אנליסטים רבים ברחבי העולם מזהירים שניצחון של הדמוקרטים בבחירות ישפיע לרעה על השווקים. ג'ו ביידן, המועמד הדמוקרטי לנשיאות, צפוי להעלות מיסים מה שמעורר חשש גדול בקרב המשקיעים. עם זאת, העלייה של ביידן בסקרים בימים האחרונים לא הפילה את הבורסות, להפך - הן רק המשיכו לעלות. מדוע? 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בבנק ההשקעות גולדמן סאקס מציעים שני תרחישים שונים להשלכות של בחירה בביידן לנשיאות ארה"ב. בתסריט הראשון, השווקים יתייחסו לצפי להוצאות תקציביות גדולות יותר של הממשל, כלומר לתוכנית תמריצים ומענקים גדולה, דבר שיעודד את המשקיעים ולדעתם יוכל להעלות את המדדים המרכזיים, ביניהם S&P 500. בתסריט השני, המשקיעים יתמקדו דווקא בהעלאות המיסים הצפויות מה שיעורר בהם את אינסטינקט הבריחה, דבר שיגרור את המדדים מטה. 

למרות החששות, בחודש האחרון מדד ה-S&P 500 עלה ב-4%, זאת בצל השיתוק של הממשל וחוסר היכולת שלו להעביר תוכנית סיוע לפני הבחירות. ערן פסטרנק, מנכ"ל בית ההשקעות פסטרנק שהם, הסביר: "העלייה של הבורסות בצל העליות של ביידן בסקרים זה פרדוקס. טראמפ תמיד נתפס טוב לכלכלה ולשווקים: הוא גם הפחית את מס החברות בקדנציה שלו מ-35% ל-21%, פשוט חתך אותו, והוא תמיד מודד את הביצועים שלו כנשיא לפי הבורסות. מאוד חשוב לו שהן יעלו".

נשיא ארה"ב טראמפ והמתמודד הדמוקרטי לנשיאות ביידן (צילום: שי פרנקו, רויטרס)
העימות בין ביידן לטראמפ | צילום: שי פרנקו, רויטרס

"לכן היה חשש שביידן יגרום לירידות בשווקים", המשיך פסטרנק. "מה שמעניין לראות שככל שהסיכויים שלו עולים, במיוחד בימים האחרונים, המשקיעים יותר ויותר מרוצים מזה. הסיבה היא כנראה שהוא כבר מתכנן תוכנית תמריצים אדירה, של 4.5 טריליון דולר. זה הרבה מאוד כסף, פי 2 ממה שהרפוליקנים תכננו לעשות, ויש לזה סיכוי גבוה לעבור".

תמריצים, ודאות וגלובליזציה

פסטרנק מזכיר עוד חשש של המשקיעים, שהעליות של ביידן בסקרים מצליחות להרגיע: "טראמפ הרי הודיע שאם תוצאות הבחירות יהיו ללא הכרעה או שההכרעה תהיה צמודה - הוא יערער, וזה ממש גרוע לשווקים. ככל שהסיכויים של ביידן עולים אז החשש הזה הולך ויורד".

בנוסף, טוען פסטרנק, טראמפ התחיל את מלחמת הסחר וגרם לסוג של פילוג וסכסוך עם הרבה מאוד מעצמות, וביידן רוצה לפעול בדיוק ההפך - לחזק את הקשר עם אירופה, להפחית את הלהבות. משקיעים, הוא טוען, אוהבים גלובליזציה. 

סוחר בבורסה של ניו יורק (צילום: ap)
ירידות בבורסה בניו יורק. אילוסטרציה | צילום: ap

ומה לגבי המיסים? "גם אם יהיו, ויהיו כנראה העלאות מיסים, זה לא בטווח הנראה לעין", אומר פסטרנק. "זה לא ב-2021 לפחות. כל המערכת נרתמת כרגע לטובת הכלכלה. גם הבנק הפדרלי, כל ממשלה שתיבחר ובמיוחד הדמוקרטים תהיה עם תוכנית תמריצים אדירה. כל הדברים אמורים לתמוך בחברות".

בעוד שניבוי ההשלכות של תוצאות הבחירות על המדדים הרוחביים הוא קשה, ישנו קונצנזוס רב יותר בקרב אנליסטים לגבי השפעת הבחירות על הסקטורים השונים. בחירה בביידן ככל הנראה תסייע לחברות שעוסקות באנרגיה מתחדשת, ולתעשיית הבריאות שמרוויחה מתוכנית ביטוח הבריאות של אובמה. לעומתן חברת הנפט, הבנקים והטכנולוגיה עלולות להפסיד.

ערן פסטרנק, מנכ"ל בית ההשקעות פסטרנק שהם
ערן פסטרנק, מנכ"ל בית ההשקעות פסטרנק שהם

"ההייטק חושש מביידן", מסביר פסטרנק. "הוא עשוי לפרק את ענקיות הטכנולוגיה. טראמפ אומנם לא ידוע בחיבתו הגדולה לפייסבוק אבל הוא לא עשה כלום בנושא, אמר אבל לא עשה דבר בפועל. הדמוקרטים מצהירים שאחת התוכניות שלהם בסדר היום זה לפרק את ענקיות הטכנולוגיה".