"המענקים ייקבעו לפי ההכנסות הגבוהות יותר": הכנסת אישרה היום (חמישי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת שר האוצר, ישראל כ״ץ, לפיה גובה המענקים לשנת 2021 ייקבע לפי השנה שבה הכנסות בעל העסק היו גבוהות יותר. זאת לאחר שעד כה גובה המענקים נגזר מהכנסות העצמאים בשנת 2019 בלבד. נדגיש כי ההסדר יחול על כלל המענקים שיינתנו לעצמאים ולבעלי העסקים כל חודשיים עד חודש יוני 2021.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גורמים משפטיים טענו אמש כי המהלך שקידם שר האוצר כ"ץ נעשה בניגוד לסדרי העבודה התקינים של הממשלה והכנסת, תוך התעלמות מעמדת אנשי המקצוע. גם בכחול לבן מתחו ביקורת על ניסיונו של השר כ"ץ להעביר את התיקון לחוק, שעלותה כחצי מיליארד שקלים, ללא הליך פורמלי.

"שר האוצר לוקח את העצמאים בני ערובה לגחמות שלו לרסק את הממשלה הפריטטית ואת מערכת המשפט", מסר שר הביטחון בני גנץ. עוד הוסיף גנץ כי הוא מביע נכונות להעביר את תיקון חוק המענק לעצמאים לאחר שזה יעבור משאל טלפוני בין שרי הממשלה ויקבל את אישור ועדת השרים לחקיקה בהתאם לעמדת היועץ המשפטי לממשלה.

"התיקון המהיר שיזמתי הוא בשורה גדולה שתאפשר לבעלי העסקים והעצמאים לקבל מענקים לפי השנה שבה הכנסותיהם היו גבוהות יותר", הדגיש שר האוצר כ״ץ. "כפי שהבהרתי, לא אאפשר כל פגיעה בציבור העצמאים ובעלי העסקים, אשר זקוקים להתגייסותנו המלאה בעת הזו של משבר לאומי".

 

התיקון מגיע לאחר שעצמאים רבים התלוננו כי השינוי שנכנס לתוקף בשנת 2021, לפיו גובה המענקים יחושב לפי שנת 2019 בלבד, פגע בהם והביא לקיצוץ בגובה המענק שקיבלו. בתגובה לתלונות העצמאים, פרסם שר האוצר פוסט חריג בחשבון הפייסבוק שלו, ובו ביקר את התנהלות רשות המיסים ואף טען שהם אלו שהיו צריכים ליזום חקיקה שתתקן את הפער.