לאט ובהדרגה חוזר המשק לפעילות, אבל מעסיקים רבים מגלים שעובדיהם לא מוכנים לחזור מחל"ת. בשבועיים האחרונים, במקביל ליציאה מהסגר, מפציר שירות התעסוקה במעסיקים לדווח על עובדים שמסרבים לחזור מחל"ת. ואולם, עד כה התקבלו בשירות 19 דיווחים בלבד, מתוך כ-430 אלף איש שעדיין נמצאים בחל"ת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתחילת משבר הקורונה הבטיחה הממשלה תשלום דמי אבטלה לשנה שלמה למי שפוטר או יצא לחל"ת, עד יוני 2021. בשל כך, רבים העדיפו לשבת בבית ולקבל את התשלומים מהמדינה מבלי לחפש עבודה באופן יזום. שירות התעסוקה רשאי לשלול את הזכאות לדמי אבטלה מאדם שמסרב לחזור לעבודתו. בשירות יוצרים קשר עם סרבנים שהמעסיק דיווח עליהם, אך כאמור מדובר בינתיים בדיווחים בודדים.

 

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה
רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה

"זוהי עת משבר שהיציאה ממנה תתאפשר רק במאמץ משולב של מדינה, מעסיקים ואזרחים", אמר רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה. מהו ההסבר להיענות הנמוכה של המעסיקים לקריאה של השירות? הסיבות לא לגמרי ברורות, אבל כמה הסברים אפשריים הם חוסר מודעות למנגנון הדיווחים, אי-רצון "להלשין" על העובדים, הימנעות מהעסקת עובדים חסרי מוטיבציה או היקפים נמוכים מכפי שמקובל לחשוב של סרבני עבודה.

אפשרות הדיווח למעסיקים זמינה באתר האינטרנט של שירות התעסוקה וכן במוקד השירות בטלפון 9687* בימים א'-ה' בין השעות 16:00-8:00.