הקורונה לא עוצרת את שוק הדיור: אחרי חודש אוקטובר החלש יחסית, שבו עסקאות הנדל"ן הושהו בעקבות הסגר שהוטל בו, בחודש נובמבר ניכרה התאוששות משמעותית. 11.1 אלף דירות נרכשו בסך הכול, ואם מסתכלים רק על דירות שנמכרו בשוק החופשי מוצאים את מספר הרכישות הגבוה ביותר לחודש זה מאז 2009 - כך עולה מסקירת הנדל"ן החודשית של הכלכלנית הראשית באוצר, שירה גרינברג.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בסך הכול היה בנובמבר גידול של 15% בהשוואה לאותו חודש אשתקד ושל 45% בהשוואה לרמה הנמוכה שנרשמה בחודש הקודם על רקע חג הסוכות והסגר. בניכוי הדירות המסובסדות, נמכרו בנובמבר 10.2 אלף דירות נמכרו בנובמבר, והן מהוות גידול של 25% בהשוואה לנובמבר אשתקד ו-52% בהשוואה לאוקטובר האחרון. עם זאת, חלק מהגידול החריג נובע כנראה מצוואר הבקבוק שהשתחחר בנובמבר אחרי הסגר באוקטובר.

מי שהוביל את הגידול בעסקאות הדיור היו המשקיעים, כלומר אנשים שמוכרים דירה שנייה ושלישית, ולא את הדירה שבה הם גרים. המשקיעים רכשו בנובמבר 2,100 דירות - גידול של 75%, והרמה הגבוהה ביותר של רכישות משקיעים מאז אפריל 2016.

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה  (צילום: אייל פישר, גלובס)
מכירות במסגרת מחיר למשתכן נעצרו. ארכיון | צילום: אייל פישר, גלובס

מאז חודש יוני המשקיעים חוזרים בהמוניהם לשוק הדיור, ככל הנראה בשל הורדת מס הרכישה ביולי האחרון, בחזרה לרמתו מלפני ההעלאה של כחלון ביוני 2015. משקל המשקיעים בסך העסקאות בנובמבר הגיע ל-19%, גבוה ב-6.5 נקודות אחוז בהשוואה לנובמבר אשתקד וגבוה ב-1 נקודת אחוז בהשוואה לחודש הקודם. עם זאת הכלכלנית הראשית מבהירה כי שיעור זה עדיין נמוך משמעותית בהשוואה לתקופה שלפני העלאת המס.

רכישות משפרי הדיור בחודש נובמבר הסתכמו ב-3.5 אלף דירות, גידול מתון של 4% בלבד בהשוואה לנובמבר אשתקד. הגידול האיטי ברכישות של משפרי דיור יכול להיות מוסבר על ידי משך הזמן הדרוש למכירת דירה יד שניה, שממשיך להתארך. בהשוואה לנובמבר אשתקד התארך פרק הזמן למכירת דירה יד שניה בשבעה חודשים. מספר "חודשי המדף" של דירות הנמכרות על ידי משפרי הדיור שרכשו דירה לפני שמכרו את דירתם הקודמת, הגיע בחודש נובמבר ל-27 חודשים, גבוה בחודשיים בהשוואה לחודש הקודם.

מצד שני - יש משקיעים שנפטרים מהדירות שלהם

ההשלכות הכלכליות הקשות של משבר הקורונה על העצמאים ניכרות בפילוח המקצועות של משקיעים שמוכרים את דירותיהם: מאז פרוץ המשבר יותר עצמאים ובעלי חברות מוכרים את הדירות שהם מחזיקים בהן להשקעה. משקלם של העצמאים בקרב מוכרים אלו גדל, בעוד שיעורם בקרב רוכשי דירות להשקעה ירד. בפריפריה הצפונית בולטת אף יותר "היפטרות" של משקיעים מדירותיהם, בפרט בקרב העצמאים ובעלי החברות.

גם מכירות "מחיר למשתכן" שמושפעות מהמשבר הוסיפו לרדת בחודש נובמבר, בשיעור חד של 38% בהשוואה לנובמבר אשתקד. מאז פרוץ משבר הקורונה ירדו מכירות אלו בשיעור של 22% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, שיעור ירידה גבוה משמעותית מהירידה שנרשמה ברכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי. לא מן הנמנע כי העובדה שרבים מן הזוגות הרוכשים דירות ב"מחיר למשתכן" פחות מבוססים מאלו שרוכשים דירות בשוק החופשי, מביאה לביטולי זכיה גבוהים יותר מאשר בעבר, על רקע הזינוק בשיעורי האבטלה.