העיר האנגצ'ואו שנמצאת לא רחוק משנגחאי, הפכה למרכז שוקק לחברות טכנולוגיה, ובראשן – הענק הסיני "עלי באבא". בביקור נדיר של שי שיאוצ'י, איציק הסיני, גילינו עד כמה ענק המקום שבו עובדת אחת החברות הגדולות בעולם – פארק תעשייתי עצום מימדים עם כ-40 אלף עובדים, שכדי להגיע בזמן לאזור מסוים שנמצא בו ישנם אופניים חינמיים לשימוש.

בפארק הענק, מפתיע לגלות כמה אנשים עובדים בצוות שאחראי על המזרח התיכון, אזור שמגיעות אליו מיליוני חבילות. ג'ינג יון, מנהל מחלקת התפעול בעלי אקספרס אומר כי בסה"כ עובדים באגף הרלוונטי לישראלים כ-10 אנשים. על נתוני הקניות של הישראלים אומר יון: "כוח הקנייה של משתמשים מישראל ב"עלי אקספרס" הוא מהגבוהים בעולם. כל משתמש יכול להוציא כמה מאות דולרים בשנה, מה שממקם את ישראל כאחת מהמדינות עם כוח הקנייה הגדול ביותר".

"תדירות הקנייה של המשתמשים מישראל מאוד גבוהה", ממשיך יון, ומפרט: "בשנה שעברה משתמשים מישראל עשו אצלנו בממוצע 30 הזמנות של מוצרים מסין בכל שנה". בנוסף סיפר מנהל התפעול מה המוצר היקר ביותר שנשלח לישראל: "המוצר היקר ביותר שמכרנו לאחרונה הוא מצלמת סטילס תלת ממדית שמחירה הוא 5,199 דולר. היא יכולה לקחת את המציאות ולהפוך אותה למידע תלת ממדי, זה מוצר של טכנולוגיה מאוד מתקדמת". למרות זאת, רוב המוצרים הם הדברים הקטנים, מוצרים שיכולים להידחס למשלוח שעולה פחות מ-75 דולר, כדי לא לשלם מכס.

ביקור במטה "עליבאבא" (צילום: N12)
איציק הסיני בביקור נדיר במטה עליבאבא | צילום: N12

כדי להבין את הגודל העצום של מחסני החברה, פגשנו את מר טאו שמנהל את החנות לבגדים (השלישית בגודלה) בתוך עלי, תחת המותג SIMPLEE. כ-400 אלף סחורות נמצאות במחסן. המנהל טאו סיפר כי מתוך היצע החברה, סוג הסחורות שנמכר הכי טוב בישראל הוא שמלות.

למרות הגודל והעוצמה, עלי באבא לא חפה מבעיות. קורה שיש לפעמים "טעויות משעשעות", בעיקר במידות. בנוסף לכך, החברה מתמודדת גם עם תלונות של לקוחות ועם בקשות לקבלת החזרים. ב"עלי" מתעקשים שהם לוקחים את זה בחשבון, כדי שהלקוח יהיה מרוצה: "אנחנו משתמשים בנתונים שונים כמו משוב צרכנים, שיעורי החזרת סחורות ועוד. נעניש (את הסוחר) על-ידי הורדת הדירוג שלו, אם המצב חמור - נסגור את החנות שלו".

לבעיות אלה הצטרפו גם בעיות מול הממשלה הסינית, כמין איתות לחברה ש"לא להרים את הראש" יותר מדי. אחרי חקירה ארוכה שבה לא נראה המייסד המיליארדר ג'ק מא לתקופה, החברה נקנסה בכ-3 מיליארד דולרים, קנס חסר תקדים במונחים סיניים, בשל "כשלים בהנפקה של אחת החברות הבנות". מאז מחיר המניה של עלי החל לקרטע, ונראה כי השנה הקרובה תקבע עד כמה החברה תישאר בודדה בצמרת.