הסגר השני הנחית מכה קשה על עצמאיים שנאלצו לסגור את העסק שלהם למשך שבועיים לפחות, על שכירים שאולצו לצאת לחל"ת, ועל רבים אחרים. המדינה כבר החלה להכין תוכניות פיצוי, בהן גם מתווה פיצוי לעובד שנשלח לבידוד. מנהל רשות המיסים ערן יעקב יתארח היום (רביעי) אצל גדעון אוקו בדסק N12 וישיב לשאלות הגולשים בעניין היערכות המדינה ורשות המיסים לפיצוי האזרחים על נזקי המשבר. הראיון עימו יועבר בשידור ישיר ב-N12 החל מהשעה 13:30. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מוקדם יותר היום דווח כי משרד האוצר גיבש מתווה תשלומים לעובדים שנאלצו להיכנס לבידוד ולהיעדר ממקום עבודתם בשל כך. על פי המתווה שיובא לאישור הכנסת, התשלום עבור ימי הבידוד ירדו ממכסת ימי המחלה של העובד. היום הראשון של הבידוד יהיה על חשבון העובד באופן מלא, מחצית מהיום השני והשלישי יהיו על חשבון העובד, ומהיום הרביעי ואילך העובד יקבל תשלום מלא, והמדינה תתחלק עם המעסיק בתשלום באופן שווה (50%-50%).

אילן שואל: לגבי דמי אבטלה - בגל הראשון יצאתי לחל"ת וקיבלתי דמי אבטלה. לאחר מכן חזרתי לעבודה לשלושה חודשים ושוב נאלצתי לצאת לחל"ת. האם אני זכאי לקבל אבטלה שוב? לכמה זמן?

תשובה: מי שיצא וקיבל, אז החל"ת יהיה לפי טרום היציאה הראשונה שלו לחל"ת, בהתאם למה שהוא קיבל לראשונה אבטלה, זה הסכום שהוא יוכל לקבל. התשובה המדויקת תתקבל בביטוח הלאומי, שזה הגוף הרלוונטי לנושא הזה.

סיוון שואלת: מיליון הורים בישראל מצאו את עצמם בימים אלו במציאות בלתי אפשרית בה הם נאלצים לטפל בילדים שלהם במשרה מלאה ולעבוד מהבית, לרוב מבלי התחשבות מהמעסיקים שלהם. האם המדינה מתכננת לפצות אותם על המצב האבסורדי הזה שהעלויות הנפשיות והכלכליות שלו רק מתרבות מיום ליום?

תשובה: אנחנו עושים לא מעט כדי שהמעסיקים יאפשרו לעובדים לעבוד מהבית, עם מינימום פגיעה. דבר נוסף, אני מקווה שככל שהגורמים המקצועיים יקבעו שילדים עד גיל 3 - יכולת ההידבקות שלהם היא מינורית עד לא קיימת, אני מקווה שמשרד האוצר יביא לכך שהמסגרות האלה יפעלו. לשר האוצר חשוב שהמשק יפעל. הפתרונות הם לאפשר עבודה מהבית, להנגיש אותה ככל האפשר. זה דבר שהוא גם נוח יותר. זה גם מלווה את כולנו בתהליך הקורונה, אנחנו שואפים שכן המסגרות יפעלו, ואנשים יצאו לעבודה.   

מחמוד עיסא שואל: לגבי עבודה מהבית - ב-6 חודשים האחרונים אני עובד קבוע מהבית, ולכן הוצאות הבית גדלו לצורך ביצוע העבודה. אני עובד לפחות 9 שעות ביום, וזה משפיע מאוד על התשלומים, מצריכת חשמל שגדלה מאוד, ועד רכישת ריהוט מתאים. האם מגיע לשכירים כמוני החזרי מס על ההוצאות שגדלו כתוצאה מהמעבר לעבודה סדירה מהבית ולא מהמשרד?

