובתה, בפרט נוכח ההודאה שלה כי יש בידיה ייפוי כוח לחשבון הבנק שלו.

עו"ד עדי חן (צילום: אוראל כהן)
עו"ד עדי חן | צילום: אוראל כהן

במצב זה קבעה השופטת כי אין ברירה אלא לבטל את המינוי לפחות באופן זמני עד שייערך בירור מקיף בנושא. בתוך כך הורתה השופטת ליועמ"ש להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס חלופי.  

ב"כ הקשיש: אריאל ממן, עו"ד דיני משפחה

עו"ד עדי חן עוסק/ת ב- דיני משפחה
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל