איך קורה שהמדינה מכריזה על מענק של 700 מיליון שקלים למשפחות נזקקות, אך הקריטריונים מיטיבים בעיקר עם משפחות חרדיות? התשובה ככל הנראה טמונה בעובדה שאת המענק הזה מחלק משרד הפנים בראשותו של אריה דרעי. המצב העגום מותיר אלפי משפחות נזקקות מיואשות ומתוסכלות והעול נופל בעיקרו על הארגונים החברתיים שדואגים לסלי מזון. הארגונים טוענים שהפרויקט מיטיב בעיקר עם המגזר החרדי ומשמש גם בקמפיין הבחירות של ש"ס

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כבר ארבעה חודשים שאורלי, גרושה שמתקשה לפרנס את שתי בנותיה, נותרה מובטלת. עול הטיפול בילדים נופל רק עליה וכשפרצה הקורונה, המצב רק החריף כשהיא מיד הוצאה לחל"ת מעבודתה כשליחה. כשחזרה, קיצצו לה את המשכורת לכאלף שקלים בחודש, רבע משרה.

אורלי שמחה לגלות על המכרז של משרד הפנים בראשותו של השר דרעי, שמספק תלושי מזון למי שנפגע בקורונה, אבל במהרה גילתה שהיא לא עומדת בקריטריונים. התלושים, בין 300 ל-2,400 שקלים, בשלוש פעימות, מגיעים למי שמקבל למעלה מ-70% הנחה בארנונה, ואחרי לא מעט ביקורות שהמכרז היטיב רק עם משפחות מרובות ילדים, הוסיפו גם מבוגרים מעל גיל 65 שמקבלים הבטחת הכנסה.

אורלי ויספריד (צילום: החדשות 12)
אורלי סיפרה על הקושי הגדול: "אני מתפללת, פשוט ככה" | צילום: החדשות 12

"הקריטריונים הזויים", סיפרה אורלי בדמעות. "בשביל שאני אקבל הנחה בארנונה 70%, אני צריכה לגור ברחוב. יש לי חוב 2,400 שקל בחשמל, בארנונה, במים. לא מסתדרת. מתפללת. פשוט ככה, אני מתפללת".

עורך הדין אוהד אמר מהקליניקות המשפטיות באוניברסיטה העברית הסביר לנו: "משרד הפנים מקבל לידיו 700 מיליון שקלים כדי לחלק תלושי מזון, וקובע קריטריון של הנחה בארנונה, שמשאיר אוכלוסיות שלמות מחוץ לתוכנית. אוכלוסיות של אימהות חד-הוריות, אוכלוסיות של מקבלי קצבאות נכות. אוכלוסיות שמקבלות קצבאות מביטוח לאומי, קצבאות קיום".

הפער הכלכלי שנוצר ממולא על ידי עמותות שמספקות ארגזי מזון בתקופת הקורונה. חלק מהעמותות הללו, בהובלה של עמותת "תרבות של סולידריות", הגיעו השבוע אל מול ביתו של השר דרעי כאות מחאה ובקריאה להרחיב את מעגל הזכאים. נאור, אב לשלושה ילדים שנפגע קשות מהקורונה הכלכלית אמר: "אני פשוט מתבייש לקבל עכשיו עזרה ממישהו שהוא לא הממשלה".

משרד הפנים בתגובה: "משרד הפנים יעניק סיוע לאוכלוסיית זכאים גדולה ומגוונת. מדובר ב- 300 אלף משפחות מוחלשות שנפגעו בצורה אנושה ממשבר הקורונה, חלקן הגיעו לחרפת רעב. משפחות אלה מונות כמיליון נפשות שלא קיבלו מענה מספק עד כה. משרד הפנים הרחיב ככל הניתן את מעגל הזכאות במטרה לאפשר לכמה שיותר נזקקים לרכוש מזון ומוצרים חיוניים בכבוד באמצעות כרטיסים נטענים. הטענה שהושמעה בפתיח המהדורה לפיה התכנית הותאמה לחרדים הינה שקרית, מסלפת ואינה עומדת כלל במבחן המציאות. רק חלק קטן ממקבלי הסיוע מהמגזר החרדי".