שולחן עבודה באמצע הסלון, ישיבות זום עם הילדים מרעישים ברקע וארוחת צהריים בזמן שהמתבגרים מנסים ללמוד - אם אתם מרגישים שהבית שלכם הפך לחלל עבודה שיתופי ומסויט, תדעו שאתם לא לבד. בחודשים האחרונים חברות הנדל"ן מתמודדות עם עלייה של עשרות אחוזים בביקוש של משפחות לדירות גדולות יותר, עם חדר נוסף שיוכל לשמש כמשרד או חדר ללמידה מרחוק, בדיוק מהסיבות האלו, כך עולה מבדיקה של אלדר שיווק נדל"ן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אם אחרי הסגר הראשון הציבור רצה דירות עם גינה או מרפסת, הרי שבחודשים האחרונים אנו עדים למגמה נוספת של ביקושים לדירות עם חדר נפרד", הסביר רוני כהן, מנכ"ל חברת אלדר שיווק נדל"ן. "בחודשים האחרונים משפחות רבות שפנו למשרדי המכירות של חברות הנדל"ן ורוכשים שהגיעו לאתרי האינטרנט שלהן מחפשים דירות גדולות בנות חמישה חדרים או יותר, והן ביקשו במפורש 'חדר עבודה' בדירה. לא מעט מהפונים הן משפחות שבהן שני ההורים עובדים מהבית כבר מאז אמצע חודש מרץ ושני הילדים נדרשים ללמידה מרחוק – הם טענו כי המצב בלתי אפשרי והם ממש חייבים עוד חדר".

גם לפי נתוני אתר יד 2, בחודשים יולי, אוגוסט, ספטמבר ועד היום נצפה שינוי במגמה שנובע מהשתנות הצרכים והדרישות של רוכשי הדירות. בערים מרכזיות בארץ חלה בחודשים האחרונים עלייה חדה בכמות החיפושים לדירות גדולות, של 5-6 חדרים, לעומת אתה תקופה ב-2019.

בחברת "שפיר מגורים", אומרים שהפערים כיום בין מחירי דירות ארבעה לחמישה חדרים לא גבוהים מאוד - כך ששווה לטענתם לקנות כבר עכשיו דירה גדולה יותר. "הפער בין דירת ארבעה חדרים לחמישה חדרים יכול לעמוד היום על 100 אלף שקלים", מסבירה טלי כהן סמנכ"לית השיווק. "בעוד כמה שנים מי שיחפש דירה יד שנייה מרווחת יותר, יצטרך להוסיף לפחות 300 אלף שקלים, לאור העלייה בביקוש". 

נתניה היא שיאנית הזינוק בביקושים: כמות החיפושים לדירות 6 חדרים זינקה ב-62% והביקוש לדירות 5 חדרים טיפס ב-35%. בסך הכול צמח הביקוש לדירות גדולות בעיר ב-42%. אחריה ניצבת חולון, עם זינוק של 34% בחיפושים אחר דירות גדולות, ואז ירושלים עם 32%.

בתל אביב נרשם זינוק של 46% בביקוש לדירות 6 חדרים מיד שנייה ברבעון השלישי של השנה ושל 23% לדירות 5 חדרים. בסך הכל מדובר בעלייה של 30% בביקוש לדירות גדולות – מ-72 אלף ל-94 אלף. גם ברמת גן נצפתה עלייה דומה: הביקוש לדירות 6 חדרים טיפס ב-46% ולדירות 5 חדרים זינק ב-22%.

גם בעולם המגמה דומה: יותר ויותר משפרי דיור רוצים דירות גדולות יותר עם חדר עבודה. אתר הנדל"ן הבריטיRightmove  מדווח כי בשוק הנדל"ן הבריטי רואים זינוק של יותר מ-50% ברכישת דירות עם שלושה וארבעה חדרי שינה מתחילת אוגוסט ועד היום. טים בניסטר, מנהל המחקר באתר, ציין כי מחירי יחידות דיור כאלה זינקו בחודש האחרון בשיעור החד ביותר מזה 4 שנים. "בתחילת השנה שדרוג לדירה עם חדר עבודה היה בגדר מותרות, עכשיו זה הפך למשהו שאי אפשר בלעדיו", הוא אמר.