בפרויקט "נוף טליה" שבצפת, 32 דיירים חשבו שהם ישדרגו את רמת החיים שלהם ויעברו לפרויקט יוקרתי, אבל במהלך העבודות הקבלן נכנס להליכי חדלות פירעון. חלק מהדיירים שילמו לו את מלוא הסכום עבור הדירה, כלומר מיליוני שקלים במזומן, אך עקב הליכי חדלות הפירעון לא הוסדרו כל האישורים מול העירייה וחברת החשמל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כיום, שש שנים לאחר שנכנסו, כל הדיירים מחוברים לשעון חשמל אחד ובחורף יש הפסקות חשמל תכופות וממושכות. הדיירים סובלים מרטיבות ומליקויים רבים, וזה לא הכול - חלק מהדיירים נדרשים עכשיו לשלם את החובות של הקבלן, בסך 350 אלף שקלים.

"יש שלושה בלוקים פה שלמעשה הם לא גמורים", סיפר דוד ליבוביץ בן ה-75, שמתגורר בפרויקט ביחד עם אשתו. "יש פה 31 משפחות, עכשיו כשיש חורף מפעילים כולם ביחד את המזגנים, החשמל לא מספיק והוא קופץ, אז אי אפשר להשתמש בחשמל, אי אפשר להדליק בוילר ולהתרחץ בחורף. היו הפסקות חשמל גם של שלושה ימים רצוף. זה חושך, שום דבר לא עובד, אי אפשר לחמם אוכל. יש בבניין קירות שנופלים, ושום דבר לא מטופל, מעליות אין, אני היחיד שיש לו שעון מים, כל השאר לא משלמים מים".

"יש לי זיכוי ששילמתי לקבלן את כל הבית עד הגרוש האחרון", המשיך ליבוביץ. "עכשיו פנתה אלי איזה חברת ביטוח והיא רוצה ממני שאשלם מחדש את כל הסכום. לא מכירים בזה ששילמתי לקבלן לא כלום".

באנו לעזור: הפרויקט נוף טליה בצפת (צילום: חדשות 12)
מצב הבניין בצפת | צילום: חדשות 12

מכלל ביטוח ופיננסים נמסר בתגובה: "לצערנו חלק מהדיירים לא פעלו בהתאם להתחייבותם בהסכם ולא העבירו חלק מהתשלומים אלינו אלא ישירות לקבלן. על אף זאת, מתוך רגישות למצב, אנו פועלים לפנים משורת הדין בסבלנות ובהבנה למציאת פתרון מוסכם".

מהנאמן עו"ד עמית לדרמן: "המנהל המיוחד וצוותו השקיעו זמן רב ומשאבים בניסיון לפתור לפחות חלק מהבעיות שנוצרו לפני מינויו. אין מקורות כספיים בקופת הפירוק לביצוע עבודות לסיום הבנייה והדיירים לא השכילו להתארגן לצורך תוספת התשלום. חלק מהדיירים לא קיימו סעיף בהסכמי המכר המחייב את הרוכשים לשלם סכום מסוים לנושה המובטח, לפיכך, איני יכול לנקות שעבודים כאשר הייתה הפרה של ההסכם ללא צו של בית המשפט. אנו מנסים להגיע לפתרון מוסכם לטובת הדיירים, הרבה לפנים משורת הדין".

ממשרד הבינוי והשיכון מסרו שבעקבות הדברים הם פותחים בחקירה בחשד לעבירות חוק המכר.

צריכים עזרה? פנו אלינו בעמוד הפייסבוק של "מהדורה ראשונה".