בנק ישראל פרסם היום (שלישי) הודעה שבה הוא מבהיר לבנקים כי הוא מצפה שביטול מגבלת הפריים יגיע ללקוח, וכי אם הדבר לא יקרה ייבחנו צעדים נוספים. אתמול פורסם כי ח"כ שלמה קרעי מהליכוד הבהיר שהוא מצפה מבנק ישראל לקחת אחריות על הנושא בעקבות בדיקה שנערכה עבורו על ידי התאחדות יועצי המשכנתאות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בנק ישראל עוקב מקרוב אחר ההתפתחויות בשוק המשכנתאות, בעקבות הנחייתו לשחרור מגבלת ריבית הפריים, שנכנסה לתוקף לפני כשבועיים", נכתב בהודעת בנק ישראל. "אינדיקציות ראשוניות מהשטח שהועברו לבנק, במסגרת הניטור השוטף, מעידות כי ביטול מגבלת הפריים לא גולגלה ברמה מספקת, עד כה, לרווחת הצרכנים. הבנק ממשיך לנטר את ההתפתחויות בשוק ולעקוב אחר מידת גלגול ההטבה לציבור.

"במסגרת דיונים שנערכו בבנק בנושא בשבוע האחרון, הנחה נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, את הצוות המקצועי בבנק, בהובלת הפיקוח על הבנקים, לבחון ולגבש צעדי מדיניות רלוונטיים, במידה וביטול מגבלת הפריים לא תגולגל ברמה מספקת ע"י הבנקים לטובת נוטלי המשכנתאות. הנגיד הדגיש, כי הוא מצפה שההקלה תתבטא בהוזלה משמעותית של תשלומי הלקוח. זאת, כפי שהתבטא הנגיד גם בדיון האחרון בוועדת הכספים".

ממצאי בדיקת התאחדות יועצי המשכנתאות:

בדיון שנערך בנושא בוועדת הכספים לפני כשבוע אמר הנגיד כי "הנושא של תמהיל המשכנתא חשוב. שינינו אותו ואנחנו בתהליך התהוות. יש פה תהליך מעבר שרק יתגבר ברגע שנושא המחזורים יכנס לתוכו, בחלק אנחנו רואים שיפורים בחלק לא. אני מאוד לא מרוצה מהלא (ממה שקרה עד כה), ואני מצפה ליותר. במידה ולא נראה את זה, אנחנו נמשיך לאתגר את המערכת הבנקאית".

רוצים לדעת עוד? מדריך לבחירת משכנתא בצל ביטול מגבלת הפריים

ביטול מגבלת הפריים, שקודם על ידי חבר הכנסת שלמה קרעי וקיבל את תמיכת בנק ישראל, היה אמור להוזיל את תשלומי המשכנתא. השינוי, שנכנס לתוקף באופן חלקי עבור משכנתאות חדשות בלבד, ב-17 בינואר, יחול גם על ממחזרי משכנתאות מ-28 בפברואר.

עד השינוי ניתן היה לקחת משכנתא במסלול של מקסימום 1/3 בריבית פריים, ריבית שנחשבת זולה במיוחד בשנים האחרונות, משום שהיא צמודה לריבית של בנק ישראל. ביטול המגבלה היה אמור לאפשר לקחת חלק גדול יותר מהמשכנתא בריבית נמוכה, אך כפי שהתברר בבדיקת התאחדות יועצי המשכנתאות, הבנקים העלו את הריבית למי שבחר לנצל את ההטבה, ולעיתים קרובות מסלול כזה עולה ללקוח יותר.