מסתבר שלא צריך להיות כלכלן כדי לחשוב שתוכנית ה"מענק לכל אזרח", שהציגו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ בשבוע שעבר, היא פשוט לא כלכלית. בסקר שתוצאותיו פורסמו אמש (שלישי) ב"מהדורה המרכזית", רוב המשיבים, מימין ומשמאל, הסכימו שמדובר ב"כלכלת בחירות". גם נעמי פלדמן, פרופ' לכלכלה מהאוניברסיטה העברית וחברה בצוות הכלכלנים המייעץ ללשכת רה"מ, טענה בשיחה עם N12, שניתן היה לנצל את הכסף הזה טוב יותר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבות נוספות ב-N12:

בסקר שפורסם אמש נשאלו המשיבים: "האם לדעתך התוכנית הכלכלית שהציגו ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כ"ץ, שכוללת 'מענק לכל אזרח' אשר יחולק עד העשירון ה-7, ועסקים שנפתחו בשנה שעברה יקבלו 8,000 שקלים מענק היא...?".

60% מכלל המשיבים טענו שמדובר בכלכלת בחירות, בעוד 29% בלבד הסכימו שמדובר בתוכנית כלכלית שבאה לפתור מצוקה אמיתית ללא קשר לבחירות. 11% מהמשיבים השיבו שאינם יודעים.

גם כשבוחנים את התוצאות של המשיבים המגדירים עצמם כימין, רואים שבעוד 37% טענו שמדובר בתוכנית שפותרת מצוקה אמיתית ואינה קשורה לבחירות, 50% מכלל המשיבים השיבו כי מדובר בכלכלת בחירות. בקרב המשיבים המגדירים עצמם כמרכז-שמאל, הפערים כמובן חריפים יותר. 77% טענו שתוכנית ה"מענק לכל אזרח" היא כלכלת בחירות, בעוד 17% בלבד טענו שזו תוכנית שפותרת מצוקה אמיתית.

הכלכלנית שמייעצת לראש הממשלה: "לא חושבת שזו המדיניות הכי טובה"

בעקבות התוצאות, שוחחנו עם פרופ' פלדמן, שלוקחת חלק בצוות הכלכלי המייעץ לנתניהו. פלדמן תמכה במענקים שחולקו בפעמים הקודמות, אך היום היא טוענת שהמצב השתנה: "אני חושבת שבפעמים הקודמות שעשינו את זה, בפסח ובאוגוסט, את זה אני הבנתי. זו הייתה תקופה שהרבה אנשים סבלו מאוד והייתה הרגשה שהממשלה פשוט לא עוזרת לאנשים, הרבה נפלו בין הכיסאות והממשלה רצתה לעשות משהו מאוד מהר - אז בזמנו חשבתי שזה היה רעיון טוב".

"היום אני פחות חושבת שזה רעיון טוב", המשיכה פלדמן בזהירות. "אני חושבת שאנחנו עוד מעט מגיעים לסוף, כמובן מי יודע מה יקרה, אבל אם זה נכון ואנחנו בעוד חודש חודשיים נצא מזה, אז אני חושבת שהממשלה צריכה לחשוב קצת יותר איך לתמוך בכלכלה ואיך לעזור לאנשים לצאת מכל הסיפור הזה. אז אם אנחנו חושבים על המענקים היום - אני לא חושבת שזה המדיניות הכי טובה היום".

רה"מ בנימין נתניהו (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
"בפעם הקודמת זה היה נכון". נתניהו מציג המענקים של אוגוסט | צילום: קובי גדעון , לע"מ

"אני מאמינה שבשלב הזה צריך לחשוב כבר על היום שאחרי. זה לא שאני רוצה להגיד מה אכפת לי שאנשים סובלים, ברור שזה עוזר לאנשים, אבל אני הייתי משתמשת בכסף הזה אולי כדי לעזור לאנשים לחזור לעבודה, שזה הדבר הכי חשוב, חייבים להחזיר אנשים לעבודה וזה לבד יפתור הרבה מהבעיות".

כשהיא נשאלה האם לדעתה מדובר בכלכלת בחירות, הבהירה פלדמן שלא: "אני יותר אופטימית, אני חושבת שאנשים רוצים לעשות טוב ואני חושבת שהממשלה כן רוצה לעזור. אבל בגלל שיש את כל הבעיות עם הבחירות ושאין תקציב, אין להם את כל הכלים, הם מוגבלים. יש כמה דברים שהם יכולים לעשות שלא חייבים לעבור דרך הכנסת, ואחד מהדברים האלה זה המענק, שהממשלה יכולה להגיד 'טוב יש לנו כסף אנחנו יכולים לעשות את זה'".

מזמין הסקר: חברת החדשות
עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע
מועד איסוף הנתונים: 26/1/2021
אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה
מספר המשיבים בפועל: 514
מספר המתבקשים להשתתף: 3,445
טעות הדגימה המרבית: 4.4%+
שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות
שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית
אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני