מנחם בן ה-77 מחולון, זכה בחודש ינואר האחרון בהגרלת "פיס 777" של מפעל הפיס בסכום של 70 אלף שקלים. מנחם הנרגש מיהר לבקש את סכום הזכייה, אך לתדהמתו גילה שמפעל הפיס מסרב לשלם לו - בטענה שארבע הספרות של תעודת הזהות שהקליד על גבי הטופס שמילא הינן שגויות. כך, כבר כמה חודשים, ניסה מנחם שוב ושוב להשיג את הכסף שזכה בו כדין ואף פנה לעורך דין דני קוליאס – אך עד היום נענה בשלילה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מנחם חי בארבעת העשורים האחרונים בארה"ב ולפני שנתיים החליט לחזור ארצה. אין לו קרובי משפחה, הוא מחוסר עבודה ונתמך בביטוח לאומי. את תקוותיו הוא תולה בטפסי ההגרלה של מפעל הפיס שהוא ממלא מדי פעם.

בחודש ינואר האחרון מילא מנחם בתחנת הפיס הקבועה שלו טופס הגרלה מסוג "פיס 777" - וזכה. מאושר הוא הגיע למשרדי מפעל הפיס במטרה לקבל לידיו את כספי הזכייה, אך נתקל בסירוב ונותר עם עוגמת נפש שמלווה אותו עד היום, חצי שנה לאחר שפנה לראשונה לקבל את הפרס.

לפני כשבע שנים, בעקבות סיכום בין משרד האוצר למפעל הפיס, החל מפעל הפיס לחייב משתתפי הגרלות שסכום זכייתם גבוה מ-50 שקלים להקליד במעמד שליחת טופס ההגרלה את ארבע הספרות האחרונות של תעודת הזהות שלהם. הזנת הפרטים, כך הוסבר, נועדה לצמצם אפשרות להלבנת הון באמצעות מכירת טפסים זוכים לידיהם של מלביני הון.

הזוכה המבוגר ביותר בן 82 (צילום: חדשות 2)
בניין מפעל הפיס בת"א | צילום: חדשות 2

מנחם, באמצעות עורך דינו, ניסה להסביר כי המספר שהקליד שייך למספר ביטוח לאומי שלו מארה"ב ולכן הקליד אותו ולא את מספר תעודת הזהות הישראלית שלו. ורק היום, לאחר שהצליחו להוכיח למפעל הפיס שאכן המספר שהקליד שייך למספר ביטוח הלאומי שלו מארה"ב - הגיע מפעל הפיס להחלטה לאשר לו את הזכייה.

"אנו שמחים לעדכן כי הבוקר הוצג למפעל הפיס פרט מזהה של הלקוח ובעקבותיו מפעל הפיס מתכוון לאשר את הזכייה ולשלם ללקוח", מסרו לנו היום ממפעל הפיס, "אישור הזכייה התאפשר הודות לפעילות מקיפה של גורמים רבים במפעל הפיס, אשר פעלו כולם מתוך מטרה לסייע ללקוח באיתור ממצא הקושר בינו לבין הטופס הזוכה, ובכך הוביל לכך שהלקוח יקבל את כספי הזכייה.  הממצא שאיתר הלקוח והציג בפנינו היום לראשונה, הינו כרטיס הביטוח לאומי האמריקאי של הלקוח (social security number), שאכן מסתיים בספרות המוקלדות ע"ג הטופס. כלומר: הלקוח הקליד על גבי הטופס את הספרות של מסמך שטרם הוצג בפנינו עד היום. ממצא זה הוצג בפנינו לראשונה היום בבוקר (23.09). מיד עם קבלת הממצא, הוחלט במפעל הפיס כי הזכייה תאושר וכי הוא מתכוון לשלם ללקוח".

"אנו שמחים על כך שמפעל הפיס ומשרד האוצר קיבלו את טענת מרשי בדבר טעות בתום לב בהקלדה וכי זכייתו של מרשי אושרה והוא יקבל את כספי הזכייה המגיעים לו"', ציין עורך דינו של מנחם דני קוליאס, "חבל שמרשי היה צריך להמתין חודשים עד לקבלת האישור. אנו מקווים כי בעקבות המקרה של מרשי, מפעל הפיס יפעיל שיקול דעת ויבחן כנדרש טענות של זוכים במקרים של טעות בהקלדה".