שרת האוצר האמריקנית ג'נט ילן הזהירה היום (שני) מפני הסכנות שמטבע הביטקוין מציב למשקיעים ולציבור, זאת בצל התנודתיות החדה בערכו של המטבע. "זו דרך לא יעילה לחלוטין לבצע עסקאות", אמרה שרת האוצר שכיהנה בעבר כנגידת הפד במהלך ועידה של ה"ניו יורק טיימס". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני לא חושבת שיש שימוש נרחב בביטקוין כמכניזם לסחר", אמרה ילן. "עד כמה שכן משתמשים בו, אני חוששת שזה לעיתים קרובות למטרות שאינן חוקיות. זו דרך מאוד לא יעילה לביצוע עסקאות, וכמות האנרגיה שנצרכת בתהליך של אותן עסקאות פשוט מזעזעת". 

באמירתה התכוונה ילן לדרך כריית מטבעות הביטקוין, שדורשת פתרון של משוואות מתמטיות מסובכות, ומתבצעת במדינות מסוימות על ידי מחשבי ענק שמיועדים רק למטרה זו. כמות החשמל שבה משתמשים אותם מחשבי ענק מותירה טביעת רגל פחמנית אדירה. בנוסף, העובדה שהשימוש בביטקוין לא מזהה את הצד המשלם, אכן מובילה עסקים בלתי חוקיים להשתמש בו. 

בנוסף, הזכירה ילן את התנודתיות האדירה של המטבע: "זה נכס מאוד ספקולטיבי ואני חושבת שאנשים צריכים להיות מודעים לכך שהוא עלול להיות תנודתי בצורה יוצאת דופן, ואני אכן מודאגת מהפוטנציאל להפסדים משמעותיים שמהם יכולים לסבול המשקיעים".  

על אף הירידות בתחילת השבוע, הביטקוין ממשיך להיסחר במעל 53 אלף דולרים גם הערב. המטבע חצה את רף ה-50 אלף לאחר שיצרנית הרכבים החשמליים טסלה הודיעה כי רכשה ביטקוין ב-1.5 מיליארד דולר ואף הצהירה כי תחל לקבל תשלום בביטקוין בעתיד הקרוב. עם זאת לאחר מספר ימים אילון מאסק טען כי שווי המטבע "כנראה גבוה מידי".