הממשלה התכנסה הערב (שני) על מנת לדון בהשלכות הכלכליות של הסגר השני. במסגרת הישיבה דנו השרים בקיצוץ אפשרי בשכרם ובשכר חברי הכנסת, ובנוסף על חבילת סיוע שתוענק לבעלי העסקים, השכירים והעצמאיים שספגו מכה כלכלית מהסגר השני. בפתח הישיבה ראש הממשלה עקץ את יפעת שאשא ביטון ואמר: "כל מי שזלזל בהגבלות שהטלנו, כל מי שדילל בהחלטות הכנסת או ביטל אותן שלא יבוא אלינו בטענות". לבסוף השרים הכריעו פה אחד: שכר הבכירים יקוצץ ב-10%, לא רק ח"כים ושרים מחר שר האוצר יביא מתווה קיצוץ שיכלול גם שופטים ונושאי משרה בכירים אחרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בפתח הישיבה אמר נתניהו: "אנחנו נתכנס מחר ונזמן את קבינט הקורונה כדי לבדוק איזה צעדים אנחנו צריכים לעשות". עוד הוא אמר: "מאז שקיבלנו את ההחלטה יש עלייה תלולה בחולים קשים. מחר נשקול את הצעדים. במקביל, הישיבה היום מתקיימת כדי להעביר עוד סיוע כלכלי למובטלים ועסקים". ראש הממשלה הוסיף: "הדבר החשוב בעיני הוא ברגע זה להתמקד בתוכנית הכלכלית. שר האוצר יביא את ההחלטות לממשלה הזו". הוא גם התייחס לקיצוץ בשכרם של נבחרי הציבור ואמר: "כולנו צריכים לשאת בנטל ולעמוד מאחורי הצעדים שנקטנו".

במהלך הישיבה הופנו לראש הממשלה טענות בנוגע לתיעוד של יועציו מפירים בידוד. "אני חושב שכולם צריכים ללמוד ולהקפיד על הנחיות משרד הבריאות וזה לא קרה", אמר. "הפרקליטות הנחתה את המשטרה להתייחס בסלחנות למפגינים ומערכת המשפט לא שפטה אותם. עכשיו פתאום כולם מתעוררים מול אדם אחד. כל מי שהפר בידוד צריך לשלם קנס, אבל אסור שתהיה אכיפה בררנית, גם לא בין שמאלנים לימנים".

בנימין נתניהו
ראש הממשלה נתניהו

שר האוצר, ישראל כ"ץ, התייחס למכה הכלכלית האנושה שספג המשק כתוצאה מהסגר השני: "הבעיה היא עודף אנשים ומחסור בעבודה. נקטנו בצעדים כדי להמריץ עסקים שלא נסגרים לנסות ולהשאיר את העובדים ולתמרץ אותם. כל בעל עסק עושה בסופו של דבר את החישוב שלו. נקטנו מספר צעדים ואנחנו נפרט את כל התוכנית בשקיפות. מקווה שנוכל לשמור על מבנה של סגר שמבדל את המגזר הפרטי, תוך הגברת אכיפה אפקטיבית".

ישראל כ"ץ (צילום: פלאש 90)
שר האוצר | צילום: פלאש 90

שרת התחבורה מירי רגב: "אין לנו מנוס ממתן דמי אבטלה לעצמאיים. הרבה שנים דחינו את זה אבל המצוקה שלהם קשה". בהמשך השרה רגב התייחסה להפגנות שהתקיימו מתחילת הסגר: "הם אוכלים מאותה צלחת ומדביקים אחד את השני במסיבת חיבוקים ונישוקים".

במהלך הישיבה התפתח עימות חריף סביב סוגיית האכיפה. השרה רגב תהתה: "מדוע לא מתבצעת אכיפה במהלך הסגר במשתה של 30 איש מול בלפור. מדוע לא אוכפים הפגנה בחוף הים. אני רוצה להבין מדוע מתווה הקפסולות של 20 אנשים שיגיעו להפגין לא נאכף ע"י משטרת ישראל". היא המשיכה: "האם משום שאתם לא מאפשרים להם לאכוף את זה? או שבגלל שהמשטרה לא אוכפת את זה". השר אוחנה השיב כי השוטרים אינם יכולים לאכוף את ההנחיות בלי אישור הממשלה והכנסת".

מליאת הכנסת  (צילום: ערוץ כנסת)
משכורת חברי הכנסת תקוצץ? | צילום: ערוץ כנסת

שר הביטחון גנץ התייחס לדברים שאמרה השרה רגב ואמר: "זכות ההפגנה היא זכות יסוד, וזכות התפילה היא זכות יסוד. המגזרים עוברים על החוק וזה לא בסדר. ראוי שההפגנות בבלפור יתקיימו. מי שעושה מסיבה על החוף זה לא המקום. התכנסנו לדבר על צעדים כלכליים וצריך להיכנס לפרופורציות. זכות ההפגנה והתפילה היא חשובה אבל צריכה להתבצע נכון".

היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט השיב: "מי שמגיע להפגנות מחויב לעמוד בכל כללי בריאות הציבור. יש פה טיעון משפטי לא פשוט אבל השמירה על הבריאות של כולנו, במיוחד בסיטואציה של סגר, מחייבת להטיל הגבלות, והמשטרה צריכה לאכוף. יש עניינים ממש לא פשוטים לאכיפה. יש חובה לעטות מסיכות ולשמור על ריחוק בזמן הפגנות ובו בעת לשמור על הזכות להפגין. מציע לדבר על זה מחר בקבינט הקורונה. לא בגללי המשטרה לא אכפה את ההנחיות - אלה דברים לא נכונים".

