צליל עידו, אם חד הורית לשני ילדים, לא חשבה שכך היא תחגוג את החגים השנה ושכך יראו חייה בגיל 28. היא ציפתה ליותר מעצמה, דרשה יותר לילדיה, אך היא הגיעה למצב שבו איננה יכולה להמשיך ללא עזרה. בנה הקטן בן ה-4 נמצא על הרצף האוטיסטי. את השקל האחרון שלה מהעבודה שהייתה לה עד הקורונה, היא הוציאה על טיפולים מיוחדים עבורו. אבל עכשיו הכסף נגמר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני 3 שנים החליטה צליל באומץ רב לעזוב את אבי ילדיה - אז בת 4 ובן שנה - לאחר שלדבריה הייתה בנישואים אלימים שמוטטו אותה נפשית ופיזית. היא הקימה בית תומך לילדיה בקריית מלאכי והתעקשה שבנה יקבל את הטיפול הכי טוב שיכול לקבל: רכיבה טיפולית, קלינאית תקשורת וטיפול פסיכולוגי, כשהיא מתקיימת מקצבת הנכות של הילד ותשלומי מזונות מביטוח לאומי. "אני חיה מהיד לפה", מציינת צליל את הקושי בלגדל שני ילדים לבד ובלי עבודה, "זה או כסף לשכירות או לאוכל לילדים. נמאס לי להיות מסכנה ולבקש כסף מאנשים".

בנה הספיק לעבור מספר ניתוחים וטיפולים קשים בחייו הקצרים. "אני כל הזמן במלחמות עליו", ציינה צליל, "הוא לא שמע ולא דיבר עד גיל מאוחר. כשהבנתי שיש לו בעיה והשתדלתי לתת לו את הטיפול הטוב ביותר". צליל וילדיה גם נאלצו לעבור מספר דירות מאחר שלא הצליחה לשלם את שכר הדירה, וכעת היא ממתינה לדיור ציבורי. לאחר התקופה הקשה היא אובחנה בפיברומיאלגיה, לא מסוגלת לעבוד ונתמכת על ידי ארגון "פתחון לב".

פתחון לב (צילום: יח"צ פתחון לב)
חלוקת סלי מזון של עמותת "פתחון לב" | צילום: יח"צ פתחון לב

צליל מתקשה לספק אפילו מזון לילדיה הקטנים. "כשהילדים בבית ולא במסגרות אני צריכה יותר אוכל עבורם, ואין לי מאיפה להביא חוץ מסלי המזון שאני מקבלת", סיפרה. "אני רק בת 28, קטנה אבל עברתי המון, ואני רק רוצה להישאר חזקה בשביל הילדים שלי ולפרנס אותם בכבוד. אני לא יודעת איך אצליח לעבור את תקופת החגים".

במסגרת הפרויקט השיקומי "נושמים לרווחה" של משרד העבודה והרווחה, צליל למדה לעבוד כמניקוריסטית ופדיקוריסטית, אך אין לה את הציוד המתאים בכדי להתחיל לעבוד בביתה. היא מבקשת מכל מי שיכולה למסור לה ציוד שלא בשימוש כדי שהיא תוכל להתחיל לפרנס את משפחתה.

מכיוון שגם אין לה כסף לשלוח את בנה לטיפולים שלהם הוא זקוק, היא תשמח כי כל מי שיכול להציע בהתנדבות טיפול כזה או אחר שמתאים לאבחון שלו לתקופה הקרובה עד שתוכל לחזור לעבוד.

"עם הסגר וחגי תשרי, אנו בעמותות הסיוע עומדים בפני מצב חסר תקדים, בו העוני משתלט על סדר היום. יש עלייה מטורפת של כ-1,800% בביקוש לסלי המזון", ציין אלי כהן, מנכ"ל ארגון "פתחון לב". "זה החג הקשה ביותר שידענו וכולנו תקווה כי נצליח יחד, לפתוח את הלב ולסייע לכל מי שזקוק לכך. ערבות הדדית היא מעל לכל ערך אחר, בעיקר בימים קשים אלו. אני קורא לכל מי שיכול ורוצה לפתוח את הלב ולתרום ארוחה למשפחה הזקוקה לה".

אם אתם מעוניינים לעזור לצליל, אנא פנו למייל: Yoland@plev.org.il
ניתן לתרומות ארוחת חג לעמותת "פתחון לב": בטלפון 5068* ובאתר העמותה