בנק ישראל ירכוש במהלך שנת 2021 סכום שיא של 30 מיליארד דולר, כך מודיע היום (חמישי) הבנק המרכזי, וזאת בניסיון לבלום את הידרדרות שער הדולר. מדובר בפעם הראשונה שבנק ישראל מודיע מראש על היקף רכישות המט"ח השנתי, וזאת במטרה לספק וודאות למשק, בזמן שהדולר הגיע לשפל של יותר מ-20 שנה – 3.13 שקל לדולר אחד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בעקבות הודעת בנק ישראל מטפס בשעה זאת שער הדולר והוא נסחר בכ-3.18 שקל לדולר – עלייה של 2%. בתקופה האחרונה צלל שער המטבע האמריקני אל מול השקל בפרט ואל מול מרבית המטבעות הבולטים בעולם. התחזקות השקל פוגעת בעיקר ביצואנים הישראלים, שממירים את הכנסותיהם מדולרים לשקלים.

במהלך 2020 רכש בנק ישראל 21 מיליארד דולר – סכום שיגדל בשנה הבאה כמעט ב-50%. כיום עומדת יתרת המט"ח של מדינת ישראל על יותר מ-170 מיליארד דולר.

הגזירות הכלכליות שאחרי הבחירות (צילום: Orel Cohen / flash 90, חדשות)
צילום: Orel Cohen / flash 90, חדשות

בהודעת בנק ישראל נכתב כי בחודשים האחרונים נכנסו סכומים גדולים של דולרים למשק הישראלי, בין השאר על רקע המשך פעילותו של ענף ההייטק המבוסס ייצוא. וזאת, אל מול הירידה בהמרת שקלים לדולרים בשל סגירת ענף תיירות החוץ.

 

על כן, "הוועדה המוניטרית מעריכה שעל מנת לתמוך בהשגת יעדי בנק ישראל ובהתאוששות המשק ממשבר הקורונה, ובפרט כדי לתמוך בענפי היצוא ותחליפי היבוא, יהיה צורך להמשיך להתערב בשוק המט"ח בהיקף נרחב בשנת 2021", לשון ההודעה.

בהתאחדות התעשיינים בירכו על המהלך ומסרו: "זהו צעד חשוב שמוכיח שוב כי בנק ישראל הוא המבוגר האחראי במשק. משרד האוצר וממשלת ישראל צריכים להתעורר ולנקוט בצעדים פיסקאליים כדי למתן את צניחת שער הדולר".