משבר התקציב: על רקע חילופי ההאשמות בין הליכוד לכחול לבן, נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון קרא הערב (ראשון) לנתניהו ולגנץ להגיע להסכמה מהירה בנושא תקציב המדינה. לדבריו, בחירות נוספות בישראל הן "בשורה רעה לכלכלה". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"המשק הישראלי מתמודד בימים אלה עם קשיים ניכרים הנובעים מהתמודדות עם נגיף הקורונה והשלכותיו הכלכליות", אמר פרופ' ירון בהצהרה לתקשורת. "ישנה חשיבות רבה ליציבות בהתנהלות הממשלה ולתהליך קבלת החלטות סדור, שיפחיתו את אי הוודאות שבפניה ניצבים משקי הבית, בתי העסק והגופים העוסקים בהתמודדות ישירה עם המשבר".

נתניהו מקבל את הדוח מהנגיד ירון, הבוקר
נגיד בנק ישראל: "זו תהיה בשורה רעה לכלכלה" | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ, חדשות

הנגיד הוסיף: "על הממשלה להתקדם מהר ככל הניתן בקביעת מתווה ברור לתקציב המדינה ולהחלטות הכלכליות האחרות הנדרשות בעת הזאת. הפחתת אי הוודאות הפוליטית תתרום לאמון השווקים במשק הישראלי ותשפר את יכולת ההתמודדות עם המשבר. בעת הזו בחירות נוספות הן בשורה שלילית לכלכלה הישראלית".

שעון החול אוזל

אזהרתו של ירון מגיעה לאחר ישיבת קבינט מתוחה - והוויכוח שהוביל לטונים גבוהים מצד ראש הממשלה החליפי בני גנץ. ב-25 לאוגוסט יחלפו 100 ימים מהקמת הממשלה - שהוא גם המועד האחרון על פי החוק להעברת תקציב המדינה. במידה והתקציב לא יעבור עד תאריך זה, הכנסת תתפזר וישראל תלך לסבב נוסף של בחירות.

זאת לא הפעם הראשונה בה הנגיד מותח ביקורת על תפקוד הממשלה בעת משבר הקורונה. לפני כחודש יצא פרופ' ירון נגד תוכנית המענקים של נתניהו וכ"ץ - וטען כי אינה יעילה. "חשוב יותר לסייע למי שצריך - יש דרכים טובות ויעילות יותר להגדיל את הביקושים", אמר בריאיון לרדיו.