תשובה: כרגע התשובה היא לא, המשמעות היא שהמעסיק בחלק גדול מהפעמים הוא זה שמממן את הפעילות הזו. יש אינטרס למעסיק לסייע לעובד, משום שיש למעסיק עלויות שנחסכות בגין העובד שעובד מהבית. עם זאת, יש להזכיר 700 אלף עצמאים שעובדים באופן קבוע מהבית, עיסוקם הוא עבודה מהבית, בין אם זה קוסמטיקאית, רואה חשבון, עורך דין, אופה עוגות או כל אחד שעובד מהבית באופן קבוע כמו רופא שיניים, שזה מקום עיסוקו. לגביהם כמובן יש פתרונות בנוגע למס, ויש הקלות - אנו מכירים להם בהוצאות היחסיות שלהם כתוצאה מהעבודה מהבית. 

ליאור אוזנה שואל בנושא פיצוי למסעדנים: אני בעל מסעדה. סגרתם אותנו, המסעדות ועצמאיים נוספים, בפעם השנייה. האם תפצו אותנו, והפעם באופן מיידי ומהיר?

תשובה: מאוד השתפרנו, וגם יכול להגיד לליאור שאנחנו כרשות המיסים אפשרנו, לאחר שהדבר עבר במליאה בחצות, גם לגבי ספטמבר ואוקטובר - יהיה אפשר לקבל כבר היום מקדמה בגין החודשים האלה, מרגע שהוא יבקש את המענק - תוך 7 ימי עסקים הוא יקבל את הכסף. ככל שליאור קיבל במרץ ואפריל מענק, זה יהיה זהה גם עכשיו. הוא יוכל לבחור אם הוא רוצה לקבל את המענק שקיבל בחודשים מרץ ואפריל או לפי מאי ויוני. 

אילן זגדון, בעל מסעדת סבא ג'פטו בבאר שבע, שואל: מדוע הורדתם את הרף לקבלת פיצוי מ-40% ירידת מחזור ל-25% במענק של ספטמבר-אוקטובר בדיוק בתאריך שבו המסעדות נסגרות והירידה תהיה 100%? ומדוע אתה מדבר על רשת ביטחון לעתיד וזה לא עד יוני 21 כמו כמו החל"ת לשכירים בישראל?

תשובה: צודק אילן שיכול מאוד להיות שהעסקים האלה, ממילא יש להם ירידה משמעותית אז הם מגיעים ל-40 %, אבל יש כאלה שלא מגיעים לאחוזים נמוכים כאלה. לשר האוצר יש את הסמכות לקבוע שהפיצוי הוא בהתאם לשיעור הפגיעה.

נאווה שואלתהעסק שלי נסגר באמצע ספטמבר. כרגע אין לי הכנסות, מתי תשתחרר תוכנית מענקים נוספת אם בכלל?

תשובה: יש תוכנית מענקים מותוות עד יוני 2021 באופן קבוע, זו רשת הביטחון הכלכלית של משרד האוצר.

ענת עילם שואלת: העסק שלי סגור. יש לי הזמנות ייצוא לחודשים הקרובים, ואני לא יכולה לממש אותם. מתי יינתן מענק ההוצאות הקבועות

תשובה: המענק הזה ניתן כבר ממרץ ואפריל, גם לגבי ספטמבר ואוקטובר כבר היום נפתחה האופציה להגיש תביעה ולקבל מקדמה לחודשים האלה. ניתן ברגעים אלה להיכנס לאזור האישי של אתר רשות המיסים ולקבל מענק לספטמבר ואוקטובר, על סמך מרץ ואפריל או מאי ויוני

דנה ווסלוביצר שואלתלא קיבלתי את המענק לכל אזרח כי כביכול לא הגשתי דוח מס הכנסה לשנת 2018. איך אוכל לקבל את הכסף?

תשובה: אלה שקיבלו הכנסה מעל 640 אלף בשנה לא יכולים לקבל, אז אם מישהו לא הגיש דוח הוא פספס את ההזדמנות לבדוק האם הוא זכאי לכך

דוד ביטון שואל: באתר רשות המיסים מופיע לי שאני זכאי למענק אבל רואה החשבון שלי אומר שזה לא בטוח נכון. אני צריך להגיש בקשה בלי לחשוש שאחזיר את זה אחר כך?

תשובה: לכל עסק שיש שאלות, לפנות למספר של רשות המיסים. המידע נגיש מאוד, כל מי שיש לו שאלות - ניתן לו את המענה, אם מישהו קיבל מענק שהוא לא זכאי לו הוא צריך להחזיר אותו

דוד רוזנבליט שואל: מדוע חברי קיבוץ עצמאיים לא יכולים לקבל את הפעימה הראשונה והשנייה של המענק?

