מרד המספרות ומכוני היופי: התאחדות המלאכה והתעשייה פנתה היום (שני) במכתב לראש הממשלה, שר האוצר ושר הבריאות, בבקשה להחריג את ענפי היופי מתקנות הסגר - ולאפשר להם לעבוד בהתאם לתנאי התו הסגול. "זו גזירה של וידוא הריגה - אודיע ללקוחות שלי שאני ממשיך לעבוד".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במכתב ששיגר נשיא ההתאחדות, יוסי אלקובי, נכתב כי בתקופת הסגר הקודם נגרם לעסקים אלה אובדן הכנסות מצטבר בשיעור של 525 מיליון שקל כאשר רבים מהעסקים לא הצליחו להתאושש. מרבית עסקים אלה חווים מתקופת מאי עד אוגוסט 2020 ירידה ממוצעת בהכנסות בשיעור של 35 אחוז לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ואינם זכאים לפיצוי.

אלקובי הוסיף: "נוכח מציאות זו, השבתה מלאה נוספת של הפעילות בעסקים הפועלים בענפי היופי והטיפוח האישי לתקופה נוספת של 3 שבועות בחגי תשרי, תביא לאובדן הכנסות נוסף של 220 מיליון שקלים, ותביא עסקים רבים בענפים אלה לכדי סגירה ממשית. אין לנו משלוחים ואנחנו לא יכולים לעבוד מרחוק. הסגר יחסל אותנו סופית".

מספרה בימי קורונה, ג'ורג'יה, ארה"ב (צילום: reuters)
"אובדן הכנסות נוסף של 220 מיליון". אילוסטרציה | צילום: reuters

"הרזרבות נגמרו. רבים מהעוסקים והעוסקות בתחום רעבים ללחם. כך ממש. ענף היופי מעסיק נשים רבות, שעובדות מהבית, שמנסות לאסוף שקל לשקל כדי לפרנס את המשפחות שלהן, רבות מהן חד-הוריות. בשל המחזורים הנמוכים שלהן, הן קיבלו מענקים דלים שלא מספיקים לדבר. אם לא יאפשרו להן לעבוד כחוק – הם יעבדו בניגוד לחוק והמדינה תהפוך אותם גם לעניות וגם לעברייניות".

יגאל בוכניק, ספר מתל אביב, שוחח עם אורן וייגנפלד במהדורה ראשונה ותיאר את תחושותיו הקשות. "רק עכשיו אנחנו מלקקים את הפצעים של הסגר הראשון. החגים הם תקופת השיא של המספרות והמכונים. סגר משמעותו וידוא הריגה. אני לא מתכוון למלא אחר ההנחיות. אין שום סיבה שנפסיק לעבוד – אנחנו שומרים על ההנחיות והתו הסגול – מה ישתנה במהלך 3 שבועות?".

בוכניק הוסיף: "אני אודיע ללקוחות שלי שאני אספוג את הקנס אבל אמשיך לעבוד. לשבת שבועות בלי הכנסה ועבודה? אין מצב כזה. וזה לא רק אני – הרבה מחבריי והקולגות שלי החליטו חד-משמעית שהם פותחים".

"פגיעה אנושה במרכיב היזמות של נשים במשק"

בהתאחדות ציינו כי 99% בקרב 15,000 בעלי העסקים העצמאיים הפועלים בתחומי הקוסמטיקה והאיפור הקבוע הן נשים, והן מהוות 15% מכלל העוסקות המורשות בארץ. בממוצע עסקים אלה מתאפיינים במחזורים נמוכים, השקעות נמוכות ומספר עובדים נמוך יחסית. שכרן הממוצע הוא כ-9,000 שקל ברוטו. פגיעה מתמשכת בהכנסתן של נשים עצמאיות אלה בענפי היופי והטיפוח במשך תקופה כה ארוכה, תוביל לפגיעה אנושה בהכנסתן ואיבוד מקור פרנסתן של רבות מהן, תוך פגיעה אנושה במרכיב היזמות של נשים במשק.