2020, שנת הקורונה, הייתה ללא ספק שנת הסערה המושלמת למסחר העצמאי בשוק ההון. בארה"ב לבדה נפתחו בשנה שעברה יותר מ-10 מיליון חשבונות מסחר חדשים, רובם על ידי משקיעים שלא סחרו עד כה בבורסה, בטח שלא באופן עצמאי. 

גם בישראל, בבורסה בתל אביב, נפתחו בשנה שעברה מספר שיא של כ-141 אלף חשבונות מסחר חדשים. בתחילת המשבר, בחודש מרץ 2020, נפתחו כ-21 אלף חשבונות חדשים בת"א – מדובר בזינוק של לא פחות מ-87% בהשוואה למרץ 2019. 

חשוב שתדעו: מאחורי כל אותם אנשים "רגילים" שהעזו וכבר קפצו למים של המסחר בבורסה, עומדים עוד הרבה יותר אנשים שרוצים מאוד להצטרף לחגיגה, אבל חוששים ולא כל כך יודעים איך. כך שאתם לגמרי לא לבד.

גם אתם יכולים

שוק ההון והמסחר במניות היו במשך שנים נחלתם של מקצוענים בלבד, בין אם מנהלי השקעות מקצועיים או סוחרי יום, שהקדישו את כל חייהם וזמנם להתמקצעות במסחר. אבל, השינוי הגדול ששינה לחלוטין את המציאות הזו, כבר קרה - ועכשיו נשאר רק לשאול מה אתם מתכוונים לעשות בנידון.

היום ברור שגם משקיעים מתחילים, את או אתה לצורך העניין, יכולים להצליח להבין לעומק ולזהות מגמות בשוק ההון, להימנע מטעויות והכי חשוב: ללמוד איך להשקיע בבורסות ולהתנסות בזמן אמת. 

כמויות המידע והנתונים הפתוחים יום בפני כל משקיע, בשילוב עם מעטפת המסחר המקצועית שמספקים בתי ההשקעות, פותחים כיום את הבורסות והשווקים בכל העולם, בכל רגע נתון, בפני כל אחד. כל אחד יכול פתאום לנהל תיק השקעות עצמאי - ורבים גם עושים זאת בהצלחה מרשימה.

משקיעים שזיהו, לדוגמה, את טרנדיפ בשווקים בשנה שעברה, צברו תשואות של עשרות אחוזים, שקשה אפילו להתחיל להשוות אותן לתשואה האפסית בפיקדונות הבנקים ובתוכניות החיסכון. 

ללמוד את השוק

אז איך מתחילים? קודם כל, בהבנה שזה מה שאתם רוצים, בידיעה שבשוק ההון יש גם לא מעט סיכונים, אבל לאורך זמן זו עשויה להיות אלטרנטיבה ראויה בה הכסף הפנוי "עובד בשבילכם" ועשוי לצבור תשואות, במקום לשכב בבנק ולאבד מערכו. 

מיד לאחר שהחלטתם שאתם רוצים להיכנס לשוק ההון, מומלץ שתזכירו לעצמכם שאתם נכנסים לעולם חדש, עם חוקים וכלים משלו שאותם תהיו חייבים ללמוד ולהכיר. למשל, מכשירי ההשקעה השונים בשוק - מניות, אגרות חוב, תעודות סל, קרנות נאמנות ועוד - על יתרונותיהם וחסרונותיהם.

מומלץ להשקיע את הזמן ואת תשומת הלב הנדרשים ללימוד שוק ההון. זה לא חייב לעלות לכם כסף, מאגרי מידע אדירים כמו זה קיימים ונגישים בחינם הן בשפה העברית והן באנגלית.

שוק ההון למתחילים (צילום: By jo.pix, shutterstock)
אל תיבהלו מהפעם הראשונה שתראו מסכים אדומים | צילום: By jo.pix, shutterstock

לאחר שהצטיידתם בידע בסיסי, תוכלו לעבור לשלב הבא: הגדרת המטרות. מה טווח ההשקעה, מה רמת החשיפה לסיכון הרצויה לנו ומה אנחנו מעריכים שיקרה בכל אפיק השקעה שמרכיב את תיק ההשקעות שלנו? בכל מקרה, חשוב שנשמור על פיזור סיכונים בתיק ונבנה אותו כך שיהיו מגוון של ניירות ערך שיוכלו לפצות זה על זה - במקרה של ירידות באחד מהם.

בשלב הבא, חשוב לבחור אסטרטגיית השקעה. לדוגמה, השקעה במניות ערך על סמך ניתוח פעילות החברות או השקעה ב"חברות חלום", שנסחרות על בסיס הבטחת צמיחה עתידית. בכל מקרה, האסטרטגיות שתבחרו צריכות להתאים לכם ולמטרותיכם.

 לספור עד 100

לסיום, שתי עצות חשובות נוספות למתחילים בשוק ההון:

  1. אל תקפצו לשוק עם כל הכסף שיש לכם
    רצוי להתחיל בקטן, גם אם הרווח במקרה זה יהיה פחות מרשים. חשוב לחוות גם הפסדים, אבל רצוי שיהיו קטנים בהתחלה. בהמשך, לאחר שתצברו ניסיון, תוכלו להגדיל את סכומי ההשקעה.
  2. היו סבלניים
    נסו לספור תמיד עד 100 ולחשוב פעמיים לפני שאתם מקבלים את ההחלטה למכור את כל התיק בפעם הראשונה שתראו מסכים אדומים, המבשרים על ירידות בשווקים. בלא מעט פעמים, השווקים עשויים לתקן ירידות. כפי שקרה למשל אחרי הירידות בשנה שעברה עם פרוץ משבר הקורונה. השתדלו לשמור על קור רוח. זו תכונה שעשויה להיות שווה הרבה כסף בשוק ההון. והכי חשוב – שיהיה בהצלחה! 


* רוצים ללמוד איך לסחור באופן עצמאי? מדריך למשקיע בשוק ההון

מיטב דש טרייד בע"מ הינה חבר בורסה לניירות ערך בתל אביב ומציעה ללקוחותיה בין היתר שירותי מסחר בניירות ערך ופיקדונות כספיים. אין לראות במסמך זה ובמידע ו/או הניתוח הכלולים בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים ו/או השקעת כספים בפיקדונות כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. האמור לעיל אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר. לפיכך, האמור לעיל אינו מהווה בשום צורה שהיא תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין באמור משום הבטחה לתשואה או לרווח.