תקופת הקורונה מאופיינת בעיקר בקריסות כלכליות והפסדים של עשרות מיליארדי שקלים לחברות, בעלי עסקים גדולים כקטנים, אבל עסק אחד הצליח לשגשג ולהגיע להכנסות של למעלה ממיליארד שקל לעוסקים בו: גידול וסחר במריחואנה.

"בתקופת הקורונה יש עלייה של מאות אחוזים בביקוש למריחואנה,בין אם זה שימוש, גידול, הברחה ממצרים וסחר ", סיפר ל'מאקו' סוחר מריחואנה גדול ממרכז הארץ. "זאת הזדמנות למי שנמצא בסגר בבית, או לכאלו שפוטרו או נמצאים בחל"ת, להכניס המון כסף".

"בחודש האחרון, מאז החל הסגר השליחים שלנו קורסים בגלל הביקוש", מעיד הסוחר. "בגלל הסגר אנשים לא יכולים לגדל בבית, אז הם יוצאים איתי קשר דרך הטלגרם ומבקשים להצטייד בכמויות גדולות מאוד. לפעמים עד קילו שלם. ככול שהם קונים כמות גדולה ההנחה בהתאם. זה משתלם להם".

כמה מרוויח סוחר מריחואנה בחודש? הסכום נע בין 100 ל-250 אלף שקל בחודש לסוחר בינוני. סוחר גדול יכול להרוויח מיליון שקל, אחרי כל ההוצאות לשליחים ולמגדלי הסם. מגדל יכול להרוויח בשלושה חודשים בין 2 ל-5 מיליון שקל בחודש. הרבה תלוי בכמות הסם שהוא קוטף ומוכר לסוחרים שאחראים גם לעיבודו ואריזתו לשקיות לצרכי מכירה. עשרות מושבניקים ומאות עבריינים החלו לגדל מריחואנה בתוך חממות המושבים, בשטחי אש, בשטחים פתוחים וגם יש כאלו שהקימו מעבדות הידרו בתוך בתיהם.

ענף המריחואנה 2020 (צילום: דוברות המשטרה)
מגדל יכול להרוויח בשלושה חודשים בין 2 ל-5 מיליון שקל בחודש | צילום: דוברות המשטרה

"איזה עונש יגזרו עליי אם אתפס? עבודות שירות?"

"בתקופת הקורונה הצטרפו לעבריינים בארגוני הפשיעה, מושבניקים, עובדי הייטק שהוצאו לחל"ת או פוטרו, מובטלים וסטודנטים ששברו חסכונות ופיקדונות כדי לשכור שטחים במושבים לגידול מריחואנה בחממות. כולם מרוויחים מזה יפה, מגלה מגדל ותיק.

"אנשים הבינו את הפוטנציאל העצום של לעשות כסף מגידול מריחואנה. חוץ מזה איזה עונש יגזרו עליי אם אתפס? עבודות שירות, מאסר על תנאי, קנס. בתי המשפט מתחשבים מאוד במגדלים. העונשים הכבדים נגזרים על המבריחים. זה עסק הכי רווחי והכי משתלם בתקופה הזו".

חוץ מהמגדלים והמוכרים, גם השליחים גוזרים קופונים יפים. מאות צעירים שפוטרו מעבודות במסעדות ובתי קפה בהם הועסקו כמלצרים, טבחים או שוטפי כלים – מצאו עבודה חדשה בתור שליחים של סוחרי סמים בטלגרם.
הרווח החודשי יכול להגיע לכמה עשרות אלפי שקלים בחודש, הכול תלוי בכמות הסם שהם מעבירים מהסוחרים לצרכנים.

"אנחנו עובדים במשמרות. מסביב לשעון", סיפר לנו א', בן 25 מתל אביב, שעשה הסבה מקצועית ממלצר לשליח שעובד אצל סוחר בטלגרם, "אני מקבל מהמדינה כסף בגלל שאני בחל"ת וגם מרוויח בשחור מעבודה בתור שליח של סוחר בטלגרם".

ענף המריחואנה 2020 (צילום: דוברות המשטרה)
מאות עבריינים החלו לגדל מריחואנה בתוך חממות המושבים | צילום: דוברות המשטרה

על כמה כסף מדובר?

