דצמבר 2020 סיים את השנה הקשה של שוק העבודה והכלכלה הישראלית ללא בשורות מעודדות: מספר הנרשמים כדורשי עבודה הוא פי 2.4 ממספר האנשים שחזרו לעבודה, זאת לאחר שבאוקטובר מספר החוזרים לעבודה היה גבוה יותר - כך על פי דוח שירות התעסוקה לדצבר 2020 שפורסם היום (שני). הנפגעים העיקריים על פי הדוח הם צעירים ונשים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתחילת חודש דצמבר היו רשומים בשירות התעסוקה 628.6 אלף דורשי עבודה, ובסופו 658.9 אלף. בעוד שבאוקטובר ובנובמבר מספר החוזרים היה גבוה ממספר הנרשמים, הרי שבדצמבר נרשמו 81.4 אלף בשירות התעסוקה כדורשי עבודה, פי 2.4 ממספרם של האנשים שחזרו לעבודה - 34 אלף.

שיעור הנרשמים עקב חל"ת עמד בדצמבר על 64%, לעומת 45.5% בנובמבר. זהו שיעור נמוך של יציאה לחל"ת בהשוואה לחודשי הסגר השני, ספטמבר-אוקטובר. בין הסיבות לכך מציינים בדוח כי בדצמבר, המגבלות על מערכת החינוך נותרו מעטות יחסית, ושחלק גדול מדורשי העבודה שהיו בסיכון לחל"ת עוד לפני הסגר כבר יצאו בחודשים קודמים. שיעור הפיטורין ירד מ-28.8% בנובמבר ל-18.4% בדצמבר, אך המספר עצמו של המפוטרים נותר כמעט ללא שינוי על כ-15 אלף.

עם תחילתו של הסגר, בשבוע האחרון של דצמבר, החלו כצפוי לעלות דורשי העבודה החדשים הנמצאים בחל"ת, שיעור דורשי העבודה הצעירים ושיעור הנשים הנרשמות כדורשות עבודה עלו גם הם. בנוסף, לקראת סוף החודש הייתה עלייה תלולה ברישום דורשי עבודה העוסקים בתחום המכירות והשירותים.

הנפגעים המרכזיים

שיעור דורשי העבודה החדשים מקבוצת הגיל עד 24, נותר זהה לזה שבנובמבר - 23.7%. זאת לאחר עלייה עקבית בשיעור הנרשמים מקבוצה זו מאז חודש אוגוסט. מנגד, שיעור החזרה לעבודה בקרב אותה קבוצה צעירה קפץ מ-18.3% בנובמבר ל-22.1% בדצמבר. על פי הדוח, נתונים אלה מלמדים על חוסר היציבות התעסוקתית של צעירים בשוק העבודה.

גם בקבוצות הגיל הבוגרות ניתן לראות עלייה בשיעור הנרשמים, מנתון של 43.4% לבני 35 ומעלה בנובמבר, ל-46.3% בדצמבר. שיעור החוזרים לעבודה בקבוצות אלה ירד מ-52.3% בנובמבר ל-47.1% בדצמבר.

שוב נרשם זינוק ברישום נשים כדורשות עבודה בסגר, שהחל לבוא לידי ביטוי כבר בתחילת הסגר בדצמבר. שיעור הנשים שנרשמו בשירות התעסוקה בחודש דצמבר (59.7%) גבוה משיעורן בחודשים אוקטובר (55.7%) ונובמבר (53.4%). עם זאת, מכיוון שמערכת החינוך המשיכה לפעול בשבוע הראשון של הסגר השלישי, נתון דצמבר נמוך מהשיעור החריג יותר שנרשם בסגר השני שחל בספטמבר (62.4%).