הממשלה אישרה היום (שני) את תקנות רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, אשר יאפשרו לגופים המוסדיים שמנהלים את החסכונות של הציבור הישראלי, להשקיע הרבה יותר כסף בתשתיות בישראל. התקנות החדשות מסירות חסמים משמעותיים ומעלות את תקרת ההשקעה בתשתיות מ-20% ל-49%, מה שיוכל להגדיל את ההשקעות של הגופים הללו בתשתיות לכ-100 מיליארד שקלים. מדובר ביישום של אחת מההבטחות שניתנו על ידי שר האוצר ישראל כ"ץ וראש הממשלה בנימין נתניהו במסגרת הצגת התוכנית הכלכלית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהחלטת הממשלה נכתב כי "השקעה בתאגידים שמשקיעים בתחום תשתיות בישראל, היא השקעה בעלת מאפיינים המתאימים לכספי ציבור המנוהלים לטווח ארוך, זאת משום שהיא בעלת אופק השקעה ארוך יותר בהשוואה להשקעות בנכסים אחרים ומצריכה מטבעה השקעה בהיקפים כספיים גבוהים".

בממשלה מקווים שהתקנות החדשות יגבירו את הגמישות של הגופים במוסדיים בהרכבת תיק השקעות, כך שיוכלו גם לסייע לצמיחה במשק הישראלי על ידי פיתוח התשתיות וגם להשיא תוחלת תשואה גבוהה יותר עבור החוסכים, כלומר הציבור.

התקנות החדשות יאפשרו רכישה בהנפקה של 29% נוספים, מלבד ה-20% שהיו מותרים עד עתה, בתאגיד שפעילותו הוגבלה להקמה והפעלה של פרויקט ייעודי בתחום תשתיות בישראל או בתאגיד שמטרתו גיוס הון לפרויקטים בתחום התשתיות בישראל, ובכלל זה תאגידים שמטרת השקעותיהם היא שיפור יכולת ההתמודדות עם שינויי האקלים והפחתתם.

ראש הממשלה נתניהו וישראל כ"ץ (צילום: N12)
כ"ץ ונתניהו בהצגת התוכנית הכלכלית | צילום: N12

שר האוצר, ישראל כ"ץ: "התקנות עליהן חתמתי היום הן בשורה של ממש למשק הישראלי בכלל, ולציבור החוסכים בפרט, שכן יאפשרו לגופים המוסדיים להגביר השקעות בתשתיות בישראל בהיקף של 100 מיליארד שקלים, לרבות בתשתיות "ירוקות" שתומכות בהתמודדות עם שינויי האקלים. העברת סכום זה מתוך נכסיהם של המוסדיים, שעומדים על היקף של כ-2 טריליון ש"ח, ואשר רובם מושקעים כיום מחוץ לישראל, תוביל למהפכה ענקית שתגדיל את רווחיות עמיתי הקרנות ותזניק את פיתוח התשתיות ואת כלכלת ישראל שנים קדימה".

ד"ר משה ברקת, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון: "אני מברך על הסרת החסמים בהשקעות בתשתיות, המהלך עתיד להוביל לצמיחה של המשק הישראלי לצד אפשרויות השקעה רחבות יותר לגופים המוסדיים, ובכך להטיב עם ציבור החוסכים והעמיתים בישראל. אני מודה לשר האוצר, ישראל כ"ץ וסגנו, הרב יצחק כהן, על קידום צעד חשוב זה בשוק ההון הישראלי. חשוב לומר כי אין בהסרת חסמים אלו כדי לגרוע מחובותיהם של משקיעים מוסדיים לנהל ולהשקיע את נכסי החוסכים בהתאם לעקרונות של נאמנות וזהירות ולעמוד ביתר החובות המוטלות עליהם בניהול כספי הציבור, אני סמוך ובטוח שכך יעשו באופן מאוזן ומבוקר".