כל כמה זמן אנחנו מקבלים תזכורת לכך שאילון מאסק, מנכ"ל טסלה, והאיש העשיר בעולם, הוא טראבלמייקר לא קטן. בין ה"סקנדלים" שנרשמו על שמו: עישון ג׳וינט בתכנית של ג׳ו רוגן, מכירת תחתוני נשים באתר של טסלה (בדיחה פרטית על כל המשקיעים שהימרו נגד מניית טסלה), תמיכה בקניה ווסט לנשיאות ארה"ב וכו׳.

בדומה לנשיא לשעבר טראמפ, מאסק נוהג לצייץ בחשבון הטוויטר שלו, והוא לא ממש מקפיד על גינונים. ממש כמו טראמפ, כשמאסק מצייץ, המשקיעים מקשיבים.

אטסי (ETSY) הוא שוק מקוון של מכירות עבודות יד. ביום שלישי בצהריים (שעון ישראל), צייץ מאסק: I kinda llike Etsy. הציוץ הזה גרם לכך שמניית Etsy זינקה בכ 10% בזמן קצר, משער 210 ל-232. 

יש לציין כי שעה קלה לאחר מכן המניה ירדה את כל מה שעלתה, ויותר.  

זו לא הפעם הראשונה שציוץ של מאסק מזעזע מניות. לפני כשבוע מאסק גרם למניית סיגנל לזנק בכ-1,000 אחוזים, לאחר שבאחד הציוצים שלו כתב על חברת  Signal אחרת. משקיעים, שהתבלבלו בין החברה עליה צייץ מאסק לבין המניה האלמונית (וכנראה שחלקם ידעו), ניצלו את ההזדמנות כדי למהר ולרכוש את מניית החברה הקטנה, שזינקה מכ-40 סנט ל 40 דולר בשיא. אפילו שהטעות התגלתה מהר, לקח מספר ימים עד שמשקיעים החלו נוטשים את המניה הלא קשורה.

לא מעט ביקורת מופנית כלפי מאסק, והטענה היא שמאדם עם השפעה כמו שלו מצופה להיות זהיר יותר במה שהוא מצייץ, במיוחד כשמאחוריו עדת מעריצים מושבעת, רבים מהם צעירים.

המילניאלז רואים במאסק גיבור. מדוע? שילוב של כמה סיבות:

הוא מאוד עשיר ומצליח, קשה להתעלם.

הוא נתפס כיזם-על חדשני, שאחראי במו ידיו לכמה מהחידושים העתידניים, בין היתר: תשלומים באינטרנט (פייפאל), כלי רכב חשמליים, טיסות מסחריות לחלל, רכבות מהירות בטכנולוגיה עתידנית (הייפרלופ) ועוד.  

מאסק נתפס גם כמי שבמו ידיו מצעיד את העולם לעתיד ירוק יותר. זה מאוד מדבר לצעירים. טסלה, יצרנית הרכבים החשמליים הגדולה בעולם, היא סמל המלחמה במשבר האקלימי. לקהל הצעיר טסלה היא אנטיתזה לחברות המסורתיות המיושנות ש"זיהמו את העולם".

הוא מדבר למילניאלז, מחובר לאופנות שלהם, ניכר שהוא מאוד עדכני בכל הטרנדים, וזה לא מרגיש טרחני ומאולץ (האיש כמעט בן 50). גם זה חלק מתפיסת השינוי שמשייכים לו - לא עוד "קאובואים מעשני סיגרים עם חליפות - יזם מגניב עם טי שירט".

אתר Etsy (צילום: Shutterstock)
אתר etsy | צילום: Shutterstock

ואולי, רק אולי, הטיסה האסטרונומית של מניית טסלה בשנה האחרונה, שעלתה באלפי אחוזים, והוכיחה שהחזון שלו חזק יותר מכל המבקרים שחשבו שהסיפור של טסלה ייגמר רע. 

המבקרים טוענים שהוא ביודעין מעודד התנהגות לא אחראית, שכן צעירים רבים מחפשים לעשות רווח קל בעקבות הציוצים שלו, חלקם מפסידים את כספם, מכיוון שלאחר עליה מהירה במניה בדרך כלל באה ירידה חדה.

יש אפילו כאלה החושדים במאסק שהוא בעצמו מושקע במניות עליהן הוא מצייץ.

לא נראה שזה משנה לקהל העוקבים שלו. המילניאלז כנראה הרבה יותר מפוכחים ומשועשעים מכל הסיפור, ואולי צריך להפנים שזו אחת התוצאות של הנגישות הקלה למסחר במניות בימינו. תקופה מעניינת.

אבי שטרן הוא משקיע ויזם, ומנהל את  קבוצת הפייסבוק לשוק ההון "מאני טוקס Money Talks"