האם מתווה הפיצויים יפעל הפעם טוב יותר? במקביל לתחילת הסגר וההגבלות, הממשלה הבטיחה חבילת סיוע נוספת. פרופ' אבי שמחון, יועצו הכלכלי של נתניהו, הודה כי "יהיו אנשים שיאבדו את מקום עבודתם בפעם השנייה" - אך העריך כי בתוך חודשים ספורים המשק ירשום התאוששות ניכרת. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על העברת הכספים אמר: "אני חושב שהפעם הגענו ערוכים, עכשיו כבר לא נוכל להגיד 'תנו לנו זמן'. כל הכלים הוכנו בסיבוב הראשון והם אמורים לפעול בדיוק כמו שהם תוכננו. בשבועות הקרובים צפויים להיכנס פיצויים לכל העסקים שנפגעו במרץ-אפריל. אנחנו לא יודעים עדיין במדויק מי ייפגע בספטמבר-אוקטובר, אבל אנחנו מעריכים שיש מתאם גבוה בין אלו שנפגעו אז לאלו שייפגעו היום . כל מי שנפגע ממרץ-אפריל יקבל מחצית מהכספים בתוך שלושה שבועות, מקדמה".

שמחון התייחס למצב הכלכלי הצפוי בצל הסגר ואמר: "אנחנו זוכרים מה היה במרץ-אפריל, היה קשה. מעבר לבעלי העסקים שמפוצים, יש אנשים שמאבדים את מקום עבודתם וזה קשה, יהיו אנשים שיאבדו את מקום עבודתם בפעם השנייה וזה עוד יותר קשה. הפיצויים לא יתנו להם את כל מה שהיה קודם אבל יסייעו להם לצלוח את 'עמק המוות" של החודשים הקרובים'".

פרופ' שמחון הוסיף מסר אופטימי: "אני משוכנע שבחורף יהיה הרבה יותר טוב. כמו שבאוגוסט הייתה התאוששות משמעותית של המשק, אני משוכנע שבאזור דצמבר נראה שוב משק שעובד כמעט כמו שעבד לפני המגפה".

החזרת עסקים לשגרת קורונה‎ (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
מה יעלה בגורל הפיצויים לעסקים? | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עוד נשאל פרופ' שמחון על הסגר ה"מחורר" ואמר: "כשהחליטו על הסגר היו כ-3,500 נדבקים ביום, עכשיו עלינו ל-5,000. הדברים קורים פה במהירות וכשהם משתנים צריך גם לשנות את ההחלטות".

בתשובה לשאלה אם הממשלה מתעללת בדרג המקצועי, עך סמך המקרים של פרופ' רוני גמזו ושאול מרידור, ענה שמחון: "אלו שני מקרים שונים - אני מכיר היטב את הסיפור של שאול מרידור, לא דיברתי עליו ולא אדבר עליו כאן. לגבי גמזו, אני חושב שהפרויקטור מקבל את כל הסמכויות. הייתי כמעט בכל הישיבות שבהן הוא הציג את ניתוחיו ומסקנותיו - והמסקנות שלו התקבלו כמעט אחת לאחת".

לדבריו, "מה שאנחנו רואים עכשיו נעשה בהובלה של גמזו - זה הסגר שאנחנו רואים עכשיו בראש השנה. זה לא שהוא שולח פקס לנתניהו ואומר לו "תעשה א' ב' ג'" אבל כל מה שנעשה, נעשה עד עכשיו על דעתו של גמזו ואני משוכנע שזה יהיה גם בהמשך".