ראיתם פוסט על מכירת גורי כלבי פומרניאן, במחירי מבצע, וחשבתם לרכוש גור? תחשבו שוב, אחרת אתם עלולים להישאר בלי אלפי שקלים ובלי כלב יוקרתי בבית. עשרות נוכלים בארץ ובחו"ל פתחו פרופילים מזויפים בפייסבוק למכירת גורי פורמניאן והונו ישראליים רבים.

אורלי (שם בדוי) תושבת צפון הארץ ראתה פוסט בפייסבוק באנגלית של אזרח אוקראיני שהתפאר שהוא מגדל כלבי פומרניאן ויש ברשותו עשרות גורים למכירה במחיר זול במיוחד. עלותו של גור פומרניאן נעה בין 2,000 ועד 4,000 דולר תלוי בתעודות של הוריו ושושלת היוחסין שלו. בישראל, לצורך השוואה, המחירים נעים בן 5,000 ל-10,000 שקל.

"הוא הציע למכור שישה גורים במחיר של 500 דולר לגור שזו עסקה חלומית, כולל מסמכים של וטרינר שהם בריאים, מחוסנים ושניתן להטיסם לישראל ללא שום בעיות", שחזרה אורלי, "התלהבתי. כי עשיתי חישוב שבארץ אני יכול להכפיל ולשלש את ההשקעה שלי. התכתבנו במשך שבועיים. הוא נראה לי אדם אמין במיוחד. העברתי לו את הכסף דרך 'יוסטרן יוניון בנק' וחיכיתי לקבל אישור שהכסף הגיע אליו. עבר יום, עברו יומיים ואז הוא נעלם. הבנתי שמדובר בנוכל שעקץ אותי".

באותה שיטה עבד אותו נוכל אוקראיני שפתח שוב דף פייסבוק בשם אחר ועקץ כך עשרות ישראליים ששלחו לו למעלה מ- 150 אלף דולר במצטבר, אבל לא ראו גורים ולא כסף.

גם דניאל ממרכז הארץ נפל בעוקץ הכלבים המיוחסים. "האנגלית שלו הייתה גרועה. חשבתי שזה בכלל קשיי שפה. הוא כתב תינוקות במקום גורים וזה היה צריך להדליק לי נורה אדומה. הוא סיפר שמדובר בגורים נדירים בני שלושה חודשים והסכים למכור לי כל גור ב-600 דולר. בארץ הייתי מוכר כל גור כזה ב-3,000 דולר. שלח לי תעודות של ההורים של הגורים. הזמנתי ממנו שמונה גורים. העברתי את הכסף. חיכיתי לתשובה ממנו ואז כששלחתי לו הודעה לברר מתי לטוס אליו לקחת את הגורים הוא חסם אותי ונעלם", סיפר, "כשהתחלתי לברר את העניין הבנתי שהמון ישראלים נפלו ברשת ההונאה שלו. המכנה המשותף של כולנו שרצינו לעשות כסף קל ואכלנו הרבה קש".

י', מרחובות, בן 72, ראה פוסט בפייסבוק של צעיר מישראל המוכר גור פומרניאן ב-4,500 שקל. הוא יצר עמו קשר, העביר לו את הכסף בהעברה בנקאית ואז המוכר נעלם כאילו בלעה אותו האדמה. כמה ימים לאחר מכן מתברר שאותו מוכר עקץ עשרות ישראליים באותה שיטה ולאחר תחקיר מעמיק של כמה מהקונים התברר להם שהוא בכלל אזרח מקפריסין ולא ישראלי.

"התכתבנו בוואטסאפ והוא ביקש שנשלח לו את הכסף דרך 'יוסטרן יוניון בנק', וברגע שהעברתי לו את התשלום הוא נעלם לגמרי. גם בפייסבוק וגם בוואטסאפ לא היה עם מי לדבר", סיפרו כמה מהאנשים שנפלו ברשת ההונאה של הרמאי מקפריסין, "היו אנשים מבוגרים שחסכו שקל לשקל לקנות את הכלב היקר הזה ובסוף נשארו קרחים מכל הכיוונים".

גם בישראל מסתובבים נוכלים

אבל לא רק קניית גורים מחו"ל התבררה כעוקץ, אלא גם ישראלים שביקשו לקנות גורים מאזרחים ישראליים טוענים שנעקצו. מתברר שגם בישראל פועלת רשת נוכלים כזו שחבריה פתחו פרופילים מזויפים בפייסבוק למכירת גורי פומרניאן וכשקיבלו את הכספים באמצעית אפליקציית 'ביט' ניתקו מגע והסירו את הפרופילים שלהם. כמה עשרות נפלו קורבן לנוכלי הפומרניאן, שהעתיקו תמונות של גורי הזן היקר והנדיר ופרסמו בפייסבוק כאילו הם מחזיקים בהם.

"הפומרניאן הוא כלב מבוקש מאוד, ולכן כשהמחיר שלו נמוך, כולם ממהרים לקנות אותו מבלי לברר עובדות פשוטות כמו מי האיש מאחורי מכירת הגורים", סיפרה נ' שניצלה ברגע האחרון מניסיון עוקץ כזה. "למזלי זיהיתי שמדובר בנוכל מקפריסין שהפוסט שלו היה די מוזר ולא ברור, וכך מנעתי מאבא שלי שרצה גור כלבים לאחר שכלבתו נפטרה באחרונה להוציא 4,000 שקל על כלב שלא יקבל לעולם. אני ועוד כמה אחרים שגילינו את העוקץ החלטנו לפרסם אזהרות בפייסבוק שאנשים אחרים לא ייפלו בפח".