תשובה: יש קיבוצים שבחרו שיטת מיסוי מסוימת, הם בחרו לנהל את שיטת המיסוי שלהם כך, יש גם כ-1,600 עצמאים שחיים בקיבוץ ולא שייכים לזה, ומקבל יחס כמו כל עצמאי. ואם מישהו כזה לא קיבל, הוא יכול לפנות אלינו.

אביב בוארון שואל: האם עסק שנפתח במאי 2020 זכאי למענק?

תשובה: התשובה היא לא, מי שפתח עסק כבר בתוך תקופת הקורונה, מחודש מרץ ואילך, לא זכאי למענק

 מיטל בלוך שואלת: אם הייתי מובטלת עד אמצע מאי אהיה זכאית למענק עבודה החד-פעמי שאושר?

תשובה: זה תלוי בתקופת ההכשרה שלך.

חאג' יחיא חמודי שואל: אני עצמאי מטייבה. בעיר שלי היה עוצר לילי במשך 10 ימים. האם יינתן פיצוי על כך? שר האוצר כ"ץ הבטיח פיצוי לעסקים שסוגרים

תשובה: אם הייתה לו ירידה, ודאי שהוא זכאי למענק על פי הכללים שהסברתי קודם, הוחלט על פי שר האוצר והכנסת שלגבי ספטמבר-אוקטובר מספיקה גם ירידה של 25 אחוז כדי להיות זכאי למענק, ככל שהירידה היא יותר מ-25 אחוזים, אז גם הוא זכאי

דויד זיו שואל: מתי ייכנס לחשבון מענק מס הכנסה שלילי שאושר אמש בוועדת הכספים?

תשובה: אני מתרגש לבשר שהכסף הזה יצא מרשות המיסים ואתה תראה את זה בחשבון הבנק תוך כמה ימים

שאלה בנושא ימי הבידוד: נכון לעכשיו, המעסיקים משלמים על ימי הבידוד, האם המדינה לא צריכה לשאת בעלות הזו?

תשובה: אני חושב שמדינת ישראל, משרד האוצר והממשלה עושים לא מעט בנושאים האלה כמו חל"ת, שימור עובדים והחזרת עובדים שהיו. הדבר הזה ממריץ מאוד משמעותית גם לשמר את העובדים בעבודה, והמדינה משלמת להם. אם זה 5,000 ש"ח לשימור עובדים ו-2,500 ש"ח להחזרת עובדים. ניצלו כרגע עד 600 מיליון אבל הדבר הזה יגיע ל-2 מיליארד, כי זה עוד ישולם. אלה סכומים שמשולמים למעסיקים כדי לסייע להם, וגם כדי להאיץ את הכלכלה.

אלי שואל בנושא גובה המיסיםהאם המיסים צפויים לעלות בעקבות כל המצב?

תשובה: כמי שהוא פקיד מקצועי שמייעץ אבל לא קובע, יש מדיניות ויש ממשלה ושר אוצר, אני לא מכיר או שמעתי על שיח כזה במסדרונות האוצר או הממשלה. לא מדברים על העלאת מיסים, לדעתי כולנו עסוקים באפשרות להחזיר את העסקים, לגרום להם לקבל מענקים, לחדש ולאפשר לעסקים להמשיך ולהעסיק עובדים - ולמנוע פגיעה בכלכלה. זה הדברים שמתרכזים בהם בממשלה ושר האוצר וכולנו כשליחי ציבור

וליד תאופיק שואל לגבי דחיית מע"מ: האם תהיה דחיית תשלומי מע"מ של ספטמבר-אוקטובר?

תשובה: כרגע אין לי תשובה בעניין הזה, אבל אם יש לך קושי בתשלומי מע"מ - תפנה לתחנת מע"מ דרך מי שמייצג אותך ואנחנו נאפשר לפרוס את תשלומי המע"מ. לכל מי שיש קושי בתשלומי המע"מ, ניתן יהיה לפרוס את זה ונקל על הציבור. חשוב לציין, שגם המע"מ נקבע על פי ההכנסה, ומי שהכנסתו נפגעה ישלם פחות מס.