הממשלה הודיעה היום (א') על "תוכנית חירום להון אנושי", שמטרתה לתמרץ תעסוקה של מחוסרי עבודה אשר יעברו הכשרה או הסבה מקצועית. מעסיקים וחברות הכשרה יוכלו לקבל מענקים בסך 45-25 אלף שקל על כל עובד שיוכשר ותימצא לו עבודה. ואולם, התוכנית מיועדת לכ-3,000 עובדים בלבד בשנה, בשעה שכמיליון ישראלים יושבים בבית וכמחציתם מתקשים למצוא תעסוקה כבר חודשים ארוכים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי משרד האוצר, משרד הכלכלה ורשות החדשנות, שחתומים על תוכנית החירום, התוכנית תתמרץ הכשרה והשמה בקרב מגוון מקצועות בתעשייה, ולא בענף ההייטק בלבד.

במסגרת התוכנית יינתנו מענקי הכשרה והשמה למעסיקים או לגופי הכשרה, בגין הכשרות והשמות שאלו יבצעו לעובדים במקצועות מחקר ופיתוח ותומכי מחקר ופיתוח בתעשייה. בשנת הפעילות הראשונה יוכשרו במסגרת התוכנית כ-3,000 מועסקים, כאשר הקול הקורא שפירסמה היום הממשלה מיועד הן לגופי הכשרה החוברים למעסיקים, והן למעסיקים המעוניינים להכשיר עובדים במקצועות מחקר ופיתוח ותומכי מחקר ופיתוח בתעשייה כולה.

התוכנית מציעה תמריצים מבוססי השמה: מענק הכשרה, מענק השמה ובונוס להשמה בשכר גבוה. גובה המענקים, על כל מועסק, ינוע כאמור בין 45-25 אלף שקלים, בהתאם למקצוע אליו הוכשר המועסק. מדובר במגוון מקצועות טכנולוגיים, כגון: IT, בקרת איכות DevOps ,SDR ומקצועות נוספים, כמו גם מקצועות מחקר ופיתוח וסייבר. 75% מהמענק ניתנים בגין השמה לאחר תקופת ההכשרה.

כמו כן, התוכנית תאפשר הכשרה והשמה במודל גמיש שכולל אפשרויות שונות: הכשרה דיגיטלית או משולבת (פיזית ומקוונת); הכשרה והשמה בשיתוף עם המעסיקים, או ישירות על ידי המעסיקים; השמה שתכלול התמחות אצל המעסיק; הכשרה משותפת והשמה של מספר מעסיקים למועסקים חדשים; השמת בוגרי הכשרות כשכירים או כפרילנסרים; והשמה במגוון מקצועות בליבת מחקר ופיתוח ובמקצועות תומכי מחקר ופיתוח.

במשרד האוצר אומרים כי בהמשך הם מתכוונים להביא תוכנית נרחבת יותר, כדי לתמרץ תעסוקה של כ-100 אלף עובדים.

שר האוצר ישראל כ"ץ, שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ ומנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון, בירכו כולם על התוכנית וציינו שהיא תסייע במתן מענה למבקשי עבודה.