המגפה הכלכלית - האם הערב תגיע הבשורה ל-850 אלף המובטלים ולחצי מיליון העצמאיים? ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ מציגים כעת (חמישי) את עיקרי התוכנית הכלכלית החדשה שאמורה לתת "רשת ביטחון" למובטלים, לשכירים ולעצמאיים בהיקף של 50 מיליארד שקלים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ראש הממשלה נתניהו פתח את מסיבת העיתונאים ואמר כי התוכנית היא "רשת ביטחון כלכלית שהכנו לשנה הקרובה. זוהי רשת ביטחון לשכירים, לעצמאים, וגם רשת ביטחון לעסקים. שר האוצר ואני, והצוותים שלנו, עבדנו על התוכנית הזאת בימים האחרונים, מסביב לשעון. עבדנו כדי שתקבלו את הכסף, וכמה שיותר מהר". 

נתניהו תיאר את הצעדים שנקטה הממשלה בגל הראשון, וציין כי למרות שהם היו הכרחיים - הם הביאו לפגיעה במשק, שהצריכה את הסרת המגבלות. הוא לקח אחריות על החזרה לשגרה, שהייתה מוקדמת מדי: "במבט לאחור, כחלק מהניסוי והטעיה, אפשר לומר שהשלב האחרון הזה היה מוקדם מדי. אמנם רבים דחקו בנו לעשות אותו, לפתוח את הכלכלה בלי חשבון. זה לא מונע מאותם אנשים לשאול אותנו היום למה פתחתם. אבל עשינו את זה בגלל שהקשבנו למצוקות שלכם ולהחזיר כמה שיותר מכם למעגל העבודה".

"עושים הכל להימנע מסגר מלא - נדרשת אחריות אישית וערבות הדדית"

בנימין נתניהו נואם (צילום: לעמ, קובי גדעון)
הצהרת נתניהו, הערב | צילום: לעמ, קובי גדעון

"לבשו מסכות, מחקרים הוכיחו שכששני אנשים חובשים מסכות במרחק של 2 מטר זה מזה, הסיכוי להידבקות הוא אפסי. לכן אני שב ומבקש את שיתוף הפעולה שלכם, לבשו מסכות ושמרו על מרחק. אם נשמור על הנחיות הבריאות בקפדנות, נשטח את העקומה. אבל אני רוצה שתדעו: גם כשנעשה זאת העקומה עוד תעלה, בגלל ההדבקויות שכבר קרו, ורק אחרי בשלב נוסף, היא תרד בחזרה. אנחנו עושים הכל כדי להימנע מסגר מלא, זה בידיים של כולנו. נדרשת אחריות אישית, נדרשת ערבות הדדית. הממשלה תמשיך ליישם את הלקחים, להפעיל בקרה, להשלים פיקוח, לקצר את משך התשובה לבדיקת הקרוונה. אבל זכרו, מילוי ההנחיות הוא תנאי הכרחי להצלחה".

על התוכנית הכלכלית אמר נתניהו כי הוא "שומע את הזעקה" של האזרחים. באשר לביקורת שנשמעה על הצעדים הכלכליים הקודמים אמר: "אני יודע שבשבועות הראשונים היו תקלות ועיכובים לא מעטים, הן נבעו מקשיי הלידה הקשים, חלק מהעיכובים הללו עדיין איתנו. לכן אתמול, שר האוצר ואני, הנחינו את רשות המיסים לזרז ולהגדיל את המקדמות לבעלי עסקים שהבדיקה בעניינים עדיין לא הסתיימה ולהעביר להם את הכסף בהקדם". 

הסיוע לשכירים ולעצמאיים

ראש הממשלה תיאר שני מרכיבים עיקריים בתוכנית: רשת ביטחון כלכלית לטווח ארוך לשכירים ולעצמאיים. על חלקם של השכירים - אלה שבחל"ת ואלה שפוטרו - אמר: "תקבלו דמי אבטלה עד סוף יוני 2021, אנחנו מאריכים את הזכאות לדמי אבטלה, ואת התוקף של כל ההקלות שנתנו בתחילת המשבר. כל זה יהיה בתוקף עד ששיעור האבטלה יירד מתחת ל-10%. מקווים שנגיע לזה, עובדים על זה".

