בתקופת הקורונה, לאחר שהשיעורים בזום והמשחקים בסוני כבר מיצו את עצמם, בני הנוער גילו את השיטה הקלה להרוויח כסף במהירות וללא מאמץ. שיטת המסחר הפופולרית "דרופ-שיפינג", אומנם אינה חדשה - אך די קלה לתפעול, וכל אחד שנכנס לתחום הופך להיות סוחר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אז איך שיטת "הדרופ-שיפינג" פועלת? מקימים חנות אינטרנטית מבלי שיהיה בה מלאי זמין או סחורה, לוקחים מוצרים מאתרים מסוימים כמו עלי אקספרס או אמזון, ומוכרים אותם במחיר גבוה יותר באתר אחר, כמו לדוגמה איביי. הרווחים מאותם מוצרים שלא קיימים במלאי של המוכר הפיקטיבי גבוהים - ומשמשים מעין דמי תיווך.

אחד ה"דרופרים" הוא נועם אבידור בן ה-14 שסיפר: "מספיקה לי שעה בשבוע ואני מריץ הרבה מכירות ביום בלי שום בעיה". ההתחלה לא הייתה פשוטה עבורו, אך היום, לטענתו, הוא מרוויח אלפי שקלים, והוא עובד שעה אחת בלבד בשבוע: "1,000-800 דולר, בסביבות הסכומים האלה".

"אני יותר מעשר שנים בתחום", אמר יאיר קורן, מומחה לשיווק דיגיטלי. "אני מלמד מאות סטודנטים כל שנה וראיתי באמת אין-סוף מיזמים ודברים. לא ראיתי מישהו שמשעה ביום, שעתיים ביום, מצליח להקים כזאת אימפריה - בטח לא תוך זמן קצר".

"הדרופ-שיפינג" כנראה יישאר כאן גם אחרי שהקורונה תחלוף, כי מי לא רוצה ללמוד משהו ופתאום להרוויח מיליונים – זה החלום של כולם. אבל האם זה אפשרי? בגילים הצעירים אין ספק שזה מושך במיוחד, אבל המומחים בתחום נותרים ספקניים אל מול היתכנות החלום, שלא תמיד תואמת את המציאות.  

מ-eBay נמסר: "המטרה העיקרית של eBay הינה לספק חווית לקוח מהימנה ואיכותית - לקונים ולמוכרים ברחבי העולם. כדי להבטיח את שביעות רצונם של קונים ברחבי העולם, eBay עוקבת מקרוב אחר ביצועי המוכרים וקובעת סטנדרטים קמעונאיים גבוהים וזאת כדי להפוך אותם למוכרים בעלי דירוג גבוה ובכך לקבל את חשיפה רחבה יותר בפלטפורמה שלנו. מודלים עסקיים של מוכרים כמו דרופשיפינג אינם יכולים להבטיח, על פי רוב, סטנדרטים קמעונאיים גבוהים. התוצאה היא שירות לקוחות ברמה נמוכה: מלאי שאזל, זמן אספקה ​​מאוחר או אי מסירה כלל, היעדר אפשרות להחזר או אי-הבטחת החזר כספי ללקוחות הקצה.

"האלגוריתמים של eBay אינם מעודדים מודלים עסקיים כאלה, ובמבט ארוך יותר, מוכרים אלה מצמצמים את אמון הקונים ברחבי הועלם כלפי המוכרים הישראלים וכתוצאה מכך, פוגעים בצמיחה העסקית עבור אותם יזמים ישראלים, שבונים עסק ארוך טווח ובאופן מאורגן בפלטפורמת eBay".