אב לשתי בנות – אחת בת 7 והשנייה בת 5 – זכה לאחרונה בהפחתת מזונות עקב הרחבה משמעותית של הסדרי השהות. השופטת מירה רום פלאי מבית המשפט למשפחה בראשון לציון קבעה כי תוספת של שני לילות בשבוע ולילה בכל סוף שבוע שני משפיעה בהכרח על החיוב במזונות, וערכה תחשיב מחודש. אם עד עכשיו שילם האב 5,000 שקלים בחודש לשתי הבנות מעתה ועד שהקטנה תגיע לגיל ישלם 3,225 שקלים ולאחר מכן המזונות יופחתו אף יותר, ויעמדו על 2,050 שקלים בלבד.

ב-2017 המשמורת נקבעה אצל האם וההורים הסכימו שהאב יתראה עם הבנות פעם אחת בשבוע בלי לינה ובכל סוף שבוע שני עד מוצאי שבת. המזונות נקבעו על 4,000 שקלים כולל הוצאות מגורים אבל כעבור כחצי שנה הועלו ל-5,000 שקלים.

לפני כשנתיים הגיש האב תביעה למשמורת משותפת שהסתיימה בהסכמה כי המפגשים איתו יורחבו. מאז הבנות שוהות אצלו פעמיים בשבוע כולל לינה ובכל סוף שבוע שני עד יום ראשון בבוקר.

בשנה שעברה הגיש האב תביעה לביטול המזונות בשל שינוי נסיבות. האב העלה שתי סיבות שמצדיקות לטענתו לקבל את התביעה: האחת, ההרחבה המשמעותית בזמני השהות והשנייה שינוי במצבו הכלכלי שכולל ירידה בשכר והקמת משפחה חדשה עם ילד בעל צרכים מיוחדים.

מנגד, האם טענה שאין סיבה להתערבות במזונות. ראשית, היא טענה, הבת הקטנה עוד לא הגיעה לגיל 6 כך שגם לפי ההלכה החדשה לגבי חלוקת נטל המזונות בין ההורים האב עדיין אמור לממן את כל צרכיה. שנית, הזוגיות החדשה והילד הנוסף לא נחשבים לשינוי נסיבות מהותי שמצדיק הפחתת מזונות, ושלישית השינוי בזמני השהות לא כל-כך משמעותי שכן התווסף בסך הכל יום אחד בשבוע.

חלוקה יחסית

השופטת מירה רום פלאי הסכימה עם טענת האם כי האב חייב לשלם את מלוא צרכי הילדה הקטנה עד שתגיע לגיל 6. עם זאת, היא ציינה כי מעיון בתלושי השכר של ההורים עולה כי משכורתו של האב אכן הופחתה מעט ואילו משכורתה של האם עלתה כך שחל שינוי מסוים ביחסי ההכנסות.

בצד זאת, ובניגוד לטענתה, חל שינוי משמעותי בחלוקת זמני השהות שכן יש תוספת של שני לילות באמצע השבוע ולילה נוסף בכל סוף שבוע שני. "התוצאה של נתון זה בהכרח משפיעה על החיוב במזונות", כתבה השופטת.

משכך, יש הצדקה לקבוע חלוקת המזונות שתואמת את יחסי ההשתכרות ואת יחס זמני השהות. השופטת ערכה תחשיב מחודש של צרכי הבנות אל מול שני הפרמטרים האלה, ושקללה גם את העובדה שהאם היא ההורה המרכז. כלומר, היא זו שדואגת בפועל לצרכי הבנות – רוכשת להן בגדים, נעליים ומשחקים, לוקחת אותן להסתפר וכדומה, והיא זו שמפסידה ימי עבודה כשהן חולות.

עו"ד רומן ברונשטיין  (צילום: צילום עצמי)
עו"ד רומן ברונשטיין | צילום: צילום עצמי

בהתאם לכך, השופטת קבעה כי המזונות לכל ילדה מעל גיל 6 צריכים לעמוד על 1,025 שקלים בחודש. מאחר שהאב צריך לשאת כרגע במלוא המזונות של הקטנה היא קבעה כי מעתה ועד למועד זה הוא ישלם עבורה 2,200 שקלים ובסך הכל 3,225 שקלים לשני הבנות. לאחר שהקטנה תעבור את גיל 6 סכום המזונות הכולל יעמוד על 2,050 שקלים בלבד.

לא נפסקו הוצאות.  

ב"כ האב: עורך דין שי שמחיוב

ב"כ האם: רעות נחתומי, עו"ד דיני משפחה

עו"ד רומן ברונשטיין עוסק/ת ב- דיני משפחה
הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

פסקדין הוא אתר תוכן משפטי ופלטפורמה
המספקת שירותי שיווק דיגיטלי למשרדי עורכי דין מובילים בישראל