על הסיוע לעצמאיים ולבעלי העסקים אמר: "הנחיתי לתת מענק מיידי שיגיע לחשבון הבנק שלכם כבר בשבוע הבא... בשבוע הבא ניתן מקדמות של עד 7500 שקלים לאותם אנשים שסייענו להם בתחילת מאי, בלי לעשות חישובים חדשים, בלי תכנון מחדש, בלי תנאים חדשים". את בעלי העסקים הוא חילק לפי גודל העסק: "עסקים קטנים שנפגעו, בעלי מחזור שנתי של עד 300 אלף שקלים, יקבלו מענק של עד 6,000 שקלים, אחת לחודשיים. עסקים גדולים יותר, של עד 100 מיליון שקלים, יקבלו אחת לחודשיים סיוע למימון ההוצאות הקבועות שלהם, שיכול להגיע עד 500 אלף שקלים. הסכומים תלויים במידת הפגיעה בעסק. חוץ מזה, נביא כבר בשבוע הבא עוד החלטות לאישור ממשלה. ביטול הצורך לחדש את רישיון העסק, הגדלה של הלוואות בערבות מדינה בתנאים משופרים".

ראש הממשלה פנה גם לישראלים שנפגעו כלכלית במשבר ונערכים למחות יחד מחרתיים - ודחה את הביקורת: "אנחנו עובדים על כל הדבר הזה בלי קשר, אני קם בבוקר ואני חושב על זה. אני רוצה להגיד לכל הכתבים - זה מה שאני עושה, אני עובד על הכלכלה, אני שובר את הראש, יחד עם חבריי כאן, איך נתגבר על הבירוקרטיה כדי שהכסף יגיע".

"לאנשים יש את זכות ההפגנה, אבל לא בגלל זה אני עושה את זה. אני הלכתי וספגתי מכות איומות, שביתות, תקיפות אין סופיות, עשיתי את זה כי האמנתי בזה, לא עשיתי שום חישוב אישי, גם עכשיו. אבל אני כן עושה את החישוב של אבי ורבים כדמותו, שנמצאים במצוקה. אני מעריך שנעשה עוד כי המצוקה גדולה ומתמשכת. אנחנו רוצים להגיע למצב שאנשים יודעים איך אנחנו חיים בשנה הקרובה, זה לא יפתור את כל הבעיות, אבל זה צריך לתת רשת ביטחון".

נתניהו סיכם את דבריו בהתייחסות לסוגיית התקציב שמאיימת לפרק את הממשלה. הוא דרש מבני גנץ לתמוך בתקציב חד-שנתי: "אני אומר גם לעמיתי בני גנץ - עשינו ממשלה כדי להעביר את תקציב הקורונה, זו המציאות כרגע. אפשר להתווכח, אי-אפשר להתווכח עם העובדות - זה מה שנדרש מבחינה כלכלית".

שר האוצר ישראל כ"ץ נשא דברים אחרי נתניהו ואמר כי התכנית מוודאת "שלא יהיה מישהו או מישהי שלא יקבלו מענה וביטחון כלכלי בתקופה המורכבת והקשה שאנחנו ניצבים בפניה". השר הוסיף: "הסיבה היא שהנחת היסוד היא שהקורונה תלווה אותנו כשנה קדימה, כשאנחנו מקווים שיימצא החיסון שיאפשר לסיים את הדבר הקשה הזה שאנחנו ניצבים בפניו, כולנו ביחד. לכן נדרשה הנחה ונדרש גיבוש של תוכנית כלכלית שתתן מענה נרחב יסודי ומקיף לכל השכירים, עצמאיים ולבעלי העסקים. בתוכנית הזאת אכן הופקו גם הלקחים מאותן תוכניות שליוו אותנו עוד בזמן תחילתו של המשבר". 