"בעבודה הזו אפשר להרוויח בקלות 3,000 שקל ביום אבל זה להרוג את עצמך וגם קיים סיכון שתיתפס על ידי המשטרה. אני מרוויח בסביבות 20-30 שקלים בחודש. זה חלק מהסיכון שאני לוקח על עצמי כדי להרוויח כסף".
"סחתיין עליהם שתפסו כמה חממות, אבל יש לנו עוד מאות"

משטרת ישראל שמה לה למטרה בתקופת הקורונה להתמקד בשני ענפים משגשגים כלכלית: מכוני הליווי, וגידולי המריחואנה.

"הם חושבים שאנחנו עסוקים רק באכיפת תקנות הקורונה אבל הם טועים"

נכון להיום פועלים ברחבי ישראל מאות חממות ומעבדות לגידול מריחואנה. בחודשים האחרונים המשטרה פשטה על עשרות מוקדים לגידול מריחואנה, תפסה למעלה מ-15 טון של מריחואנה ומאות אלפי שתילים. את המגדלים הם מוצאים בעיקר בחממות במושבים, אבל גם בשטחי אש בדרום, והמיקום המפתיע ביותר: בסמוך לכמה ישיבות, אשבר צמוד להם נשכרו מחסנים והוקמו מעבדות הידרו משוכללות.

"עבריינים וכמה מושבניקים מנצלים את המצב כדי לגדל כמויות עצומות של הסם בתוך חממות מתוך מחשבה שלא נגיע אליהם. הם חושבים שאנחנו עסוקים רק באכיפת תקנות הקורונה אבל הם טועים", הסביר קצין בכיר, "אנחנו פועלים במישור המודיעיני ונעצרו מאות סוחרים ומגדלים מכל רחבי הארץ וגם סוכלו הברחות ממצרים לישראל.

ענף המריחואנה 2020 (צילום: דוברות המשטרה)
ענף המריחואנה 2020 | צילום: דוברות המשטרה
ענף המריחואנה 2020 (צילום: דוברות המשטרה)
במחוז תל אביב נתפסו באחרונה שני שליחי מריחואנה. | צילום: דוברות המשטרה


במושב שלווה בדרום לדוגמה, נתפסו לאחרונה 780 ק"ג מריחואנה בתוך חממות. בנוסף לכך המשטרה חשפה כ-20 חממות לגידול מריחואנה שהוקמו בשטחי אש בנגב, וסיכלה כמה הברחות מגבול מצרים לישראל.
מבריחי הסמים בפזורה הבדואית בנגב הקימו מאות חממות לגידול, מריחואנה בשטחי אש, במערות, בוואדיות וערוצי נחל ברחבי הנגב והערבה. חלקם נחשפו על ידי לוחמי מג"ב בדרום הארץ ויחידת מג"ן של משטרת מרחב הנגב.

רק השבוע השמידו לוחמי מג"ב בדרום 41 חממות לגידול מריחואנה בשטחי אש שהוקמו באזור שבטה וירוחם שבנגב. עשרות אלפי שתילים הועלו באש כולל ציוד השקיה.

אבל המשטרה לא מתמקדת רק במגדלים. במחוז תל אביב נתפסו באחרונה שני שליחי מריחואנה. אחד מהם נתפס במחסום משטרתי כאשר בתוך בקבוקי שתייה ריקים, מתפרקים הוא החדיר אריזות של מריחואנה וחשיש. במקרה אחר, נתפס שליח שהחדיר את הסם בתוך עשרות בקבוקי בושם ריקים.

ענף המריחואנה 2020 (צילום: דוברות המשטרה)
חושבים שאנחנו עסוקים רק באכיפת תקנות הקורונה אבל הם טועים | צילום: דוברות המשטרה

"תבין משהו על כך חממה או מעבדת הידרו שהמשטרה חושפת עוד עשר פועלות באופן חופשי", טוען ד', סוחר סמים ותיק. "בגלל כל הבלגן בגבול עם מצרים אנחנו מגדלים בכל מקום בנגב. אז הרסו לנו כמה חממות יש לנו עוד מאות בכל מיני מקומות שהמג"בניקים ומג"ן לא יגיעו לשם בחיים. סחתיין עליהם שתפסו כמה חממות, אבל יש לנו עוד מאות. אני בחודש עושה מיליון שקל בשקט בלי לעבוד קשה".