אחד המבנים היפים בתל אביב זוכה לעדנה מחודשת: עיריית תל אביב מתכוונת להפוך את בית הכנסת הגדול ברחוב אלנבי בתל אביב למוקד דתי קהילתי ותיירותי מרכזי, ולשם כך יעברו המבנה והרחבה סביבו שיפוץ שעלותו הכוללת 40 מיליון שקל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

קרן תל אביב הודיעה כי קרן פטריק ולינה דרהי תרמה תרומה בסך 20 מיליון שקל לשיפוץ ושיקום בית הכנסת הגדול, ואת סכום התרומה של קרן דרהי תשווה עיריית תל אביב יפו בהשקעה של סכום זהה. מטרת התכנית, המקודמת על ידי העירייה, כוללת מעבר לשיפוץ מבנה בית הכנסת גם את הפיכת כיכר בית הכנסת לכיכר עירונית פתוחה לשימוש הציבור במקום החניון הקיים כיום, תוך כיבוד אופי בית הכנסת וסביבתו.

האדריכל אורי פדן, המתמחה בשימור מבנים היסטוריים, יוביל את חידוש הפרויקט. השיפוץ צפוי להתחיל בעוד כשנה וחצי והמבנה ייפתח מחדש לקהל ב-2025. הפרויקט ישיב למבנה את המראה המקורי משנות ה-20 של המאה שעברה. במסגרת השיפוץ המתוכנן, כיפת הסלע המעטרת את ראש בית הכנסת תיחשף, שלוש מארבע הקולונדות המקיפות אותו ייהרסו ויוקם מרכז מבקרים חדש שיציג את תולדות בית הכנסת. המבנה המקורי תוכנן על ידי האדריכל הראשון של תל אביב, יהודה מגידוביץ, שתכנן ברחבי העיר כ-500 מבנים.

תוכניות בית הכנסת הגדול בתל אביב (צילום: באדיבות קרן תל אביב. אדריכל: אורי פדן)
תוכניות בית הכנסת הגדול בתל אביב | צילום: באדיבות קרן תל אביב. אדריכל: אורי פדן

ד"ר הלה אורן, מנכ"לית קרן תל אביב: "אנו מודים לקרן פטריק ולינה דרהי על תרומתם לקרן תל אביב. כפי שאנו נוהגים תמיד, גם הפעם תכפיל העירייה את התרומה. שיתוף הפעולה עם קרן דרהי לשיפוץ בית הכנסת הגדול של תל-אביב ממחיש את החשיבות של השותפות בין הפילנתרופיה לעשיה העירונית, ומסייע לקדם את הערכים שהעיר תל-אביב מזוהה איתם, ובראשם רב-תרבותיות ושימור העיר העברית הראשונה".

עמליה זרקא, מנהלת קרן פטריק ולינה דרהי: "אנו גאים להיות שותפים בשיפוץ בית הכנסת הגדול, אחד הסמלים היפים והמשמעותיים ביותר  של העיר תל אביב יפו. התרומה לטובת שיפוץ בית הכנסת הגדול בתל אביב הינה נדבך נוסף בהשקעה של קרן דרהי בתחומי התרבות הקהילה והיהדות".