הפגנת עצמאים בזמן הקורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
העצמאיים מוחים. ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דמי אבטלה משופרים ופיצויים

"כל השכירים שנמצאים בחל"ת או באבטלה יקבלו דמי אבטלה משופרים", אמר כ"ץ. "בניגוד לכלל הרגיל של דמי אבטלה שצריך תקופת הכשרה ארוכה ואז מורידים מדרגה, ביטלנו את הדברים האלה לחלוטין. מעכשיו ועד לשנה הבאה, חודש יוני, כל מי שלא תימצא לו עבודה - וזה יכול להיות מכל תחום שהוא, כולל מקבלי קצבאות, החלטנו לכלול אותם בקבלת די אבטלה ועכשיו מוסיפים אותם לזכאים לקבל עד אמצע השנה הבאה, ובני 67 פלוס שיקבלו דמי אבטלה משופרים עד סוף השנה".

באשר לעצמאיים אמר כי התוכנית תתן להם רשת ביטחון: "אנחנו לקחנו את כל העצמאיים שהכנסתם השנתית עד 600 אלף שקלים, גם בעלי שליטה, יקבלו מדי חודשיים מענק של עד 15 אלף שקלים. בנוסף לזה, יקבלו גם מענק עבור העסק שלהם, כשעסקים של עד 100 מיליון שקלים יוכלו לקבל, מהקטן עד הגדול, מענקים לפי קריטריונים. הגדלנו את היקף המענק וקבענו שאפשר לקבל מענק של עד 500 אלף שקלים, לחודשיים".

השר כ"ץ תיאר גם רשת ביטחון לשכירים על כל סוגיהם שלא מתאפשר להם לעבוד: "לעצמאיים - עד תקרה של 600 אלף שקלים, משכורת של עד 15 אלף שקלים, וגם לעסקים שהם מפעילים אותם. אנחנו חילקנו את זה שמי שיש לו עסק עד 300 אלף שקלים, יקבל אוטומטית מענקים - כל חודשיים, בנוסף למענק המשכורת שיקבל כל חודשיים. אנחנו קבענו כאמור, שמי שמפעיל עסק בהיקף רחב יותר, יוכל לקבל עד 500 אלף שקלים כל חודשיים, ואם ירד ב-60% - נשלם גם את הארנונה. גם עסקים חדשים יוכלו הפעם לקבל מענקים, גם זה ב-7 פעימות".

"אנחנו החלטנו להקדים את המקדמות למי שלא קיבל את הזכאות עד לגובה 60%", הוסיף. "אנחנו מביאים כאן תוכנית שההיקף התקציבי הישיר שלה הוא כ-50 מיליארד שקל, ובאשראי והלוואות עוד 30 מיליארד שקלים - כל הכסף יזרום לאזרחי ישראל: שכירים, עצמאיים, בעלי עסקים. (אני) מבטיח לכם שזה יקרה הפעם בצורה מסודרת, ברורה, ומהירה. כך נערכנו, ואכן עם ראש הממשלה פעלנו כדי למצוא דרך להקדים מענק למי שהיה זקוק לו בחודשים מאי-יוני. בשבוע הבא יילחץ הכפתור והכסף יגיע לבנק... אנחנו נביא לכנסת חוק בשבוע הבא שיעבור במהירות משום שהוא צריך לשרת אתכם, אזרחי ישראל, ולאפשר את הפעלת כל המערכת האדירה".

במהדורה המרכזית הערב נחשפו מספר פרטים מהתוכנית:

• תשלום דמי אבטלה עד יוני 2021: מי שפוטר מינואר האחרון יהיה זכאי לדמי אבטלה. תתאפשר גם גמישות לעסקים להוציא עובדים לחל"ת ולהחזיר אותם על פי גלי התחלואה -ועדיין להיות זכאים לחל"ת.

