ביום חמישי האחרון הציגו ראש הממשלה ושר האוצר את תוכניתם הכלכלית החדשה, והכריזו על מענק מיידי של עד 7,500 שקלים לעצמאיים ולבעלי עסקים. אמש (ראשון) הצהיר השר כ"ץ בחגיגיות בטוויטר: "אנחנו מבטיחים ומקיימים", וכ-400 אלף איש קיבלו הודעה מרשות המיסים על זכאותם למענק. ואולם, השמחה דעכה במהירות לאחר שרבים הבינו כי הסכום שעתיד להיכנס לחשבונם נמוך בהרבה מהדרוש להם כדי להתקיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מסרונים שנשלחו אל הזכאים למענק בישרו להם כי ביום רביעי יזוכו חשבונותיהם בסכומים שעליהם החליטה הממשלה. אך כשחלק מהעצמאיים פנו לאתר רשות המיסים כדי לבדוק מה גובה המענק שנקבע עבורם, הם נדהמו לגלות סכומים מגוחכים, שבמקרים רבים היו נמוכים מ-2,000 שקלים.

כך למשל אומן החושים הראל פפו, שביטל את כל הופעותיו בשל המשבר. הוא קיבל הודעה כי הוא זכאי ל-1,329 שקלים בלבד, במענק שיועבר אליו ביום שלישי ויהיה ניתן לראותו בחשבון ביום רביעי. "יש לי חוזים חתומים, הייתי אמור להרוויח חצי מיליון שקל השנה", סיפר פפו. "במקום זה אין הופעות ואין כסף. אני מסתכל באתר של רשות המסים ופשוט מצפצפים עלינו".

הודעה על זיכויים לעצמאים ובעלי עסקים שזכאים למענק
הודעה על זיכויים לעצמאים ובעלי עסקים שזכאים למענק

צחי שטרק, עצמאי נוסף, התבשר שהוא זכאי רק ל-1,492 שקלים וכינה בפייסבוק את מקבלי ההחלטות: "חבורת מנותקים". ברק אלמיש, שף פרטי, קיבל בכול שלושת הפעימות הראשונות יחד 4000 שקלים בלבד. כעת נודע לו כי הוא זכאי רק ל-2,154 שקלים נוספים. הוא אמר ל-N12 כי ההודעה: "מאכזבת ומכעיסה". עצמאי אחר שנפגע קשות מהמשבר קיבל הודעה שלפיה הוא צפוי לקבל 1,984 שקלים בלבד.

הודעה על זיכויים לעצמאים ובעלי עסקים שזכאים למענק
ברק אלמיש, שף פרטי: "הודעה מאכזבת ומכעיסה"

הודעה על זיכויים לעצמאים ובעלי עסקים שזכאים למענק
הודעה על זכאות למענק של 1,984 שקלים. העצמאים זועמים

בישיבת הממשלה לאישור המענקים שהתקיימה היום התפתח עימות בין ראש הממשלה לבין שר הרווחה איציק שמולי. "כרגע אין פלא שיש חוסר אמון של העצמאיים", אמר שמולי. "המענה בתוכנית לגמלאים ולשכירים הוא טוב, אבל בעצמאיים יש חוסר אמון בגלל מה שהבטחנו עד עכשיו, וגם בגלל שסכומי הפיצוי לעצמאיים לא מספיק גבוהים. אין פלא שהתחושה היא שזרקנו לכיונם חבל תלייה ולא חבל הצלה".

נתניהו הגיב לדברים של שמולי בתקיפות: "תקשיב השר הצעיר והנמרץ בממשלה, אל תדברו איתי בסלוגנים. לא מוכן שתדברו על חבלי תלייה כי זה מה שייצא מפה בסופו של דבר. יש פה אחריות כוללת, אתה שר בממשלה, אי אפשר לדבר באמירות גורפות כאלו".

התוכנית הכלכלית המלאה‎

תוכנית הסיוע לשכירים בחל"ת

• הטבות בדמי אבטלה: דמי אבטלה מלאים עד סוף יוני 2021 או עד ירידת האבטלה מתחת ל-10%, ביטול 5 ימי המתנה בין תקופות אבטלה וקיצור תקופת האכשרה ל-6 חודשים (במקום 12 חודשים)
• תשלום כפל קצבאות עד סוף יוני 2021
• הוספת זכאי אבטלה גם מינואר ופברואר (החל מחודש יולי 2020)
• התאמת מנגנון החל"ת: קיצור הזמן המינימלי המזכה בדמי אבטלה ל-14 יום בלבד (המהלך דורש חקיקה בכנסת).
• מענק הסתגלות: תשלום מענקי ההסתגלות בגובה של עד 4,000 שקלים לחודש לבני 67 ומעלה עד חודש דצמבר 2020 (המהלך דורש תיקון חקיקה בכנסת).
• תכנית ממוקדת תעסוקה: וקביעת יעדים חצי-שנתיים להורדת שיעור האבטלה והגדלה נרחבת בהיקף ההכשרות המקצועיות ושילוב מעסיקים בתהליך ההכשרה. 

