קנסות בגובה 2.316 מיליון שקלים יוטלו על חברות ששיווקו מוצרי אלכוג'ל והטעו את הציבור בשורה של נתונים, בין השאר באחוז האלכוהול במוצר, כך הודיעה היום (שני) הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן. הקנסות יוטלו על לא פחות מ-22 חברות בגין 28 מוצרים, ומהרשות נמסר כי 45% מהמוצרים שנבדקו במסגרת החקירה העלו הטעיות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בחלק מהחברות נמצא שעל אף שצוין על גבי המוצר כי הוא מכיל אלכוהול בריכוז 70% - בבדיקת מעבדה נתגלה כי
המוצר מכיל אלכוהול בריכוז נמוך יותר. הפערים הגיעו במקרים מסוימים לקיצון, כך למשל במוצר SAFETOUCH ג'ל, צוין כי המוצר מכיל 70% אלכוהול ובפועל נמצאו בו רק 4.8% ו-5.1%.

חברות אחרות השמיטו והוסיפו מסרים על גבי תווית המוצר, בניגוד לתנאים ולהגבלות הנלווים לרישיון המוצר. דוגמה לכך היא אי ציון על גבי המוצר שהוא אינו מיועד לחיטוי, בעוד שבהתאם לרישיון המוצר היו מחויבים לכך. נוסף על כך, חלק מהחברות אשר השמיטו את ההתניות המפורטות ברישיון המוצר, ציינו כי הוא מאושר על ידי משרד הבריאות, אך רישיון המוצר לא בתוקף ללא התוויות הללו.

במקרים אחרים, חברות הוסיפו איורים המרמזים על הגנה מחיידקים או וירוסים על גבי המוצר, בעוד שבהתאם לרישיון המוצר, החברה הייתה מחויבת להשמיט את האיור המרמז על הגנה כזו.

מבצע האכיפה רחב ההיקף שערכה הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן נעשה עם מנהל התמרוקים שבמשרד הבריאות, ובמהלכו נלקחו לבדיקה כ-60 מוצרי "ג'ל אלכוהול" (אלכוג'ל) ששווקו במהלך מגפת הקורונה בשנה האחרונה.

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, מסרה כי: "אנחנו עדים לגל של הטעיות לגבי מוצרי קורונה ובכלל זה תוספי מזון להם מיוחסים סגולות חיסון וריפוי מהמחלה, ותכשירי ג'ל אלכוהולי. יצאנו למבצע בשל חשד שחדרו לשוק מוצרים שיש לגביהם הטעיה. במסגרת הפעילות עלה כי ההצהרות המופיעות על כ-45% מהמוצרים שבדקנו אכן מטעות. מדובר בסיכון בריאותי ובניצול בוטה של ציבור הצרכנים בתקופה מורכבת וקשה זו. הרשות פועלת כל העת להילחם בהטעיות כנגד צרכנים ולספק להם את ההגנה הנדרשת".