• תשלום מענקים לבני 67 ומעלה - עד סוף השנה הנוכחית.

• מענק לעצמאיים עד סכום של 15 אלף שקלים - יינתן פעם בחודשיים למי שמחזור העסק שלו ירד ב-40% ומעלה.

• מענקים לעסקים: לעסקים שהמחזור שלהם עד 100 מיליון שקלים בהשוואה לעסקים שהמחזור שלהם עומד על 20% היום. גם כאן המענק יועבר למי שהמחזור שלו ירד ב-40% ומעלה. 

• מי שהמחזור שלו ירד ביותר מ-60% יהיה זכאי גם לביטול ארנונה. 

• יבוטל הקנס על מי שישחרר מוקדם קרן השתלמות, כדי להקל על הקושי להחזיר משכנתאות והלוואות.

בימים האחרונים היו דיונים מרתוניים סביב השאלה איך אפשר להזרים מהר את הכסף לעסקים: החידוש בתוכנית הזאת הוא שכבר ביום רביעי הקרוב יבטיחו שר האוצר וראש הממשלה מקדמה מיידית של 7500 שקלים לעסקים שכבר קיבלו סיוע מהמדינה בפעימה השנייה. את הכסף הם יקבלו ישירות לחשבון הבנק, כרגע בלי טפסים ועיכובים בירוקרטיים.

גנץ: "בשורות משמעותיות לכל מי שנפגע מההגבלות המתבקשות"

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ בירך על "המענה הרחב לדרישות הכלכליות - חברתיות של כחול לבן". דקות לפני מסיבת העיתונאים של נתניהו וכ"ץ הוא מסר כי "ממשלת החירום של הקורונה יצאה היום לקרב: למען הקשישים, העצמאיים, החקלאים, המובטלים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים. זהו ערב חשוב במלחמה שלנו כנגד הקורונה הכלכלית והחברתית". 

"הקמנו את ממשלת החירום כדי להצליח להביא בשורות משמעותיות לכל מי שנפגע מההגבלות המתבקשות בשל המצב המורכב. התעקשנו על תשלומים מידיים במקביל לרשתות ביטחון ארוכות טווח שיבטיחו מנגנוני צמיחה ויתנו ודאות לאזרחים", הוסיף. "עלינו להניח הכל בצד ולעסוק רק בזה: יש לנו עוד עשייה רבה למען המובטלים ונפגעי המצב הכלכלי. נמשיך לעשות כל שיידרש על מנת להציל את המשק ואת כל הסקטורים שבו. לא נשאיר אף אחד מאחור. הימים מאתגרים וימשיכו כך גם בחודשים הקרובים אך הערב אנו מקווים כי הצעדים הכלכליים יביאו בשורות לבתים רבים".

אתמול פורסם ב-N12 כי עיקרי התכנית כוללים בין היתר תשלום דמי אבטלה לשנה הקרובה לכל השכירים בחל"ת, קצבת מחייה חודשית קבועה למשך שנה לעצמאיים שנפגעו מהמשבר וסיוע נוסף לעסקים, שייקבע לפי היקף הירידה במחזור שלהם. התוכנית הייתה צריכה להיחשף כבר באמצע השבוע כפי שהתחייב לכך ראש הממשלה, אלא שבמהלך הדיונים עלו שורה של קשיים שעיכבו את קידום התוכנית.

עיקרי התוכנית הכלכלית של שר האוצר כ"ץ

רשת ביטחון לשכירים הנמצאים בחל"ת

• מתן דמי אבטלה משופרים לחשבון הבנק לכל הזכאים החל מחודש ינואר 2020. דמי האבטלה יועברו בצורה רציפה עד לחודש יוני 2021 באופן מיידי וללא צורך בכל פעולה נוספת. חמישה ימי ההמתנה בין תקופות האבטלה יבוטלו, תקופת ההכשרה תקצור מ-12 חודשים לשישה והתקופה המינימלית לזכאות תקוצר ל-14 יום (במקום 30 יום).

