ההתאוששות במשק נמשכת על אף שרק מעט מהגבלות הסגר הוסרו, כך עולה מדוח שירות התעסוקה שפורסם היום (חמישי) ומסכם את השבוע השישי של הסגר. קצב החזרה לעבודה ממשיך לעלות במהירות ומספר דורשי העבודה החדשים התייצב על מספר נמוך יחסית, דומה לזה של השבוע החמישי. לצד הבשורות המעודדות, נרשם זינוק אדיר בשיעור המפוטרים, שמספרם ממשיך לעלות על חשבון היוצאים לחל"ת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הדוח מתייחס לשבוע שחל בין 6.2-31.1, והוא מציג עלייה עקבית בקצב החזרה לעבודה. יחס החוזרים לעבודה מול הנרשמים החדשים בשירות התעסוקה כמעט הוכפל מהשבוע הקודם: על כל שני נרשמים שב לעבוד כמעט ישראלי אחד, 48.5 על כל מאה נרשמים. זהו שיפור משמעותי משיא הסגר, בשבוע בשלישי, שבו על כל 100 נרשמים חדשים שבו לעבודה 5.5 דורשי עבודה בלבד.

עוד נכתב בדוח כי פילוח קצב החזרה לפי קבוצות גיל רק מחזק את הטענה שהמשק מתאושש. בעוד שבכלל האוכלוסייה קצב החזרה הממוצע עמד בשבוע האחרון על 48 חוזרים על כל 100 נרשמים, הרי שבקרב קבוצת הגיל העובדת העיקרית, בני 54-35, יחס החוזרים ונרשמים הגיע ל-125 חוזרים על כל 100 נרשמים. כלומר מספר החוזרים לעבודה בקבוצה זו עקף לראשונה ב-6 השבועות האחרונים את מספר הנרשמים בשירות התעסוקה.

 

בשורה מעודדת נוספת היא שהפער המגדרי, הן במספר הנרשמים והן בקצב החזרה, הלך והצטמצם השבוע. קצב החזרה של נשים לעבודה כמעט והשתווה לקצב הממוצע (47 נשים על כל 100, לעומת 48 באוכלוסייה הכללית) והתקרב לקצב החזרה של גברים (50.3 על כל מאה). גם בשבוע החמישי כבר נראתה התאוששות כזו, עם 19 נשים על כל מאה, לעומת 26 באוכלוסייה הכללית.

מספר הנרשמים בשירות התעסוקה לא ירד אך התייצב עם מספר יחסית נמוך: 13,459 דורשי עבודה חדשים נרשמו בשבוע האחרון לסגר, מספר כמעט זהה לשבוע החמישי שבו נרשמו 13,343. מדובר במספר נמוך בהרבה מזה שנרשם בשבוע השלישי (57,310) והרביעי (19,211).

 

מנגד, נמשכת העלייה בשיעור המפוטרים על חשבון היוצאים לחל"ת, והשבוע נרשם זינוק בקנה מידה חריג: 49% מנרשמי השבוע השישי נותרו ללא מעסיק, בין מבחירה (מתפטרים) ובין באילוץ (מפוטרים או בנסיבות מאלצות אחרות). מגמת העלייה החלה אומנם כבר בשבוע הרביעי, אך היא ממשיכה להטריד את אנשי שירות התעסוקה, שטוענים כי היעדרו של מעסיק עלולה לגרום למובטל להיקלע לאבטלה ממושכת ממנה יהיה לו קשה לצאת גם בתום המשבר.

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה, הגיב: "בשבועיים האחרונים נרשמת מגמה עקבית וגוברת לפיה מספר הנרשמים יורד וקצב החזרה לעבודה הולך ועולה. זוהי עדות לכך שהמשק מגלה סימני חזרה לחיים, עוד קודם הסרת ההגבלות. אנו צופים כי מגמת החזרה לשגרה רק תלך ותתחזק ככל שיוסרו ההגבלות והמשק יוכל להיפתח".