רגע לפני תחילת הסגר, הממשלה צפויה להציג היום (חמישי) את התוכנית הכלכלית להתמודדות עם סגירת המשק, ובכלל זה - חבילות הסיוע לבעלי עסקים על אובדן ההכנסה. אמש פרסמנו את עיקרי המתווה המסתמן בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ, שכולל תמריצים למעסיקים שלא יוציאו עובדים לחל"ת והורדת הרף לזכאות לפיצויים. כעת בעלי עסקים שעמם שוחחנו מגיבים לתוכניות הממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ניסים דניאל, מעצב שיער מרמת גן, לא התלהב לנוכח ההצהרות, כשהוא למוד אכזבה מטיפול הממשלה בעסקים בגל הראשון: "הם סתם זורקים מילים באוויר". לדבריו, "גם אם יאשרו את הפיצויים עכשיו, אני אקבל את הכסף בעוד כמה חודשים. תהיה לי פרוצדורה מול רשות המסים, וזה לא יעזור לגמור את החודש בסגר".

דניאל קרא לביטול הארנונה לעסקים בתקופת הסגר – או לפחות להנחה. "הארנונה לעסקים גבוהה פי 3 מאשר הארנונה למגורים. חשבון הארנונה לחודשים הבאים כבר הגיע בדואר ולא ברור לי מה לעשות איתו. אומרים לך 'קודם תשלם – אחר כך נתקזז איתך'".

עוד הלין דניאל על סגירת מספרות שבהן נמצא עובד אחד בלבד. "למה לא להשאיר את העסק פתוח? כפי שמאפשרים דיקור סיני ורפלקוסולגיה, שבהן יש רק מטפל ומטופל, כך גם המצב בהמון מספרות קטנות. אין אצלי התקהלות, אני עסק זעיר".

לפי פרסום בגלובס, הממשלה תשלם למעסיקים מענקים של 5,000 שקל על כל עובד שלא יפוטר או יוצא לחל"ת, מעל מכסה של 80% מהעובדים בעסק. המענק יינתן לעסקים שמחזור ההכנסות שלהם נפגע ביותר מ-25%.

שמוליק בלומנפלד, מנכ"ל ובעלים בונסאי נגרות אדריכלית, עמד היום בפני התלבטות גדולה. בונסאי מפרנסת 33 עובדים, שבסגר הקודם כרבע מהם יצאו לחל"ת - ומאז נקלטו בחזרה לעבודה. כעת עמדה השאלה אם לדלל מחדש את מצבת העובדים, בשל הירידה בהזמנות וסגירת המשק לחודש החגים.

הולכים לבחירות: משדר מיוחד (צילום: ערוץ הכנסת, חדשות)
ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כ"ץ | צילום: ערוץ הכנסת, חדשות

"החלטתי שהפעם אני הולך עם המתווה של הממשלה ולא מוציא אף עובד לחל"ת", אמר היום בלומנפלד, שבירך על תוכנית האוצר. מצד שני, הוא הזכיר כי המענקים של 5,000 השקלים יתקזזו עם השכר שהוא משלם לעובדים שנמצאים בבידוד. לדבריו, "בכל רגע נתון יש לי 2-3 עובדים בבידוד, בעיקר מאז שנפתחה שנת הלימודים".

אורן בן נתן, סמנכ"ל החטיבה התעשייתית במפעל "קצב" (KZB) למוצרי גומי טכניים אמר: "אם נקבל מענק שימור עובדים של 5,000 שקלים אף עובד לא ייצא לחל"ת". הוא הוסיף: "קיימנו כבר דיונים על הוצאה לחל"ת אבל מענק כזה ישנה את התמונה. החברה מונה 35 עובדים ודיברנו על סדר גודל של הוצאת חמישה עובדים לחל"ת".

"זו תקופה של אי וודאות ותנודתיות בהזמנות", המשיך בן נתן. "הייתה עלייה קטנה בהזמנות מהחשש לסגר כשהלקוחות שלנו אגרו מלאים של המוצרים שלנו לאחזקת מכונות. המשמעות היא שיכולה להיות ירידה מסוימת בהזמנות בחודשים הבאים. מענק יאפשר להשאיר עובדים גם לנוכח התחזיות האלו".

ואולם, עבור עסקים שהסגר יגביל באופן משמעותי מאוד את פעולתם, המענק פשוט לא מספיק. "מה זה יעזור לי 5,000 שקל", אמר שלומי סלומון, בעל מסעדת אמורה מיו. "אנחנו נאלצים לסגור את המסעדה, אפילו TA אי אפשר. או שאני מוציא את כולם לחל"ת או שאני עושה רק משלוחים ומוציא בערך חצי מהעובדים לחל"ת. המענק הזה פשוט לא מספיק כדי להיות בשיקולים".