צ'ק לכל אזרח: ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כ"ץ קיימו הערב (רביעי) מסיבת עיתונאים משותפת שבה הכריזו, כפי שנחשף מוקדם יותר ב-N12, על תוכנית מענקים חדשה שבמסגרתה כל אזרח מעל גיל 18 יקבל פיצוי כספי. העלות המוערכת למדינה: 6 מיליארד שקלים. התוכנית צפויה לצאת לדרך חרף ההתנגדות העזה בקרב כל הגורמים במשרד האוצר, למעט השר עצמו, בנימוק שמדובר במהלך פופוליסטי. בכחול לבן זועמים על המהלך: רה"מ החליפי גנץ הוזמן למסיבת העיתונאים - והחליט להחרימה: "אגיע להצהרה כשתועבר האחריות האופרטיבית למשרד הביטחון".  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הערב אני מודיע על צעד משלים שהחלטנו עליו: תמיכה כלכלית נוספת לכל אזרחי ישראל", הודיע ראש הממשלה נתניהו. "אני אומר נוספת כי זה צעד שמתווסף לתוכנית הכלכלית שהצגנו בפניכם לפני שבוע - ולצעדים הכלכליים שעשינו באפריל-מאי ואגב, לפי הלמ"ס, כבר פעלו והתווספו מאות אלפי ישראלים לשוק העבודה". 

"וזה מה שאנחנו מוסיפים הערב", אמר נתניהו: "משפחה עם ילד אחד תקבל 2,000 שקלים, משפחה עם שני ילדים - 2,500, משפחה עם שלושה ילדים - 3,000 שקלים. כל השאר - 750 שקל לכל אדם, כלומר כל יתר האזרחים מעל גיל 18 יקבלו 750 שקל לנפש. כל אחד". 

"למה אנחנו נותנים את הכסף? כי אנחנו צריכים להניע את הכלכלה, אנשים יושבים בבית. הם לא צורכים. כשאנחנו נותנים להם את הכסף הזה הם צורכים, זה מעודד את הצריכה - הם הולכים לקנות, וברגע שהם הולכים לקנות, העסקים מתרחבים, הם צריכים עובדים. הכסף הזה מעודד צריכה ותעסוקה ויניע מהר יותר את גלגלי הכלכלה. אני אומר לכם, נעודד את הצריכה - קנו תוצרת הארץ". 

רה
נתניהו במסיבת העיתונאים | צילום: החדשות 12

"אחרי אישור התוכנית, צריך להבין שרוב אזרחי ישראל יקבלו את הכסף הזה תוך ימים באמצעות המנגנון של ביטוח לאומי, אבל קודם כל צריך לקבל את ההחלטה", הדגיש נתניהו. "בטוח שאקבל את התמיכה של בני גנץ ואחרים, אבל לא ברור שלא נצטרך לעבור לחקיקה. אני מצפה מכל סיעות הבית לתמוך בו כדי שנוכל להעביר את הכסף אליכם, אזרחי ישראל, במהירות - והדגש הוא על מהירות. אם נתחיל להתווכח עכשיו על קריטריונים, זה ייקח הרבה זמן". 

"בנוסף", אמר נתניהו, "הנחיתי להביא תוך 48 שעות צעדים נוספים שיעזרו לנו לשטח את עקומת התחלואה - קיבלנו החלטות מהירות וטובות בגל הראשון שהביאו אותנו למצב מצוין, עכשיו צריך לנקוט צעדים נחושים כדי לחזור לשם ולהצליח אף יותר". 

"אני אומר לכם - זה בידיים של כולם. החילונים והחרדים שאני יודע שיש להם הרבה בעיות ולבי איתם, יהודים, ערבים, צ'רקסים, שמאלנים וימנים - זה בידיים של כולנו. אנחנו עושים הכל להימנע מסגר מלא, אבל כדי להימנע אני צריך את שיתוף הפעולה המלא שלכם אזרחי ישראל. חייבים להפוך את הנחיות משרד הבריאות לאורח חיים כל עוד הקורונה איתנו". 

"טעינו כשפתחנו את אולמות האירועים"

במענה לשאלת כתבתנו, הודה נתניהו שהממשלה טעתה בהחלטה להשיב לפעילות את אולמות האירועים: "כשאמרתי 'תעשו חיים', לא אמרתי צאו ותפרו את הנחיות הבריאות. עשינו לדעתי דבר שלא התברר כנכון, זה היה בפתיחה של אולמות האירועים וההתקהלויות ולכן ההנחיות שלנו מאוד קפדניות על התקהלויות. הדברים האלה מובילים לאסון ומעלים את רמת התחלואה".

