עשרות אלפי עסקאות נדל"ן שכוללות מכירה או קנייה של דירות נסגרות בכל שנה, כשברוב העסקאות מעורבת גם עמלת התיווך, אותה עמלה שעולה לא מעט כסף בנוסף למחיר הנכס ומגיעה לאחוז ממחיר העסקה או אפילו יותר. המתווך מרוויח כסף גם מהקונים וגם מהמוכרים, והוא גוזר קופון שמגיע לעשרות אלפי שקלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אנחנו משווקים את הדירה במחיר טיפה גבוה יותר כי אנחנו גם מנסים למקסם את הדירה", הסביר אחד המתווכים. "למעשה אנחנו מעבירים לך הצעות מחיר כשהעמלה שלנו היא בסדר גודל לדוגמה של 2.5%, זה באזור ה-25, 30 אלף שקלים".

כדי לנסות ולמנוע את העמלה היקרה, התעוררה יוזמה חדשה שמובילים אותה שלושה יזמים, חלקם מתווכים בעברם בעצמם, שהקימו אתר שמספק סיורים וירטואליים בנכסים. הסיורים מתקיימים בלי עמלת תיווך גבוהה אלא עם מסלולי תשלום שאמורים להיות זולים הרבה יותר.

ורד ישראל ורמי האס ממיזם Get Key שמציע סיורים כאלו, אמרו: "נגמר העידן של שני אחוז עמלה. (במיזם) הקונים והסוחרים לא משלמים כלום. מצד אחד המוכרים משלמים מחיר קבוע ומצד שני הקונים יגיעו כי אין תשלום של עמלות לקונים או לסוחרים".

סיור וירטואלי בכל נכס

באמצעות האתר ניתן "לעבור" בין החדרים ואפילו למדוד את המרחקים ולבדוק כל נקודה, וכל זאת בלי לצאת מהבית ומבלי לפגוש אנשים. פתרון משמעותי בעידן הקורונה.

טל מלמבוים מהמיזם, הוסיף: "סיור וירטואלי זה מה שנקרא as is - מה שאתה רואה בסיור - ככה בדיוק נראית הדירה, גם הפגמים וגם הדברים הטובים שבה. אני אפילו יכול לקחת את כלי המדידה ולמדוד ממש את המטבח עצמו, או לראות אם הסלון באמת מתאים לי".

מוטי דורפרבגר, יזם נדל"ן, התייחס גם הוא למיזם תוך שהוא מציג פנטהאוז שהמחיר שלו הוא 4.4 מיליון שקלים: "יש עולם תיווך חדש - מכשיר שיווקי שנותן לי צוות צילום שמגיע אליי ועושה צילום פנורמי במכשור מיוחד שלא הכרתי. אם קודם הייתי משלם אחוז וחצי תיווך פלוס מע"מ, עכשיו אני משלם 5,000 שקל פלוס מע"מ".

כצפוי, לא כולם מברכים על המהלך, ובלשכת המתווכים לא כל כך מתרגשים מהיוזמה החדשה. איציק לוי, יו"ר לשכת מתווכי הנדל"ן הארצית הגיב ליוזמה החדשה: "זה שמצלמים את הנכס ומראים אותו ומעלים אותו באיזושהי פלטפורמה, זה עדיין לא אומר שהנכס בעצם ראוי למכירה. התפקיד של המתווך, שהיה התפקיד כבר לפני 2,000 שנה וכנראה גם יהיה בעוד 2,000 שנה, הוא תפקיד מאוד משמעותי שבלעדיו מי שירצה באמת לסגור עסקה בצורה נכונה ומקצועית יתקשה לעשות".

הטכנולוגיה כנראה לא תחליף את מתווכי הדירות לגמרי,  אבל היוזמה החדשה מנסה לנער מעט את התחום,  ובעיקר לחסוך לכם לא מעט כסף.