התוצר הלאומי הגולמי (תמ"ג) צנח בקצב שנתי של 28.7% ברבעון השני של שנת 2020 – כך מדווחת היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). מדובר בירידה התלולה ביותר של התוצר הישראלי בארבעים השנה האחרונות לפחות. למעשה, ישראל נכנסה באופן רשמי למיתון, שההגדרה המקובלת שלו היא צמיחה שלילית בשני רבעונים רצופים לפחות. הגורם המרכזי להתכווצות המשק בחודשים אפריל-יוני, הוא כמובן מגפת הקורונה והשלכותיה, לרבות הגבלות שהוטלו על עסקים, סגרים, גלי פיטורים וסגירת השמיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

למרות הנתונים המדאיגים, בהשוואה בין-לאומית נראה שמצבה של ישראל עדיין טוב משל רבות ממדינות ה-OECD. התמ"ג בארצות הברית ירד ב-32.9%, באיטליה וצרפת קרס התוצר ביותר מ-40% ובספרד ובריטניה הוא נחתך ביותר ממחצית. המדינה שהציגה את הנתון הטוב ביותר בהשוואה הזו היא דרום קוריאה, שם ירד התמ"ג "רק" ב-12.7%.

ההתכווצות במשק מחזירה אותנו כארבע שנים אחורה במונחים של רמת תוצר, לרמה ריאלית הדומה לזו של הרבעון האחרון בשנת 2016. במחצית הראשונה של השנה, שכוללת גם את חודשי ינואר-פברואר טרום פרוץ המגפה, ירד התמ"ג ב-10.1% בחישוב שנתי לעומת המחצית הקודמת, לאחר עלייה של 3.4% במחצית השנייה של שנת 2019.

מקור: הלמ"ס, לפי OECD

ההוצאה לצריכה פרטית, שנפגעה בצורה משמעותית ביותר ממשבר הקורונה, ירדה ב-43.4% ברבעון השני של שנת 2020 בחישוב שנתי. סעיפי ההוצאות שירדו בשיעור הדרמטי ביותר בשל הסגר והגבלות הריחוק החברתי, היו בשירותי הנסיעות (הן בארץ והן בטיסות לחו"ל), שירותי האירוח, ובשירותי התרבות והפנאי – שכ-80% מפעילותם נעלמה.

עוד על פי נתוני הלמ"ס, יבוא הסחורות והשירותים ירד ברבעון השני של השנה ב-41.7% בחישוב שנתי. זאת, לאחר ירידה של 22.4% ברבעון הקודם, שבמהלכו הגיעה הקורונה לארץ. ירידה זו ברבעון השני מבטאת צניחה של 74.0% ביבוא השירותים. ירידה חדה זו משקפת בין השאר את עצירת התיירות היוצאת מישראל. מעניין לציין שדווקא היבוא הביטחוני לישראל עלה ברבעון השני של השנה, בזמן שיבוא הסחורות האזרחיות ירד ב-36.9% בחישוב שנתי.

בצד היצוא, שווי הסחורות והשירותים (למעט יהלומים וחברות הזנק) ירד ברבעון השני של 2020 ב-28.1% בחישוב שנתי, לאחר עלייה של 12.0% בחישוב שנתי ברבעון הקודם.

גם מגזר הנדל"ן ספג מכה קשה ברבעון השני, עם ירידה של 41.6% בהשקעות בבניה למגורים.

נתניהו: "זו כמעט הירידה מן הנמוכות בעולם"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב בצהריים לדו"ח הלמ"ס בנושא התכווצות המשק: "קיבלנו עכשיו בשורה כלכלית מאוד חשובה. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת שהירידה בתוצר שלנו ברבעון השני של 2020 הייתה 7.8% (28.7% בקצב שנתי - המערכת), זה מחצית מהירידה של המדינות באירופה, זו כמעט הירידה מן הנמוכות בעולם. דרום קוריאה לפנינו ואולי עוד שתיים - שלוש מדינות".

עוד הוסיף נתניהו כי "אנחנו מאשרים עכשיו בממשלה עוד 8.5 מיליארד שקל להמרצת הכלכלה שלנו וליצירת מקומות עבודה. אני יודע שיש עדיין מצוקה כלכלית גדולה - אנחנו פועלים סביב השעון להקל עליכם, אזרחי ישראל".