הרשת החדשה של יינות ביתן, "מגה מרקט", מציגה את סל המוצרים הזול ביותר בארץ - כך פורסם הבוקר (שלישי) בדוח "סל המוצרים הבסיסי" בחודש דצמבר של משרד הכלכלה והתעשייה. רשת נוספת שנכנסה לראשונה לבדיקה היא AM:PM שתוכל מעתה להתהדר בתואר "רשת הסופרים היקרה בארץ".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מתוך רשימת הרשתות שנבדקו, הרשת שמכרה את סל המוצרים הבסיסי במחיר היקר ביותר בחודש דצמבר היא כאמור AM:PM עם עלות סל שהגיעה ל-1,146 שקלים בחודש דצמבר. "מגה מרקט" הציעה סל במחיר 833 שקלים, והפער בין הרשת היקרה ביותר לזולה ביותר הוא 313 שקלים, שהם כמעט 40%.

משרד הכלכלה בודק גם רשתות נבחרות באופן קבוע, שבהן רמת המחירים נמוכה יחסית. בבחינת נתוני עלות הסל ברשתות אלו, נראה כי קיים פער קטן בלבד בין הרשתות, העומד על כ-7% בין הרשת היקרה לזולה.

 

 

ממוצע סל המוצרים הבסיסי שגובש על ידי משרד הכלכלה והתעשייה והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומתבסס על נתוני המועצה לצרכנות, עמד בחודש דצמבר 2020 על 953 שקלים. מדובר על ירידה של כ-17 שקלים בהשוואה לממוצע בחודש דצמבר 2018 - חודש השקת הסל, אז עלה הסל 970 שקלים. במשרד הכלכלה מייחסים חלק משמעותי מהירידה במחירים לשקיפות במחירים שנובעת מהשקת הסל ופרסומו מדי חודש.

איזה מוצרים התייקרו?

בבחינת קטגוריות הצריכה, בהשוואה לחודש נובמבר 2020, נרשמה ירידה של כ-2% בממוצע במחירי מוצרי הצריכה שבקטגוריית הבשר והדגים, וכן נרשמה עלייה ממוצעת של 2% במחירי מוצרי הצריכה שבקטגוריית  המזון היבש. נוסף על כך, נרשמה עלייה של 1% הן בקטגורית הטואלטיקה והניקיון והן בקטגוריית ירקות ופירות. לא חל שינוי במחיר בקטגוריות מוצרי חלב ולחם.

המוצר שמחירו עלה בצורה המשמעותית ביותר בחודש דצמבר הוא חטיף התירס בטעם טבעי של דוריטוס (אריזות 70 גרם), שהתייקר ב-23%, מ-3.05 שקלים ל-3.74 שקלים בממוצע. גם מחירן של עוגיות השוקולד צ'יפס של אוסם עלו בכמעט שקל, מ-8.68 שקלים ל-9.59 שקלים בממוצע. מוצר שמחירו ירד באופן משמעותי הוא דאודורנט הספריי של אקס (150 מ"ל לגבר), שירד מ-12.54 שקלים ל-11.57 שקלים.

דוריטוס אילוסטרציה (צילום: Shutterstock)
המוצר שהתייקר בצורה הכי משמעותית - דוריטוס | צילום: Shutterstock

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, דוד לפלר: "עצם פרסום נתוני הסל הביא לירידת מחירים בשיעור של בין 4%-3%, על פי נתוני מחקר אוניברסיטת ת"א. משרד הכלכלה מחויב להמשיך ולפעול להורדת יוקר המחיה, בין השאר באמצעות הקלות ברגולציה ומכסות ייבוא למוצרים בסיסיים במחירים מוזלים, זאת תוך שמירה על חוסן התעשייה הישראלית ויכולת ייצור מקומית של מוצרים בסיסיים".

הסל הנבדק כולל 68 מוצרים קבועים מהקטגוריות חלב ומוצריו, לחם, מוצרי בשר ודגים, מזון יבש, פירות וירקות ומוצרי טואלטיקה וניקיון. סל המוצרים כולל את המוצרים הבסיסיים, שהם הנמכרים ביותר, ומהווים נתח משמעותי מהוצאות משקי הבית.