תוכנית "מחיר למשתכן" כבר הסתיימה באופן רשמי ובמקומה שר השיכון יעקב ליצמן הציג את תוכנית "דיור במחיר מופחת". עם זאת, באתר מחיר למשתכן שמפעיל משרד הבינוי והשיכון עדיין נותרו למכירה "מציאות" – מאות דירות מחיר למשתכן שנמכרות במחירים המוזלים וללא הגרלה. איפה תוכלו למצוא דירות, כמה תחסכו והאם זה שווה? כל הפרטים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באתר מפורסמות 672 דירות בערים שונות בישראל המוצעות למכירה לזכאים בלבד, במחיר מסובסד. היישובים שבהם כמות הדירות הגדולה ביותר שמוצעת למכירה הם קריית ביאליק עם 155 דירות, דימונה ונהריה עם 94 ו-90 דירות בהתאמה וירוחם עם 86 דירות.

נוסף על כך, קיימות דירות למכירה בערים הקרובות יותר למרכז כמו ראש העין ומודיעין. בין חברות הבנייה הגדולות שמציעות את הדירות למכירה ניתן למצוא את גיא ודורון לוי, אסיה סיירוס, בסט ייזום, אביסרור משה ובניו, אשדר ועוד.

לפני שאתם ממהרים לשלוף את פנקס הצ'קים, זכרו כי מדובר בדירות שלא נמכרו בזמן ההגרלות המקוריות. כלומר, הזוכים בהן - ויתרו על האפשרות לרכוש אותן. "ניתן לשים לב, שרוב הדירות שמוצעות כעת ללא הגרלה בפרויקטי מחיר למשתכן הן בפריפריה", אמר חיים מסילתי, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין. "אחת החולשות של התוכנית הממשלתית, שהיא הציעה מאות דירות בערים ויישובים שההיצע בהם היה גדול מלכתחילה ולא הייתה התאמה בין הביקוש להיצע. דוגמה מצוינת לכך היא קריית ביאליק, שהוצפה בדירות מחיר למשתכן בלי פרופורציה לביקוש".

חיים מסילתי, יו"ר לשכת השמאים (צילום: דנה קופל)
חיים מסילתי, יו"ר לשכת השמאים | צילום: דנה קופל

רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק נדל"ן המשווקת כ-100 פרויקטים ברחבי הארץ, סיפק הסבר נוסף לוויתור הראשוני על הזכויות לרכישת הדירות: "במקרים רבים מדובר בדירות גדולות שלמרות שהמחיר למטר רבוע נמוך ממחיר השוק, הרי שמחירן הסופי גבוה מדי עבור הזכאים שזכו בהגרלה. עם זאת חלקן מהוות הזדמנות למשפרי דיור או למשפחות צעירות שלא הצליחו לזכות בהגרלות, שכן פערי המחיר שלהן לבין מחיר השוק יכולים להגיע לכמה מאות אלפי שקלים".

רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק (צילום: דוד כהן)
רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק | צילום: דוד כהן

הדירות מוצעות למכירה כאמור במחיר מסובסד של מחיר למשתכן. בחיפה לדוגמה מוצעות למכירה דירות במחיר 8.5 אלף שקל למ"ר (לא כולל מחסן ומרפסת), לעומת 18 אלף שקל בממוצע למ"ר בעיר כפי שעולה מנתוני אתר יד 2 – פער של 53%. בראש העין מוצעות דירות ב-9,354 שקל למ"ר, לעומת 17,288 שקל בממוצע למ"ר – פער של 46%, במודיעין מחיר הדירות המוצע הוא כ-12 אלף שקל למ"ר, לעומת 21.5 אלף שקל למ"ר בממוצע בעיר – פער של 46%, ובשדרות המחיר המוצע הוא כ-6,000 שקל למ"ר, לעומת כ-11 אלף שקל למ"ר בממוצע בעיר – פער של 45%.

לטבלה המלאה של הדירות הפנויות והמחירים הממוצעים לחצו כאן