"אני לא רוצה להישאר בבית עד סוף תקופת החל"ת ביולי, אני רוצה לקום לעבודה כבר מחר בבוקר", אומר ירון זאב, בן 45 מהיישוב עלמון שליד ירושלים. בשבוע הבא תעבור שנה שלמה מאז שירון הוצא לחל"ת מעבודתו, כסגן מנהל בבית הארחה בירושלים, בו עבד במשך 14 שנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ירון ראה את ענף התיירות קורס ונעלם בתחילת המשבר. עד מהרה הבין שהוא צריך למצוא מקצוע אחר. "ראיתי שהמשק סגור למעט מקומות חיוניים. יש לי משפחה עם שלוש בנות ומשכנתא ואני לא אחד שיושב בבית. אני רוצה יציבות ותיירות זה הענף הראשון שנסגר בכל פעם שקורה משהו", הוא מסביר. "היום יש קורונה ומחר תהיה בעיה אחרת. בירושלים חווינו רבה סגירות בגלל מצב ביטחוני וגם בגלל שלגים. בתיירות אתה תמיד מתנדנד ואני בן אדם יציב מטבעי. אני רוצה לעבוד במקום עבודה חיוני שתמיד יצטרכו אותו, כמו חברת תרופות, במזון או מפעלי תעשייה וייצור".

כך, באמצע החיים, התחיל ירון באוקטובר לימודי הנדסאי תעשייה וניהול. "זה תחום שאני מתחבר אליו", הוא אומר, "היועץ התעסוקתי בסדנה אמר לי שהוא חושב שזה יתאים לי יותר מאשר המקצוע הקודם שלי, והוא בעצם נתן לי גושפנקה על מה שכבר החלטתי".

הסדנה שעליה מדבר ירון מופעלת על ידי עמותת "50 פלוס מינוס", המסייעת למבוגרים להשתלב בשוק העבודה הבעייתי של היום. מציאת עבודה חדשה תמיד הייתה משימה מסובכת יותר ויותר ככל שהגיל מתקדם, והפכה קשה עוד יותר בעקבות המשבר. "עוד לפני הקורונה התחלתי לשלוח קורות חיים ואף אחד לא חזר אליי. בעמותה לימדו אותי, בין היתר, איך להתאים את קורות החיים ספציפית למשרה שאני פונה אליה וכבר חזרו אליי שני מעסיקים לשיחות רקע", מספר ירון.

ירון זאב ומשפחתו
ירון זאב ומשפחתו. "אישתי דחפה אותי לממש את עצמי"

ביום ראשון הקרוב ייגש ירון לראיון עבודה במפעל בהר חוצבים בירושלים. "הגיל שלי לא מהווה חיסרון אלא יתרון בזכות הניסיון הרב שצברתי במהלך שנות תעסוקתי", הוא מזכיר את המוטו שלמד בסדנה של 50 פלוס-מינוס, עליה הוא ממליץ בחום ושומר על אופטימיות: "היום המשק מתחיל להיפתח והמעסיקים רוצים עובדים".

האכסניה שבה עבד ירון עד לפני הקורונה מתחילה להיפתח בימים אלה בכוח אדם מצומצם. עדיין לא קראו לו לחזור מחל"ת ולא ברור אם זה יקרה בהמשך, אבל היום ירון נמצא צעד אחד קדימה. "כבר יצאתי מאזור הנוחות שלי ואני רוצה להצליח. כדי להצליח צריך להעז ולקחת סיכונים", לדבריו הוא אפילו "מוכן להתגמש זמנית ברמת השכר כדי לדעת שאני נכנס למקום יציב עם אופק תעסוקתי שאוכל להתקדם בו ולבטא בו את היכולות שלי".

ירון נשוי לדנה, עובדת ברשות המיסים, ולהם שלוש ילדות. "אישתי מאוד תומכת בי ודחפה אותי לממש את עצמי ולהגיע למקום ראוי שאוכל להתפתח בו", מספר ירון, "היא עומדת מאחורי ונותנת לי שקט נפשי כדי להגיע באמת לאן שאני רוצה. זה לא מובן מאליו".

אנחנו נמשיך ללוות את ירון ומחפשי עבודה אחרים בסביבות גיל 50 ומעלה בתהליך החיפוש.

יש לכם עבודה להציע לירון? שלחו לו מייל לכתובת Yaronzeev22@gmail.com

להרשמה לקבלת שרותי עמותת 50 פלוס-מינוס לחצו כאן