ישראל כץ (צילום: N12)
ישראל כץ | צילום: N12

• מעבר מהפחתת שיעור אבטלה תלוי בזמן לתלות במצב האבטלה במשק על ידי שינוי בגג הקצבה רק לאחר שיפור בשוק העבודה.

• הרחבת זכאויות - ביטול קיזוז קצבאות והרחבת מענקי ההסתגלות בגובה של עד 4,000 שקל לחודש לבני 67 ומעלה עד חודש דצמבר 2020.

רשת ביטחון לעצמאיים ולבעלי שליטה

• מענק סיוע לעסקים - עצמאיים ובעלי עסקים שנפגעו כ-50% במחזור העסקי שלהם יקבלו אחת לחודשיים עד לחודש יוני 2021 מספר מענקים, תלוי במחזור החודשי. בסך הכל יקבלו העצמאיים 14 מענקים חודשיים שישולמו בשבעה תשלומים.

• עסק בעל מחזור שנתי של עד 300 אלף שקל יזכה במענק סיוע לעסק בגובה של 6,000-3,000 שקל לחודשיים.

• עסק בעל מחזור שנתי בין 300 אלף שקל ל-100 מיליון שקל יקבל מענק החזר הוצאות קבועות של עד 500 אלף שקל לחודשיים.

• מענק סיוע סוציאלי דו-חודשי לבעל העסק- מענק בגובה 70% מההכנסה החייבת ועד ל-15,000 שקל לבעלי הכנסה שנתית חייבת של עד 640 אלף שקל בשנה שחוו ירידה של כ-50% מהמחזור. בסך הכל ב- 14 מענקים חודשיים שישלמו ב-7 תשלומים כל חודשיים.

• מענק ארנונה - החזר בעבור הוצאות הארנונה עד 100 מיליון שקל לעסקים שהפעילות שלהם ירדה מעל 60%, עד לסוף יוני 2021.

• הגדלת הלוואות מסובסדות בערבות המדינה לעסקים קטנים בהיקף של בכ-23 מיליארד שקל עד לסך של 45 מיליארד שקל. הגדלת היקף ההלוואות לעד 24% ממחזור העסק, הכנסת שחקנים נוספים ואפשרות ללקיחת הלוואה משני גופים שונים וטיפול בחסמים למיצוי המסגרת.

• דחיית החזר משכנתאות והלוואות- עד לחודש יוני 2021.

• דחיית רישוי עסקים- ביטול החובה בחידוש רישיון העסק עד לחודש יוני 2021.

• ביטול קנס על משיכת כספים מקרן השתלמות - משיכה בפטור ממס לקרנות השתלמות לא נזילות (6 שנים ופחות), עד ל-10,500 שקל בחודש (השכר הממוצע), כהוראת שעה למשך 6 חודשים.

סיוע למשוחררים ומתן הכשרות מקצועיות

• הכשרות מקצועיות- תגבור מערך ההכשרות המקצועיות והרחבת היקף ההכשרות לכ-50 אלף בשנה,  במטרה לאפשר לאנשים שנפלטו משוק העבודה לחזור אליו באופן מהיר ואיכותי, ועל מנת להעלות את הפריון של המשק הישראלי.

• תוכנית האצה - תיקבע בהמשך לפי יעילות הפרויקט, יכולת הביצוע וההשפעה על התעסוקה.

• הרחבת היתר משיכה מפיקדון חיילים משוחררים - משיכת הפיקדון לכל מטרה לכל יתרת הפיקדון למשוחררים בחמש השנים האחרונות.

• סיוע לאוכלוסיות מיוחדות תוך מענה בריאותי ואכיפתי.

• אזרחים ותיקים - מיפוי ומתן מענים לצרכי הקשישים.

• אנשים עם מוגבלויות - מתן מענים לאנשים עם מוגבלות ואוכלוסיות בסיכון.

• תגבור חקירות אפידמיולוגיות, בדיקות, הסברה ואכיפה.