מירי רגב (צילום: Miriam AlsterFlash90)
השרה מירי רגב | צילום: Miriam AlsterFlash90

השר אקוניס גם הודיע כי יתמוך בהפחתת השכר של השרים והח"כים אך הוסיף: "חברי הרשות המבצעת תורמים את חלקם, חברי הרשות המחוקקת תורמים את חלקם, מדוע חברי הרשות השופטת הוחרגו מההצעה? אני מציע לכלול גם אותם ואת כל מי ששכרו במגזר הציבורי מעל 40,000 שקל בהצעה להפחתת השכר".

"כרגע השרים מקבלים החלטה על עצמם והכנסת צריכה לאשר את זה לגבי חברי הכנסת", אמר שר המשפטים, אבי ניסנקורן. "אני לא מתנגד להפחתה לגבי מגזרים אחרים אך זה צריך להיעשות בצורה מסודרת. שר האוצר צריך לשמוע את עמדת כלל הגופים וזה צריך להיות מסודר. אז נוכל לקבל החלטה נכונה. לא נכון שבישיבת ממשלה אנחנו נקבל החלטה בלי ששר האוצר פנה למגזרים השונים".

חברת הכנסת, יפעת שאשא ביטון, הגיבה לדברים שאמר נתניהו במהלך ישיבת הממשלה: "כשראש הממשלה הודיע לי כי החליט למנות אותי ליו"ר ועדת הקורונה, הוא הדגיש את חשיבות התפקיד ואת האחריות הגדולה שמוטלת על כתפיי. ביראת קודש נכנסתי לתפקיד.  אחריות שמחייבת לשאול שאלות ולהטיל ספקות, לא בעוצמת הסכנה הנשקפת מהמגפה, עליה אין כל מחלוקת, אלא ביחס לדרכים הנכונות להתמודדות עמה. כפי שמצופה מנבחרי הציבור בכנסת ובוועדות".

יפעת שאשא ביטון (צילום: Hadas ParushFlash90)
ח"כ יפעת שאשא ביטון | צילום: Hadas ParushFlash90

"כל פעולותיי היו שקופות ולאחר היוועצות, לא קראתי לציבור 'לכו לשתות בירה', לא השתתפתי באירועים המוניים ללא מסכה, לא הזמנתי להתארח בביתי בניגוד להנחיות ועובדי לשכתי לא הפרו בידוד", תקפה שאשא ביטון. "אני מזכירה לראש הממשלה שהוא היה זה שמסמס את יישום מתווה הרמזור של פרופ' גמזו, עד שלא הייתה בו עוד תועלת. אני גאה שהצלחתי לסייע לבעלי עסקים רבים להתמודד עם המשבר, שנלחמתי על פתיחתם של עסקים, חופי הים, בריכות וחדרי הכושר. פתיחתם של האחרונים הייתה גם הנושא היחיד שהוועדה אישרה בניגוד לעמדת הממשלה".

לסיום אמרה: "אני מציעה לראש הממשלה להתעשת ולהפסיק לחפש אשמות. זה הזמן להגדיל את כושר הספיקה של בתי החולים, לייצר מערך קטיעת הידבקויות יעיל, לגייס את הציבור למאבק על ידי הסברה נכונה ולשמור על עצמו ועל קבוצות הסיכון. מומלץ גם לתת דוגמה אישית. טוב יעשה אם יתרכז בכך ולא בבריחה מאחריות והטלת בוץ ורפש".

 

 

בעקבות תגובתה של שאשא ביטון, יו"ר הקואליציה מיקי זוהר תקף אותה בחריפות בחשבון הטוויטר שלו: "מזה זמן רב שיפעת שאשא ביטון אינה מתנהלת כחלק מסיעת הליכוד ואינה משרתת את מטרותיה. היא בוחרת לתקוף אותנו ואת ראש הממשלה באופן אישי כאילו בחירתה לכנסת היתה מתרחשת ללא ההישג המדהים שלנו בבחירות האחרונות. כפיות טובה אינה מקובלת במחוזותינו ולכן אני סבור שיש לשקול את המשך דרכה בסיעת הליכוד".

השרה לשיוויון חברתי ומיעוטים, מרב כהן, הגיבה להחלטת הממשלה: "הקיצוץ בשכר הבכירים הוא מאוד חשוב ומתבקש וגם עשינו את זה באופן מידי. אני מסכימה עם השר דרעי שאומר ש-10% זה נמוך מדי. הייתי ממליצה ללכת על שיעור יותר גבוה וגם באופן יותר רחב. מקובל עליי שתיעשה עבודה בראשותו של שר האוצר עם כל המשרדים. גם אם יהיו משרדים שלא יאהבו את זה. שאלה לאוצר - האם מישהו עשה תחשיבים מה התועלת לקופה הציבורית רק מנבחרי הציבור, ומה התועלת בתרחיש רחב יותר? כי מעבר לעניין הייצוגי והסולידריות הייתי רוצה להבין את סדרי הגודל של החיסכון לקופת המדינה".