בעקבות לקחי מבצע שומר החומות, פיקוד העורף המליץ לראשי רשויות בעוטף עזה להחליף את מיגון הפלדה החיצוני לחלון בממ"ד. אין עדיין מקורות תקציביים למיגון, שלפי הערכת מהנדסים עשוי להגיע לעלות של כ-20 אלף שקל בכל ממ"ד. ראשי הרשויות בעוטף אומרים כי לא יישאו בהוצאה בעצמם, אך כרגע במשרד האוצר כלל לא מעורבים בנושא – ובפיקוד העורף לא עוסקים בפן הכלכלי של ההמלצה.

עלול לקחת לא מעט זמן עד שהמלצת פיקוד העורף תתממש בפועל. היא כפופה לשרשרת ארוכה של אישורים: מפיקוד העורף לרמטכ"ל, משם לאישור מנכ"ל משרד הביטחון, אז לרשויות המקומיות ופיקוד דרום – ורק אם תתקבל החלטה לבסוף היא תעלה לדיון הדרג המדיני, בין משרד הביטחון לאוצר.

בגלל "הערכה מבצעית": החלפת חלון הממ"ד מומלצת רק עד 7 ק"מ 

המלצת פיקוד העורף, שהופקה מהאירוע הטרגי שבו רסיס רקטה חדר ממ"ד בשדרות וגרם למותו של עידו אביגל ז"ל בן ה-5, תקפה ליישובים הממוקמים עד 7 ק"מ מהגבול עם עזה. בפיקוד המליצו כי חלונות הממ"דים ביישובי העוטף יוחלפו לחלונות בעובי של 32 מ"מ. בדובר צה"ל נימקו את ההחלטה לתקף את ההמלצה רק עד 7 ק"מ ב"הערכה מבצעית".

בפורום ראשי רשויות עוטף עזה ובשדרות, בירכו על המלצת פיקוד העורף. שמונה מתוך 11 יישובי הפורום נמצאים במרחק 7 ק"מ מהרצועה. ישובים אחרים, כמו קיבוץ ברור חיל, "חורגים" במעט מהמרחק שבו המלצות המיגון החדשות תהיינה בתוקף.

"אנחנו לא יודעים כמה זה יעלה או מי יממן, אבל מה שבטוח הוא שלא הרשויות המקומיות יממנו"

"זו המלצה חשובה שנולדה מבקשת ראשי הרשויות המקומיות", אמרו בפורום הרשויות ל-N12, "יש בזה ערך שמקשיבים לרשויות כחלק מהפקת הלקחים של המבצע. יערכו מיפוי כדי לקבוע באילו בתים תוספת המיגון תיעשה. למשל, אם החלון בממ"ד פונה דרומה או אם זה בניין קומות או קרקע. אנחנו לא יודעים כמה זה יעלה או מי יממן, אבל מה שבטוח הוא שלא הרשויות המקומיות יממנו".

ומה באשר ליישובי הדרום המעט מרוחקים יותר מעזה, שגם הם ספגו מטחי רקטות כבדים במבצע האחרון? בפורום ראשי הרשויות בעוטף עשויים לבקש הלוואה בערבות מדינה למימון המיגון ביישובים של יותר מ-7 ק"מ מהגבול, אם יימצא שמדובר בעלויות גבוהות.

"החלפת חלון ממ"ד לעובי של 32 ס"מ, כפי שממליצים בפיקוד העורף, תעלה 20 אלף שקל לפחות, כי יצטרכו להחליף גם את המסגרת של החלון שאינה עבה מספיק" – אמר ל-N12 גדי עופרים, בעלי חברת עופרים הנדסה ובנייה, שעוסקת בייצור ושיווק ממ"דים.

לדבריו של עופרים, מאז המקרה המצער של עידו אביגל וטרם פרסום המלצת פיקוד העורף, הוא עסק בפיתוח מיגון חדש לחלונות שלא מצריך את החלפת החלון הקיים. לשיטתו, ניתן להוסיף לחלונות מנגנון קפיצי ולעבות אותם, בעלות של פחות מ-4,000 שקל.