לא טוב – אבל לא גרוע כמו בגל הראשון: מצבם של רבים מהעסקים בישראל הידרדר בחודש ספטמבר, כך קובע סקר הערכת המגמות בעסקים שמפרסמת היום (שלישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). ואולם נתוני מצב העסקים בכלל הענפים טובים מאשר בחודש אפריל, בעת שפורסם הסקר הראשון. לפי התוצאות, הכי פסימיים הם מנהלי המלונות, והכי אופטימיים – בהיי טק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במסגרת הסקר נשאלו מנהלי חברות בענפי המשק השונים על מצב העסקים בחודשים האחרונים, בהווה וכן על הערכתם לעתיד. תשובותיהם מעובדות לדירוג שנע בין מינוס מאה למאה. דירוג בטווח השלילי מעיד על פסימיות של מנהלי העסקים ובטווח החיובי מעיד על אופטימיות. 

בכל ענפי המשק הדירוג בחודש ספטמבר היה חיובי והעיד שמרבית המנהלים דיווחו שמצב החברה טוב או טוב מאוד, למעט בענף המלונאות. הדירוג בענף המלונאות עמד על מינוס 54%, גרוע פחות מאשר בחודש אפריל, אז עמד על מינוס 87%, אבל עדיין נמוך מאוד. השיפור הניכר ביותר באופטימיות של המנהלים ביחס לאפריל, היה בענף המסחר הקמעוני שם הדירוג עמד בסקר האחרון על נתון חיובי של 10.8%, לעומת מינוס 20.1% בחודש אפריל. בענפי הבינוי גם שיפור משמעותי עם נתון של 2.1% לעומת מינוס 6.9% באפריל. 

בשאלה על מצבה של החברה כיום, בלטה העובדה כי יש חברות שמצבן דווקא השתפר בספטמבר ביחס לאוגוסט. זה משמעותי במיוחד בענף ההיי טק, שם מצב העסקים דורג 14.1% באוגוסט ו-16% בספטמבר. גם בתחום המסחר הקמעוני עלה מדרוג של 8% באוגוסט ל-10.8% בספטמבר. ישנם גם ענפים שהמצב בהם הורע כמובן, כמו בבינוי שבו הדירוג הגיע ל-2.1% לאחר שירד מדירוג של 6% באוגוסט. 

הדירוג יכול להיות מושפע מגורמים רבים ויוצרי הסקר העלו את האפשרות שהעסקים נכנסו לסגר הזה מוכנים יותר מאשר באפריל. ואולם חשוב לזכור שהמשק נכנס לסגר כמעט מוחלט רק ב-18 בספטמבר ולכן התוצאות חלקיות מאוד.