משרד האוצר תקפו היום (שלישי) בחריפות את בנק ישראל לאחר פרסום הדוח שלו שקבע כי משבר הקורונה הוא חמור יותר ממה שישראל נערכה לו תחילה. לדברי הבכירים, לטובת הדוח "השתמשו בנתונים לא עדכניים ולא פנו אלינו שנספק להם נתונים". בנק ישראל: "צר לנו שזו תגובת האוצר, שמתעלמת ממסגרת הזמן והניתוח המקצועי של הדוח". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד הוסיפו אותם גורמים כי "פעם בנק ישראל היה המבוגר האחראי, היום כבר לא מדובר במבוגר ובטח שלא אחראי. מקווים שאת דיוני הריבית הם מנהלים ברצינות גדולה יותר".

המתקפה החריפה והחריגה הזאת מגיעה בעקבות דוח חמור שפרסם הבוקר בנק ישראל, ושבו בין היתר קבע כי משבר הקורונה מעמיד את המשק הישראלי ברמת סיכון ברמה בינונית עד גבוהה.

בדוח חשף בנק ישראל שכדי לממן את ההוצאות החריגות של המדינה ממרץ - החודש בו התפרצה המגפה בישראל - ועד יולי, הממשלה גייסה כ-42 מיליארד שקלים בישראל וכ-46 מיליארד בחו"ל. עם זאת, העיר בנק ישראל בדוח כי חברת הדירוג מודי'ס הורידה את אופק הדירוג של ישראל באפריל מ"חיובי" ל"נייטרלי".

"מה שהטריד במיוחד את חברת הדירוג הוא, כנראה, ביצועי התקציב של הממשלה, ובתוכם הגירעון, שהגיע ל-4%", נכתב בדוח. "בהודעתה ציינה החברה כי מדיניות התקציב של ישראל אינה מאופיינת בעמידות הנדרשת ממדינות בדירוג דומה".

בתגובה הרשמית שפרסם משרד האוצר לדוח נכתב כי "בנק ישראל פרסם נתונים אודות השוואה בינ"ל של תוכניות הסיוע של המדינות השונות, ללא פירוט מה מקור ההשוואה וכנראה שמבוסס על נתונים לא עדכניים של חברת גולדמן סאקס".

"הנתון המיוחס למדינת ישראל לא היה נכון לגבי חבילת הסיוע הקודמת (7.1% תוצר), ובוודאי שאינו נכון לחבילה הנוכחית (13.9% תוצר)", נמסר. "משרד האוצר מבהיר שהיקף הסיוע של מדינת ישראל גבוה מהיקף הסיוע הממוצע של מדינות ה-OECD. אנו משוכנעים כי בעבודה משותפת ניתן יהיה להימנע מטעויות כאלה בעתיד".

תגובת בנק ישראל: "דוח היציבות הפיננסית החצי שנתי שפרסם בנק ישראל מנתח סוגיות שונות בתוך המחצית הראשונה של 2020. ככזה, מופיעים בו איורים שמשקפים את התקופה שנותחה על ידי כלכלני בנק ישראל. בין היתר מופיע איור בו נמצאת השוואה בינ״ל של תכניות סיוע ממשלתיות שערך בית ההשקעות הבינלאומי "גולדמן זאקס", שמצביע על מיקומה של ישראל קרוב למרכז ההשוואה בין המדינות. צר לנו שזו תגובת משרד האוצר, שמתעלמת ממסגרת הזמן והניתוח המקצועי של הדוח".