"יש פאניקה ורצות שמועות. יש כאלה שאומרים שזה סייבר אבל כלום לא ידוע. מעולם לא היה כדבר הזה", כך אמר בכיר בשוק ההון לגלובס בנוגע לתקלה שהחזירה את השערים בבורסה לרמת מחירים של טרום הפתיחה הבוקר. בסביבות השעה 15:35-15:30 קרתה "תקלת מסחר חמורה מאוד בבורסה. אירוע קיצון", אומר גורם אחר, שתוהה, כמו כולם, מה קרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

או אז המדדים בבורסה השתוללו בפתאומיות ללא סיבה שנראית לעין כשלדברי סוחר אחר, "לא ניתן לשגר פקודות קנייה ומכירה". ככל הידוע במסגרת התקלה התרחש נתק בין מערכת המסחר של חברי הבורסה לבין מחשבי הבורסה, מה שגרם לשיבוש הפעילות השוטפת ולהצגה שגויה של נתוני העסקאות שמבצעים הסוחרים במסגרת המסחר השוטף.

גורמים בשוק מעריכים כי התקלה אינה קשורה למסחר אלא ככל הנראה להפצה, לה יש משמעות על המסחר. "המסחר ממשיך להתקיים היום כך שאם יהיו בעיות את המסקנות יידעו להסיק אחר כך", אמר גורם מעורה. כך, התקלה היא ככל הנראה באחד השרתים בהפצת במידע לא במסחר ולא הייתה פגיעה ברציפות המסחר, כדברי גורם בשוק שמעורה שמאמצי הבירור שמתנהלים עתה.

תקלה בבורסה
התנודות החריגות במדד ת"א 35

עוד ככל הידוע בשלב הנוכחי, התקלה טופלה אחרי זמן לא רב והקשר בין מערכות המסחר של חברי הבורסה לבין מחשבי הבורסה שב לסדרו. בסביבת הבורסה ובקרב הסוחרים מתקשים לזכור אירוע דומה ומציינים שמה שקורה עתה הוא חסר תקדים. "בחיים לא ראיתי דבר כזה" אומרים לנו כמה שחקנים בשוק.

"מה שמגביר את הספקולציות בשוק זה חוסר התגובה של הבורסה בנושא", אמר סוחר נוסף לגלובס, כשאחר מציין כי ב-2012 הייתה תקלה חריגה בגורם חיצוני לבורסה שגם השפיעה על היכולת לסחור בה באופן חריג.

עדכון: יותר משעה לאחר התקלה התקבלה תגובה של הבורסה ולפיה: "בשל תקלה טכנית, התנתקה בשעה 15:36 מערכת הפצת המידע של הרצף ("ספיידר"). המערכת התחברה מחדש לאחר כמה דקות. מערכות המסחר המשיכו לפעול כל העת כרגיל וההתנתקות לא השפיעה עליהן.

"למיטב הבנתנו, בשלב החיבור מחדש של הספיידר, חלק מחברי הבורסה פרסמו שוב נתוני מסחר מתחילת היום במערכות הפצת המידע שלהם. מדובר בתקלה הקשורה רק למערכות הפצת המידע ולא למערכות המסחר".

הכתבה פורסמה במקור בגלובס