הקריאות למתן דמי אבטלה לעצמאים שקרסו בקורונה נשמעות כבר תקופה ארוכה. והנה, אתמול (רביעי) אושרה הצעת החוק של שר האוצר, ישראל כ"ץ, ל"סיוע כספי לעצמאים במצב של אבטלה". אבל חשוב לא להתבלבל. הפתרון של כ"ץ לעצמאים הוא בעצם למשוך כספים מחיסכון הפנסיה שלהם, ללא "קנס". כלומר, הסיוע הכספי אינו על חשבון המדינה, אלא על חשבון העתיד של העצמאים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההסדר אושר אתמול בוועדת העבודה והרווחה ויחול על עצמאים שהפסיקו או סגרו את הפעילות העסקית שלהם. הם יוכלו לבצע משיכה מוקדמת, בפטור ממס, של עד כשליש מהחיסכון הפנסיוני שלהם. נוסף על כך, גם עצמאי שסגר את העסק באופן זמני בלבד, לפרק זמן קצר של חודש אחד ומעלה, יוכל למשוך בפטור ממס עד 7,500 שקל מהפנסיה על כל חודש של השבתת הפעילות. ההסדר יהיה בתוקף עד סוף 2021.

בניגוד לשכירים שאיבדו את עבודתם במשבר וזוכים לרשת ביטחון כלכלית מהמדינה עד יוני 2021, עצמאים שקרסו אינם זכאים לדמי אבטלה. משנת 2017 מחויבים עצמאים לחסוך לפנסיה, כאשר שליש מההפקדות מוגדרות כ"רכיב סיוע במצב אבטלה". כך, כבר לפני יותר מ-3 שנים, הוחלט לאפשר לעצמאים להסתייע בקרן הפנסיה שלהם במקרה של סגירת העסק. אלא שמאז ועד היום לא אושרו התקנות שמתירות את משיכת הכספים.

בזכות התערבות לשכת סוכני הביטוח שונו התקנות כך שמשיכת הכספים לא תפגע בכיסוי הביטוחי של העצמאים שיפדו כספים מהפיקדון.