אם למדינת ישראל היו חסרים מובטלים לשלם להם דמי אבטלה, יכול להיות שבקרוב, אם לא תתעשת הממשלה, יהיו לה עוד כמה אלפים מיותרים כאלה. הסגר, שממחר (שני) מאפשר למקומות העבודה לפעול אבל משבית את גני הילדים ובתי הספר משאיר הורים רבים ללא פתרון, מה שעלול להביא חלק מהם לצאת לחל"ת מחוסר ברירה. אבל ל-N12 נודע שבקרוב הבעיה תעלה לדיון במשרד האוצר, ומי יודע, אולי יימצא גם פתרון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יותר מ-700 אלף משפחות, על פי ההערכות, "יג'נגלו" החל ממחר בין עבודה (מהבית או ממקום העבודה) לבין השגחה על ילדים קטנים מגילאי 0 עד 9. רובם לא ישתמשו בסבים ובסבתות לעזר (כדי להגן עליהם) ולא בבייביסיטר (כדי להקפיד על ההגבלות וכדי למנוע הוצאות מיותרות). לא לכל אחד מהם יש את מכסת ימי החופש שתאפשר להם את הלוקסוס להשגיח עליהם בבית בלי דאגות. על עבודה מהבית, כשבין הרגליים מסתובבים פעוטות, הם אפילו לא חולמים.

ממשלת ישראל יצאה ל"סגר" השני עם פחות סימני שאלה מהראשון. בעלי העסקים והלא מועסקים קיבלו מראש את מתווה הפיצויים, גם אם לא כולם מסכימים איתו. אבל ההורים העובדים, שוב, נותרו ללא מענה – לא תוספת של ימי חופשה, ללא פיצוי כספי וגם ללא דאגה למעסיקים שיישארו בלי חלק מהעובדים שיישארו עם הילדים.

העובדים שנשכחו

שר האוצר ישראל כ"ץ היה מהקולות הבולטים בממשלה שהביאו אותה להחליט כי מקומות העבודה הפרטיים יפעלו במתכונת מלאה כדי לצמצם את פגיעת הסגר במשק. שר העבודה והרווחה איציק שמולי נמנע בהצבעה על הסגר והתנגד לסגירת מערכת החינוך לגיל הרך.

מערכת N12 פנתה לשני השרים, לשאול היכן נשכחו ההורים העובדים. "הפתרון כאן הוא פשוט - לאפשר את פתיחת מערכת הגיל הרך, כשיש בה רק חצי אחוז תחלואה", אמר השר שמולי. "המשמעות היא שלא ניתן לצאת לעבודה ומאות אלפי הורים פשוט מרותקים לביתם שלא לצורך. זו הסיבה שאני נאבק על כך בתוך הממשלה".

בלשכת שר האוצר ישראל כ"ץ הזכירו את פועלו בסגר הראשון ולקראת הסגר השני. "במסגרת תכנית הסיוע הכלכלית להתמודדות עם נגיף הקורונה ניתנו מספר רב של כלים לבעלי עסקים ושכירים שנפגעו מפעולות הצמצום השונות ביניהם מענקים סוציאליים, מענק בעבור הוצאות שוטפות, הלוואות בערבות מדינה סבסוד דמי החל"ת למי שנאלץ לשהות בו עד ליוני 2021, מענקים ייחודיים לגימלאים שנאלצו לסיים את עבודתם ומענקי סיוע לכלל האזרחים", נמסר מלשכת שר האוצר. בסוף הדברים גילינו אופטימיות זהירה. "סוגיות נוספות שעל הפרק, בהן סיוע להורים עובדים בזמן הסגר, ייבחנו במהלך הימים הקרובים", הבטיחו בלשכת שר האוצר.