הצעת החוק "מאגר אל תתקשרו אליי" אושרה היום (ראשון) בוועדת השרים לחקיקה. על פי החוק, יוקם מאגר טלפוני אשר ייאסר להתקשר לנרשמים אליו למטרת שיווק טלפוני. החוק החדש צפוי להשיב כחצי מיליארד שקלים לקשישים בשנה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הצעת חוק זו תהווה חומת מגן לצרכנים המוחלשים אל מול חברות שמשתמשות באוכלוסייה זו כטרף קל לביצוע מעשי עושק. זאת, כחלק מרפורמת עושק הקשישים אותה מובילים שר הכלכלה והתעשייה ח"כ עמיר פרץ והשרה לשוויון חברתי וגמלאים ח"כ מירב כהן.

על פי הצעת החוק, אל כלל הרשומים במאגר לא יהיה ניתן לבצע שיחות שיווק מרחוק. חברה שתבצע שיחה לאדם הנמצא במאגר, תיקנס ע"י הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן בסכום של עד 22,000 שקלים ובמקרים מסוימים גם קנס של עד פי 3 מזה. מאחורי חקיקה זו עומדים אלפי סיפורים של קשישים שנעשקו והפסידו מיליוני שקלים.

שר הכלכלה והתעשייה, חבר הכנסת עמיר פרץ מסר: "עושק הקשישים הפך למגיפה, ממנה סובלים אלפי קשישים מדי שנה, וזאת  כשהחוק הקיים איפשר לעבריינים לחמוק מעונש והשאיר את הקשישים חסרי אונים ולפעמים גם חסרי כל. הרפורמה של השרה מירב כהן ושלי תשים לזה סוף. כל מי שינסה לעשוק קשישים ישלם על זה בחומרה. מגפת הקורונה, גזרה על קשישים בדידות וריחוק חברתי, אבל לא את ההגנה שלנו כמדינה מפני אותם עבריינים."

השרה לשוויון חברתי וגמלאים, חברת הכנסת מירב כהן מסרה: "בהצעת החוק הזו אנחנו מבקשים לספק הגנה גדולה יותר לצרכנים ולאפשר להם לבחור האם הם מעוניינים לקבל טלפונים מגורמים מסחריים או לא. עם אישור הצעת חוק זו, עצם הרמת הטלפון לאדם ששמו מופיע במאגר תהיה בגדר עבירה שיש בצידה קנס. מדובר בשירות חשוב לצרכנים מוחלשים אבל גם לכלל הציבור שלא פעם מוטרד ע"י שיחות שיווקיות שאינו מעוניין לקבלן".

הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, עו"ד מיכאל אטלן מסר: "צורות העוקץ לעולם יפשטו צורה וילבשו צורה ועל מנת לעבור ממאבק מתמשך למיגור התופעה נדרשים כלים נוספים - סמכויות, משאבים ותקנים. אני שמח ששר הכלכלה עמיר פרץ פועל לשם כך".