הנוסעים הישראלים חוששים אחרי הפרסום אמש (רביעי) "בתוכנית חיסכון", לפיו ייתכן שמסוף החודש יוון תהפוך למדינה אדומה, שהחזרה ממנה כרוכה בבידוד בארץ. העלייה בתחלואה במדינה עולה בעקביות, והמטיילים מישראל מודאגים שהנתונים ישפיעו על החופשות המתוכננות. עם זאת, חברות התיירות מנסות להרגיע: "זה תלוי בהחלטת הממשלה", אמר נציג קווי חופשה. "אין מה לחשוש, זה לא מיידית". בשבוע הבא משרד הבריאות צפוי להתכנס ורשימת המדינות תעודכן עד סוף השבוע הקרוב. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הפרסום הפתיע את כולנו", אמר אילן שלו, סמנכ"ל שיווק ומכירות מקווי חופשה. "אנחנו עובדים עם יוון באופן שוטף אנחנו יודעים שמצב התחלואה שם טוב. יש אזורים מסויימים כמו בכל מדינה שרמת התחלואה יותר גבוהה כמו באתונה, אבל למול זאת, סלוניקי או רודוס הם כרגע יעדים ללא תחלואה גבוהה, וצריך לעשות את ההבחנה הזאת. צריך לזכור שכל מי שמגיע צריך להציג בדיקת קורונה שלילית, כך שיוון מאוד שומרת ומקפידה על ההנחיות". שלו גם הדגיש כי כל מי שמגיע נבדק אקראית בשדה התעופה כדי לוודא שהוא שלילי. "יוון מנוהלת בצורה מאוד בטוחה, ולראיה מיוון לישראל הגיעו מספר חולים נמוך", הסביר.

ביוון נמצאים כבר עכשיו ישראלים רבים שניצלו את היעד הירוק והאהוב. דניאל שנמצאת באתונה שיתפה את N12 בתחושותיה לפרסומים החדשים. "מלא אנשים שתכננו לבוא ולהצטרף אלינו חוששים", אמרה. "המצב פה סבבה לגמרי והכל כאן פעיל, מאוד מקפידים פה, אין פה הרגשה של כאוס כמו שמרגיש בישראל. נכון שהמספר צמח מאוד ביוון, מצד שני במדינות אחרות באירופה יש יותר נדבקים. גם אומרים שמרבית הנדבקים כאן תיירים, אז אולי יעשו הגבלה על תיירים".

תיירים מצטלמים מול מקדש הפרתנון באתונה (צילום: Milos Bicanski, getty images)
צילום: Milos Bicanski, getty images

ומה עם הישראלים שכבר רכשו כרטיסי טיסה וסגרו חופשה סתווית לזמן הקרוב? לא נראה שהם יתנו לדאגות לנצח. "אני חוששת כי זה לא הכי זמן טוב לנסוע", אמרה שושי שצפויה לטוס ביום ראשון הקרוב. "זה לא הזמן האידאלי לנסוע לחו"ל, אבל אמרתי שאטוס בכל זאת. בכל מדינה יש נדבקים, אז מה נישאר בבית ולא נצא בכלל? נכון שמספר הנדבקים עלה שם, אבל אני מתכוונת בכל מקרה לטוס ולשמור בצורה הטובה יותר. גם אם משווים את המצב לישראל, אז כאן חמור יותר. זה לא אומר שמיידית היא תהפוך לאדומה".

יש לציין שאם יוחלט בסוף החודש שיוון אדומה - משרד הבריאות ייתן התראה של שבוע לפני הפיכתה לכזו, לכן נופשים ששוהים שם צריכים לעקוב אחר ההודעות ואחר מצב התחלואה.

אתמול פורסם כי בשבוע האחרון הייתה עלייה ניכרת במספר חולי הקורונה ביוון וקיים חשש סביר שהיא תעבור את סף מספר החולים שמגדיר מדינה ירוקה. בימים הקרובים יעקבו במשרד הבריאות אחר התחלואה, ובשבוע הבא צפויים להתכנס ולקבל החלטה בנושא.

קורונה וירוס בויוון (צילום: AP)
תהפוך לאדומה? יוון | צילום: AP

גורמים בכירים במשרד הבריאות מסרו ל-N12 כי "לנוכח המצב אנחנו מעריכים שעד סוף החודש היא תהפוך לאדומה. עם זאת, למרות החשש שלנו (מהתחלואה, י.כ.) - סביר להניח שיהיה גם לחץ פוליטי וגם לחץ כלכלי להשאיר אותה ירוקה, מכיוון שהפיכת יוון למדינה אדומה - תגרום לנזק כלכלי וגם לנזק פוליטי, לאחר ההסכם החגיגי באוגוסט". בנוסף אומרים בכירים במערכת הבריאות שישנו חשש שיוון עצמה תסגור את שעריה לתיירים, בשל מספר הנדבקים ההולך וגדל גם שם וגם במדינות רבות באירופה.