 תוכנית הסיוע לעצמאיים ולעסקים

• מענק סיוע מיידי ל-380 אלף עצמאיים ובעלי עסקים עבור חודשים מאי-יוני 2020 - עצמאי או שכיר בעל שליטה שקיבל מענק סיוע קודם יהיה זכאי למענק סיוע מיידי בסכום של עד 7,500 שקלים. לטענת ראש הממשלה ושר האוצר, רשות המסים תעביר את המענק ישירות לחשבון הבנק ללא צורך בכל פעולה מצד העצמאי או בעל העסק.

• מענק סיוע סוציאלי לעצמאיים ובעלי עסקים - עצמאיים ובעלי עסקים בעלי הכנסה שנתית חייבת של עד 640 אלף שקלים בשנה שחוו ירידה במחזור של לפחות 40%, יקבלו עד יוני 2021 אחת לחודשיים מענק בגובה 70% מההכנסה החייבת ועד ל-15,000 שקלים (המהלך דורש חקיקה בכנסת).

• מענק סיוע לעסקים: עסקים ועצמאיים עם מחזור שנתי עד 100 מיליון שקלים, ושמחזור מכירותיהם ירד בלפחות 40% לעומת התקופה המקבילה, יקבלו עד חודש יוני 2021 אחת לחודשיים:
- עסק בעל מחזור שנתי של עד 300 אלף שקלים - מענק סיוע לעסק קטן בגובה של 3,000-6,000 שקלים אחת לחודשיים כמפורט:
- עד 100 אלף שקלים מחזור שנתי - 3,000 שקלים
- 100-200 אלף שקלים מחזור שנתי – 4,000 שקלים
- 200-300 אלף שקלים מחזור שנתי – 6,000 שקלים
- עסק בעל מחזור שנתי בין 300 אלף שקלים ל- 100 מיליון שקלים - מענק החזר הוצאות קבועות עד 500 אלף שקלים (עד ל-15% מהמחזור השנתי).
• מענק סיוע לעסק חדש: מענק סיוע לעסקים שהוקמו בחודשים ינואר-פברואר 2020 שמשולם אחת לחודשיים, עד לחודש יוני 2021:
- עוסק פטור (עד 100 אלף שקלים מחזור שנתי) – 3,000 שקלים
- עוסק מורשה (מעל 100 אלף שקלים מחזור שנתי) – 4,000 שקלים

• מענק ארנונה לעסקים בעלי מחזור שנתי של עד 100 מיליון שקל שחוו ירידה של לפחות 60% במחזור המכירות החזר בעבור הוצאות הארנונה לבית העסק עד לסוף יוני 2021.

• הגדלת הלוואות מסובסדות בערבות מדינה ובתנאים משופרים - הרחבת הלוואות מסובסדות בערבות המדינה לעסקים קטנים, בינוניים גדולים בכ-28 מיליארד שקל והעמדתה על סך של 50 מיליארד שקל. הגדלת היקף ההלוואות לעד 24% ממחזור העסק, הכנסת שחקנים נוספים ואפשרות ללקיחת הלוואה משני גופים שונים וטיפול בחסמים למיצוי המסגרת. הרחבת הקרן דורשת את אישור ועדת הכספים.

• רישוי עסקים - הארכת תוקף רישיון העסק עד לסוף חודש יוני 2021. השינוי שקלים דורש חקיקה).

• פטור ממס על משיכת כספים מקרן השתלמות: משיכה בפטור ממס לקרנות השתלמות לא נזילות (6 שנים ופחות), עד ל-10,500 שקל בחודש (השכר הממוצע), כהוראת שעה למשך 6 חודשים. המהלך דורש תיקון חקיקה.

• הרחבת היתר משיכה מפיקדון חיילים משוחררים: משיכת עד מחצית מיתרת הפיקדון לכל מטרה, למשוחררים בחמש השנים האחרונות. המהלך דורש תיקון חקיקה.