קבוצה של תושבי תל אביב שמאסה ברעש משאיות האשפה הגישה בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד העירייה בסכום של 80 מיליון שקלים.

אחת התובעות בתיק היא סופיה טייב, אחותה של הזמרת נינט טייב, ובן זוגה. בבקשה לאישור התביעה טוענים התושבים, כי העירייה מפנה את מכלי האשפה בין השעות עשר לשש בבוקר, דבר שפוגע במנוחתם, מפריע להם לישון ומהווה מטרד וסיוט ממושך המשבש את איכות חייהם.

בבקשה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עורכי הדין רותם נחום ואחמד מסאלחה נטען שהעירייה מבצעת את פינוי האשפה בניגוד לחוק.

"בן הזוג שלי ואני לא מצליחים לישון בגלל רעש המשאיות, פינוי מכלי האשפה מתכולתם ובקבוקי הזכוכית שמתנפצים על הכביש. זה ממש בלתי נסבל. זה מפריע לתושבים רבים בעיר. חלקם מבוגרים וילדים מתעוררים בבהלה מרעשי המשאית", טוענת טייב, "זה גורם טראומה לאנשים. המשאיות מגיעות, בשלוש, ארבע וחמש לפנות בוקר, עושים רעש מטורף. פנינו לעירייה שיפנו את מכלי האשפה בבוקר או בשעות הערב אבל הם מתעקשים על שעות הלילה הקטנות בזמן שאנשים ישנים ולא מתייחסים ברצינות לפניות שלנו. פוגעים באיכות החיים של התושבים".

בבקשה נטען, כי מדובר בתופעה חמורה, רחבת היקף שיש להפסיק אותה לאלתר כיוון שעל פי החוק נאמר בפירוש: "לא יגרום אדם לרעש חזק או בלתי סביר, מכל מקור שהוא, אם הוא מפריע,  או עשוי להפריע לאדם המצוי בקרבת מקום או לעוברים ושבים. לא יבצע אדם ולא ירשה לאחר באזור המגורים בין השעות 22:00 לשעה 6:00 בבוקר למחרת ובימי מנוחה לבצע פעולות פריקה, טעינה או טלטול מכלים לרבות פחי אשפה, חביות, מכלי גז ועוד באופן הגורם או עלול לגרום לרעש".

התובעים צירפו לתביעה עשרות סרטונים המתעדים את משאיות אשפה מגיעות בשעות לא שגרתיות בין שלוש לחמש לפנות בוקר ומפנות אשפה תוך גרימת רעש חריג ומטריד.

"אני סובל מנדודי שינה קשים וחוסר שקט בגלל רעש המשאיות והפריקה והטעינה של המכלים ברחוב שבו אני גר, פניתי לרופא שנתן לי כדורי שינה והרגעה ואני לא היחיד שלוקח כדורים בגלל התנהלות העירייה. יש אזרחים רבים שנמצאים בסיטואציה דומה לשלי ולעירייה זה ממש לא מזיז", ציין אחד התובעים.

הם תובעים מהעירייה להפסיק את פינוי האשפה בין השעות עשר בלילה לשש בבוקר ולפצות כל אחד מתושבי העיר בסכום של 400 שקל בגין עוגמת הנפש שנגרמה ובסך הכול בסכום כולל של 80 מיליון שקל לא כולל הוצאות המשפט שלהם.

תביעות דומות שהגישו תושבים נגד רשויות מקומיות בארץ בגלל רעש משאיות הזבל הסתיימו בפיצוי גבוה ובהפסקת הרעשים.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "הבקשה לתביעה התקבלה ועמדתה המפורטת של העירייה תוגש לבית המשפט. נדגיש, כי חוק העזר העירוני מאפשר לעירייה לפנות אשפה בשעות הלילה, זאת על רקע מאפייניה הייחודיים של העיר. פינוי אשפה בלילה הוא כורח המציאות ונועד לאפשר התנהלות תקינה בעיר צפופה ומרכזית בראש ובראשונה משיקולי תנועה ובטיחות משתמשי הדרך, כמו גם צמצום זיהום האוויר, ומניעת תסיסת אשפה העומדת בשעות היום במזג אוויר ים תיכוני. נוסיף, כי עמדה זו של העירייה אושרה בעבר על ידי בית המשפט במסגרת תביעה דומה שהוגשה נגדה".