נתניהו התייחס גם לדיווחים לפיהם שקל לפטר את ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור ועל שיחת הצעקות שהתקיימה בין פקידי האוצר לנתניהו סביב התוכנית מעוררת המחלוקת: "זו לא הפעם הראשונה שאני מתווכח עם פקידים, הם הרבה פעמים מתנגדים למה שאני מבקש אבל בסוף האחריות היא עליי, עלינו, נבחרי הציבור".

"אני פעלתי שהמצב הכלכלי שלנו היה אסוני ועכשיו הכלכלה שלנו היא מהמובילות בעולם. אני מבקש שלא יתנו לי הרצאות על כלכלה, אני עושה את הדבר שאני מאמין בו מעומק לבי, את מה שיניע את הכלכלה. אני לא עוסק בפוליטיקה ואני מאמין על סמך שיחות עם גנץ שנשתף פעולה ברגע הקריטי הזה למען אזרחי ישראל ולמען כלכלת ישראל ואין שום סיבה שלא".

שר האוצר ישראל כ
שר האוצר ישראל כ"ץ במסיבת העיתונאים | צילום: החדשות 12

שר האוצר, ישראל כ"ץ, אמר במסיבת העיתונאים: "אני חושב שהפריסה הכלכלית והמענה הכלכלי במצב המצוקה הזה הוא רחב ואפקטיבי. תנו בנו אמון, אנחנו נתחייב ואנחנו נעמוד בכל התשלומים. הכל יגיע. הצעד הזה הוא צעד נוסף. אנחנו פועלים בעניין וביחד אנחנו צריכים לבנות את המדינה כך שבתקופה לא ארוכה, היא תחזור להיות מובילה בעולם וכל האזרחים יחושו גאווה ויהיו חלק מהעוצמה הזאת". 

התוכנית החדשה: מענק כספי לכל אזרח מעל גיל 18 

לפי התוכנית החדשה, כל אזרח בן 18 ומעלה יקבל מענק חד-פעמי בגובה של 750 שקלים. גובה המענק החד-פעמי למשפחות ייקבע לפי מספר הילדים: משפחה עם ילד אחד תקבל 2,000 שקלים, עם שני ילדים 2,500 ועם שלושה ילדים 3,000 שקל - - הרף העליון האפשרי של המענק. התוכנית כוללת גם מענקים למשפחות חד-הוריות: 1,000 שקלים לכל הורה ו-500 שקלים לכל ילד.

יש לציין כי כל הגורמים במשרד האוצר הביעו התנגדות גורפת למהלך בישיבה שהתקיימה היום, והסבירו שהוא לא יעיל בין היתר משום שהמענקים יועברו לאזרחים עובדים וגם לבעלי שכר גבוה בזמן שאלה שנפגעו הכי קשה במשבר יקבלו מענק דומה. המענק יועבר לאזרחים ללא מבחן הכנסה, ולכן במשרד האוצר סבורים שמדובר במהלך פופוליסטי שאין לו יעילות כלכלית‎.

אלא שבסביבתם של נתניהו וכ"ץ דוחים בתוקף את הביקורת ואומרים שצריך להעביר את הסכומים האלה לאזרחי המדינה כדי לתמרץ את המשק ושהיוזמה הזאת תהיה קלה יותר לביצוע בהשוואה לתוכניות קודמות, בין היתר משום שאין מבחן הכנסה כדי לקבל את המענק. נציגי העצמאיים גילו על התוכנית בסיום פגישה באוצר, שהסתיימה ללא תוצאות וללא סיכום על פיצוי נוסף‎ וכשיצאו הופתעו לשמוע על התוכנית החדשה - בהיקף של 6 מיליארד‎ שקלים.

בכחול לבן הגיבו לתוכנית המענקים ואמרו כי "כל חיזוק כלכלי לאזרחי ישראל מבורך, אך צריך לעגן זאת בתכנית אחראית וארוכת טווח שתבטיח שגם בשנה הבאה פרנסתם וחוסנם יישמר. באשר למענקים - כחול לבן תומכת בהזרמת כסף ישירות לאזרחים, אך יש לעשות זאת בדגש על מי שפרנסתו נפגעה - מובטלים ומשפחות שזקוקות לכך. נדון בכך בהמשך בממשלה".

מענק לעצמאיים מהמדינה‎
הפגנה נגד המצב הכלכלי, השבוע בקריית הממשלה בת"א | עיבוד: תומר נויברג, פלאש 90ראש אגף התקציבים באוצר שאול מרידור התנגד לתוכנית המענקים של נתניהו וכ"ץ: "זאת שיטה מאוד לא חכמה לחלק ככה כסף לאזרחים, צריך להיזהר שלא נהיה כמו ונצואלה"‎